Sedíte v kruhu rovnako vzrušených ľudí, ktorí sa práve rozhodli vykročiť na cestu v ústrety prekvapivému dobrodružstvu a stretnutiu s najtajnejšími zákutiami svojej duše. V strede celej tejto seansy stojí šaman mrmlajúci obradné formulky privolávajúce ochranné sily, čo prispeje k pocitu dôvery, pretože každý jeden z prisediacich cíti vo vnútri chvenie a istú obavu z neznámeho. Pomaly sa načiahnete za posvätným nápojom, letmým pohľadom sčeríte jeho hladinu a o niekoľko minút sa už pozeráte pravde do očí. Aj takto môže prebiehať stretnutie s ayahuascou.
RÉVA DUŠE
Ayahuasca je kečuánsky názov pre amazonskú lianu Banisteriopsis CAAP a zároveň pre odvar z nej pripravený. Meno znamená réva duše či liana mŕtvych. Hoci sa nápoj volá podľa liany (má však aj stovky ďalších názvov, napr. YAGEO, CAAP, hoasca, DAIMA či proste čaj), okrem nej vždy obsahuje aj ďalšiu zložku, spravidla listy rastlín obsahujúcich DMT, ako Psychotria viridis (chacruna), Psychotria albumu či Diplopterys cabrerana (chaliponga či chagropanga) – rôzne národy aj ľudia majú rôzne recepty a rozličné sú aj obrady, ktoré užívanie sprevádza. Pozoruhodné pritom je, že použitá kombinácia rastlín účinkuje úplne inak a mnohonásobne silnejšie ako jednotlivé zložky samotné. Ťažko povedať, ako na to pôvodní obyvatelia Amazónie prišli – hoascu užívajú pre šamanské, náboženské, spoločenské a liečiteľské účely odnepamäti a hovoria, že im to prezradila liana samotná. Členovia cirkvi União do Vegetal (UDV) jej hovoria sila a listom chacruny zase svetlo.
OD HALUCINÁCIE PO PREBUDENIE TVORIVOSTI
Nápoj má veľmi silné halucinogénne účinky, trvajúce asi šesť hodín. Po užití sa často dostavuje vracanie, čo však nie je vnímané ako nepríjemný sprievodný jav, ale ako prostriedok očistenia tela i duše. Vízie vyvolané YAGEO prichádzajú vo vlnách, kedy sa fázy bežného vnímania striedajú s intenzívnym vizionárskym ponorením, niekedy až do stavu tranzu. Nechýbajú ani okamihy radostného smiechu. Pre pôvodných obyvateľov bola ayahuasca zdrojom umeleckých motívov pre maľovanie a vyšívanie a koniec koncov podobne funguje aj dnes. Treba dodať, že o nejakej návykovosti nemôže byť ani reč a existencia rekreačných užívateľov v bežnom slova zmysle je sporná. Štúdia skúmajúca členov UDV zistila, že po zdravotnej stránke na tom boli o poznanie lepšie ako bežná populácia.
ZA OSVIETENÍM S CESTOVKOU
Popularizácia ayahuascy viedla k nezamýšľaným dôsledkom, ku ktorým patrí ayahuascový turizmus. Psychoaktívny odvar je totiž schopný vyvolať spirituálny zážitok, po ktorom mnohí ľudia prahnú. YAGEO navyše, zdá sa, účinkuje aj na všemožné civilizačné choroby. Spolupráca miestnych ayahuasceros a podnikavcov zo západu dala vzniknúť niečomu, čo začína čím ďalej viac pripomínať veľký biznis so všetkými kladmi i zápormi.
V určitých kruhoch je dnes ayahuasca vyložene v móde a mnohí z tých, ktorí ju „objavili“ už pred rokmi, nad dnešnými turistami ohŕňa nos. Hovoria, že komercializáciou sa vytráca to posvätné a ničia posledné zvyšky pôvodných kultúr. Iní namietajú, že naopak pomáha domorodým komunitám prispôsobiť sa globalizovanému svetu a v nejakej forme pretrvať.
Nech je to ako chce, oplatí sa starostlivo zvážiť, do koho rúk sa zveriť. Nejde o nič menšie než o našu myseľ. V dobrých rukách je ayahuasca mocným liekom, v nepovolaných ide o hru s ohňom, v zlých je to nebezpečná zbraň, čo celkom zodpovedá aj amazonskej tradícii.
PRÍBEHY Z PRAXE
Dominique bola závislá od drog a fajčila denne dve škatuľky cigariet, kým neobjavila zázračný halucinogénny nápoj pochádzajúci z Amazónie. „So všetkým som zrazu prestala, a to bez akéhokoľvek úsilia,“ hovorí.
