OD CLINTONA AŽ PO OBAMU: POLITIKA „MOKREJ NOHY, SUCHEJ NOHY“ TRVALA 22 ROKOV

Zákon známy ako „mokrá noha, suchá noha“ reagoval na vyhlásenie Fidela Castra, že nebude brániť žiadnemu Kubáncovi opustiť ostrov loďou. A tak sa za 22 rokov, od čias Billa Clintona až po vládu Baracka Obamu, tisícky utečencov snažili preplávať more medzi týmito dvomi krajinami a dotknúť sa nohou pevniny. Politika „mokrá noha, suchá noha“ bola v princípe veľmi jednoduchá. Ak sa niekto rozhodol opustiť Kubu a chcel sa dostať do Ameriky cez more, jeho osud závisel od toho, či sa dotkne nohou suchej zeme. Výraz „prašná noha“ sa zas používal v prípade Kubáncov, ktorí imigrovali do USA cez Mexiko.

LOĎOU ZA NOVÝM ŽIVOTOM

Kuba a pobrežie Miami sú cez more vzdialené len 150 kilometrov, preto kubánski utečenci využívali túto cestu niekoľko desaťročí. No kým v osemdesiatych rokoch sa emigranti dali počítať na stovky, v deväťdesiatych rokoch to už boli tisíce. A keď v roku 1994 kubánsky prezident Fidel Castro predniesol niekoľko svojich výhražných prejavov, úteky po mori narástli za pol roka až na 37 tisíc. Dovtedy totiž platilo, že USA prijali aj tých migrantov, ktorých pobrežná stráž odchytila na mori.

ZLOMOVÝ ROK 1995

Pre kubánskych utečencov bol zlomový rok 1995, kedy bol americkým prezidentom Bill Clinton. Pred týmto rokom platilo, že USA umožnili všetkým emigrantom vstup na svoju pôdu, ak sa čo i len dostali do amerických teritoriálnych vôd. No Clintonova vláda v roku 1995 zmenila pravidlá hry a nastavila pravidlo „wet foot, dry foot“, podľa ktorého všetci utečenci na mori medzi týmito dvomi národmi, teda s mokrými nohami, budú vrátení na Kubu, prípadne do tretej krajiny. Na deportovanie mimo Kuby museli utečenci splniť štatút politického utečenca a preukázať, že pri návrate do rodnej krajiny im hrozí nebezpečenstvo. No tí emigranti, ktorí sa dostali na pevninu suchou nohou, mali právo zostať legálne v Amerike a po roku trvalého pobytu dokonca požiadať o občianstvo.

OBAVY O BEZPEČNOSŤ

Princíp „mokrej nohy, suchej nohy“ sa podľa dohody medzi oboma krajinami, USA a Kubou, uplatňoval aj po skončení Clintonovej vlády. Nič sa v pravidlách migrácie nezmenilo ani keď bol americkým prezidentom George W. Bush. Až Barack Obama nariadil začiatkom roku 2017 okamžité ukončenie politiky a vyjadril obavy o bezpečnosť imigrantov, ktorí riskovali svoje životy, aby sa dostali cez Floridský prieliv do USA. Odvtedy sú kubánski občania, ktorí vstúpia do Spojených štátov nelegálne, bez ohľadu na to, či boli zadržaní na súši alebo na mori, vyhostení naspäť na Kubu.

Titulná fotografia: nbcnews.com

Total
0
Shares
Prev
POZRITE SA NA POSLEDNÚ VEČERU OČAMI UMELCA: PREČO JE TOTO DIELO TAK FASCINUJÚCE A INŠPIRUJÚCE?

POZRITE SA NA POSLEDNÚ VEČERU OČAMI UMELCA: PREČO JE TOTO DIELO TAK FASCINUJÚCE A INŠPIRUJÚCE?

Leonardo da Vinci, narodený v roku 1452 v talianskom meste Vinci, je považovaný

Next
PREČO SÚ TRADIČNÉ NEPÁLSKE ODEVY TAK DÔLEŽITÉ? HISTÓRIA, KTORÁ VÁS UCHVÁTI!

PREČO SÚ TRADIČNÉ NEPÁLSKE ODEVY TAK DÔLEŽITÉ? HISTÓRIA, KTORÁ VÁS UCHVÁTI!

Tradičné nepálske odevy, známe ako Daura Suruwal, Labeda Suruwal, Dhoti, Lungi,

You May Also Like