GLOBÁLNE ÚLOŽISKO SEMIEN: ZÁCHRANA RASTLINNEJ DIVERZITY PO APOKALYPSE

Predstavte si svet, kde sa práve skončila obrovská vojna, oceány stúpajú a nebezpečné infekčné nákazy sú na dennom poriadku. Zostáva len zopár ľudí, ktorí sa snažia znovu vybudovať spoločnosť tak, ako ju poznáme. Ako by sme mohli začať? Jedným zo základných krokov by bolo vysadiť rastliny, ktoré sú už adaptované na konkrétne podmienky a dokážu prežiť v týchto ťažkých časoch. Tu prichádza na radu Špicberské globálne úložisko semien.

Toto úložisko, často nazývané aj “semenná banka”, je jedným z najdôležitejších projektov na ochranu genetickej rozmanitosti rastlín. Nachádza sa na súostroví Špicbergy, blízko mesta Longyearbyen, 1 300 kilometrov od severného pólu a 130 metrov nad morom. Je to miesto, ktoré je veľmi bezpečné a chránené pred vonkajšími vplyvmi.

Úložisko je zapustené do skaly 120 metrov hlboko v pohorí Platåberget. Výstavba stála 45 miliónov nórskych korún (takmer 5 miliónov eur) a kapacita úložiska je 4,5 milióna vzoriek, čo predstavuje 2,5 miliardy semien. Aktuálne je využitých 864 309 vzoriek, čo je 19,2 percenta kapacity. Každá vzorka obsahuje 500 semien a teplota v úložisku je udržiavaná na -18°C. Aj po výpadku prúdu by vzorky ostali zamrznuté približne 200 rokov.

V globálnom úložisku semien sú uložené semená z celého sveta, vrátane viac ako 100-tisíc druhov pšenice a vyše 120-tisíc druhov ryže. Vzorky ostávajú majetkom krajín, ktoré ich tam uložili, a môžu byť použité na zvýšenie výnosu, odolnosti voči chorobám, znášanlivosti sucha, nutričnej kvality alebo chuti plodín.

Teraz si predstavte príbeh o skupine ľudí, ktorí prežili apokalypsu a objavili toto úložisko semien. Vedia, že majú možnosť začať nanovo a vysadiť rastliny, ktoré sú už adaptované na nové podmienky. Vedia, že tieto rastliny im môžu pomôcť prežiť a postupne obnoviť ekosystém, ktorý bol zničený vojnovými konfliktami, zvýšením hladiny oceánov či nebezpečnými infekčnými nákazami.

Títo ľudia by mohli začať s pestovaním pšenice, ktorá je odolná voči suchu, alebo ryže, ktorá má vysokú nutričnú hodnotu. Mohli by vysadiť ovocné stromy, ktoré sú odolné voči chorobám, alebo zeleninu, ktorá rýchlo rastie a poskytuje potrebné živiny. Vďaka globálnemu úložisku semien by mali možnosť vybrať si semená, ktoré najlepšie vyhovujú ich potrebám a podmienkam.

Globálne úložisko semien je teda nielen symbolom spolupráce medzi krajinami a ochrany genetickej rozmanitosti, ale aj záchrannou brzdou pre budúce generácie. Je to miesto, kde sa uchováva nádej na lepší život po apokalypse a zároveň poskytuje možnosti pre vedecký výskum a zlepšovanie plodín, ktoré sú nevyhnutné pre prežitie ľudstva.

V tomto svetle je globálne úložisko semien ako archeologická pokladnica, ktorá nám pripomína hodnotu rastlinnej diverzity a potrebu jej ochrany. Je to miesto, kde sa stretávajú minulosť, súčasnosť a budúcnosť, a kde si uvedomujeme, že naše prežitie závisí od schopnosti prispôsobiť sa zmenám a spolupracovať na zachovaní toho najcennejšieho, čo máme – života na našej planéte.

Titulná fotografia: nmbu.no

Total
0
Shares
Prev
HIKIKOMORI: FENOMÉN, KTORÝ MÔŽE ZNIČIŤ ŽIVOT VÁŠHO DIEŤAŤA – ZÍSKAJTE NÁSTROJE NA JEHO PREVENCIU!

HIKIKOMORI: FENOMÉN, KTORÝ MÔŽE ZNIČIŤ ŽIVOT VÁŠHO DIEŤAŤA – ZÍSKAJTE NÁSTROJE NA JEHO PREVENCIU!

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo mladí ľudia trávia celé dni a noci

Next
KATA JEDLÁ: TROPICKÁ RASTLINA, KTORÁ MENÍ ŽIVOTY ĽUDÍ – PREČO JE TAK OBĽÚBENÁ A AKÉ SÚ JEJ RIZIKÁ?

KATA JEDLÁ: TROPICKÁ RASTLINA, KTORÁ MENÍ ŽIVOTY ĽUDÍ – PREČO JE TAK OBĽÚBENÁ A AKÉ SÚ JEJ RIZIKÁ?

Kata jedlá, tropická rastlina pochádzajúca z východnej Afriky a Arabského

You May Also Like