AXLAR-BJÖRN: SÉRIOVÝ VRAH Z ISLANDU

V tichom a pokojnom prostredí Islandu, kde sa zdanlivo nič zlé nemôže stať, sa odohral príbeh temnej stránky islandských dejín. Tento príbeh sa začal v roku 1555, keď sa narodil Björn Pétursson, známy ako Axlar-Björn. Jeho meno je spojené s hrôzou a smrťou, pretože bol jediným známym sériovým vrahom v histórii Islandu.

Axlar-Björn žil na farme Öxl, ktorá bola situovaná v odľahlom údolí na západnom pobreží Islandu. Bol to miestny farmár, ktorý si získal rešpekt svojich susedov a bol považovaný za človeka, ktorý sa stará o svoju rodinu a komunitu. Avšak za touto fasádou sa skrývalo temné tajomstvo.

Podľa legendy začal Axlar-Björn vraždiť cestovateľov a farmárov, ktorí prišli do Öxla hľadať prácu. Niektoré verzie hovoria, že ich rozsekal sekerou a iné, že ich utopil. Pravda je takmer tak strašidelná ako samotné legendy.

Jedna z najznámejších príbehov o Axlar-Björnovi sa týka mladého chlapca, ktorý prišiel na jeho farmu hľadať prácu. Björn ho prijal a po niekoľkých dňoch mu povedal, že potrebuje ísť do mesta a vrátiť sa s novým nájomníkom. Chlapec sa vybral na cestu, ale nikdy sa nevrátil. Björn tvrdil, že ho napadli vlci, ale pravda bola oveľa temnejšia. Chlapec bol jednou z jeho obetí.

Axlar-Björn bol zatknutý a priznal sa k deviatim vraždám, no úrady našli ďalšie telá, keď prehľadali jeho farmu. Celkovo sa predpokladá, že zabil deväť alebo osemnásť ľudí. Jeho motivácia bola zrejme zisk – zbavil sa týchto ľudí, aby si ponechal ich majetok a peniaze.

Jeho zločiny boli tak šokujúce, že islandské úrady ho odsúdili na smrť obesením a následným rozbitím kolesa. Po jeho smrti bolo jeho telo rozštvrtené a každý kúsok bol nasadený na kôl. Toto kruté trestanie malo poslúžiť ako varovanie pre ostatných, aby sa nikdy neodvážili napodobniť jeho zločiny.

Príbeh Axlar-Björna je zaujímavý nielen preto, že bol jediným sériovým vrahom v histórii Islandu, ale aj preto, že ukazuje, ako sa môže zo zdanlivo obyčajného človeka stať monštrum. Jeho príbeh nám pripomína, že zlo môže existovať aj v tých najpokojnejších a najodľahlejších miestach.

Axlar-Björnove zločiny sú dodnes pripomienkou toho, že nikdy nemôžeme úplne poznať druhú stranu ľudí okolo nás. Jeho príbeh je aj varovaním pred chamtivosťou a zlom, ktoré môžu skaziť dušu človeka až do takej miery, že sa stane schopným spáchať také hrozné činy.

V dnešnej dobe je Axlar-Björn známy ako symbol zla a hrôzy na Islande. Jeho príbeh sa stal súčasťou islandského folklóru a jeho meno je spájané s temnotou a smrťou. A hoci už uplynulo viac ako štyristo rokov od jeho smrti, jeho príbeh stále žije v mysliach ľudí a pripomína im, že zlo môže existovať aj tam, kde by sme ho najmenej očakávali.

Titulná fotografia: historienet.no

Total
0
Shares
Prev
HETTY GREEN: LAKOMÁ ČARODEJNICA Z WALL STREET

HETTY GREEN: LAKOMÁ ČARODEJNICA Z WALL STREET

Vlka z Wall Street pozná vďaka filmu s Leonardom DiCapriom dnes už každý

Next
PAVLOV REFLEX: OBJAV, KTORÝ ZMENIL SVET FYZIOLÓGIE

PAVLOV REFLEX: OBJAV, KTORÝ ZMENIL SVET FYZIOLÓGIE

Predstavte si, že ste na prechádzke v parku a náhle začujete zvuk zmrzlinárskeho

You May Also Like