Táto Američanka francúzskeho pôvodu patrí k vyznávačom a milovníkom ayahuascy, ktorá v súčasnosti zaujíma aj vedcov zaoberajúcich sa psychiatriou. Tí v nej vidia potenciálny liek proti závislostiam, depresiám alebo posttraumatickému syndrómu, informuje spravodajská agentúra AFP.
Ayahuasca, ktorú americkí zdravotníci označili za tvrdú drogu, však nie je bez rizika. Tento odvar z liany, ktorý sa tradične pripravuje na otvorenom ohni, sa v posledných desiatich rokoch teší mimoriadnej popularite. Zvlášť v Silicon Valley a Hollywoode, kde niektoré celebrity – Sting, Paul Simon, Tori Amos či Lindsay Lohan – opísali svoju skúsenosť s týmto nápojom.
ILEGÁLNE SEANSY SÚ ČORAZ DOSTUPNEJŠIE
„Mylne sa domnievate, že ju užívajú len hippies s perím vo vlasoch, berú ju módni návrhári, herci, kaderníci, šéfovia podnikov, právnici…“ uisťuje Jeff, ktorý organizuje seansy s popíjaním tohto nápoja, a dodáva: „V časoch konzumného životného štýlu ľudia hľadajú silné duchovné zážitky.“
Podľa profesora Minnesotskej univerzity Dennisa McKenna sa v New Yorku každú noc koná asi stovka seáns a to isté zrejme platí o Los Angeles alebo San Franciscu. Je však ťažké určiť to presnejšie, pretože táto substancia obsahujúca silne psychotropnú látku dimetyltryptamín (DMT) je v drvivej väčšine krajín nelegálna. Rôzne stretnutia sa organizujú aj v Čechách alebo na Slovensku, avšak najautentickejší zážitok zaručene ponúka jedine Amazonská džungľa so skúseným šamanom.
Tí, ktorí ayahuascu užívajú, tvrdia, že tak konajú len raz za niekoľko mesiacov. Najprv totiž musia dodržiavať prísnu diétu, než sa môžu zúčastniť seáns, ktoré sa konajú v prírode a zahŕňajú meditácie a tradičné spevy. Po užití je možné zažiť euforické halucinácie.
NA KAŽDÉHO MÁ INÝ ÚČINOK
„Mala som pocit, že vystupujem zo svojho tela. Videla som ružové a fialové hrdličky a zelené geometrické obrazce,“ hovorí Dominique. Iné vidiny sú však oveľa pochmúrnejšie, niekedy až hrôzostrašné. Väčšinou ich sprevádza zvracanie. Hovorí sa im aj bad trip. „To je očista,“ tvrdí sprievodca Jeff.
Niektorí nezaznamenajú žiadne zmeny, iní však opisujú radikálnu premenu. „Prestal som fajčiť, začal som meditovať, zmenil som svoj vzťah k prírode a zmieril som sa s rodičmi,“ vypočítava výsledky Leonard, jeden z tých, ktorí sa ju rozhodli tiež vyskúšať.
Liečebné účinky zaujímajú stále viac vedcov. Patrí k nim aj Jessica Nielsonová z Kalifornskej univerzity v San Franciscu. Ayahuascu začala študovať po ceste do Peru, kde videla dve osoby s posttraumatickým syndrómom, ktoré sa po jej konzumácii zrejme uzdravili.
AMERICKÍ VEDCI JU SKÚMAJÚ V ZAHRANIČÍ
Jessica Nielsonová sa pokúša získať od amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) povolenie na klinické testy. Nie je to však ľahké, hoci psychotropné látky, ako je extáza, ktorej základnou substanciou je MDMA alebo LSD, sa v psychiatrii tešia udelenej milosti. Vedcov v Spojených štátoch brzdí zákonný rámec, ale ayahuascu skúmajú inde, predovšetkým v Brazílii, kde je legálna, ako aj v ďalších krajinách Latinskej Ameriky, ako je Mexiko, Peru či Kolumbia, a v Španielsku, kde využívajú medzery v zákonoch.
Jedna štúdia sa uskutočňuje v Brazílii na ľuďoch trpiacich chronickou depresiou, ktorí zle reagujú na bežné antidepresíva. Predbežné výsledky sú pozitívne. Ayahuasca však môže byť nebezpečná, zvlášť pre depresívnych ľudí a tiež trpiacich psychózou alebo srdcovými problémami, pre epileptikov a astmatikov.
„Musíme sa uistiť, že ľudia sú fyzicky aj duševne schopní ayahuascu zniesť,“ vysvetľuje Jeff. Popularita nápoja, ktorý si niektorí obstarávajú na internete, však tiež priťahuje šarlatánov a môže dôjsť k dramatickým situáciám. Droga totiž síce vyvoláva eufóriu, ale niekedy aj depresie a paranoidné výbuchy či záchvaty paniky. Pravdivo zhodnotiť svoj aktuálny duševný stav je v tomto prípade nevyhnutné.
Išli by ste do toho?