SOUND HEALING: TERAPIA ZVUKOM HARMONIZUJE MYSEĽ A LIEČI TELO

Šťastnejší, zdravší a vedomejší život? Ak hľadáte cestu, ako sa „vyladiť“ na tie správne vibrácie, možno je sound healing tým správnym druhom terapie. Na starovekú metódu samoliečenia pomocou tibetských spievajúcich misiek nedajú dopustiť mnísi a v čoraz väčšej miere sa udomácňuje aj v našich končinách. Ako prebieha a čo okrem hlbokého odpočinku a uvoľnenia očakávať?

HOLISTICKÉ LIEČENIE ZVUKOM

Holizmus, z gréckeho slova „to holon“ je filozofia celostnosti a teda zdôrazňuje prioritu celku pred časťou. Myšlienkový smer, ktorý vznikol v 20. storočí sa rozšíril azda najviac v biológii, v pohľade a prístupe k zdraviu. Pri liečení ho využívajú predovšetkým liečitelia zaujímajúci sa o alternatívnu medicínu, ktorí sú presvedčení o tom, že pri chorobách a problémoch treba brať do úvahy tri stupne ľudskej existencie, ktorými sú nielen telo, ale aj duša a myseľ. Sound healing, alebo tiež terapia zvukom je jedným z holistických prístupov liečenia. Harmonizácia tela, mysle aj duše prebieha vďaka vibráciám špeciálnych hudobných nástrojov, zvukov či vibrácií. Pomáha navodiť pocit hlbokého odpočinku, obnovuje rovnováhu nervového systému a prináša emocionálne uvoľnenie. A nielen to.

SPÄŤ DO STAROVEKÉHO GRÉCKA

Stalo sa akýmsi pravidlom, že s veľkou obľubou objavujeme či sa znovu vraciame k veciam overeným časom. Nielen k surovinám, jedlám, životným princípom či formám liečenia, ktoré sú známe stáročia. A hoci sa vám sound healing môže javiť ako novodobý fenomén, nie je tomu tak. V skutočnosti ide naozaj o starovekú metódu samoliečenia, opradenú tajomstvami antických filozofov a liečiteľov. Veď už v starovekom Grécku sa hudba používala ako terapia a účinnými nástrojmi medicíny v tých časoch boli lýry či flauty. Samotný Aristoteles vo svojej knihe „De Anima“ napísal, že práve zvuk hudobného nástroja môže nielen prebudiť najhlbšie emócie, ale aj očistiť dušu. Zdá sa, že netreba absolútne pochybovať o tom, že vďaka hudbe dokážeme v sebe aktivovať samoliečiaci proces.

HARMONIZUJÚCE TÓNY A ZVUKOVÉ VIBRÁCIE

Zamysleli ste sa niekedy nad zvukmi, ktorými ste denne obklopení? Kým niektoré môžu byť nervy drásajúce a vyrušujú vás, iné vo vás vyvolávajú pokoj, úsmev, príjemnú náladu a dokážete pri nich relaxovať. Na vibráciu zvukov sa dokážeme naladiť a hoci ide o neviditeľnú energiu, počúvaním a vnímaním sa dokáže dostať až do bunkových štruktúr. Zaujímavosťou je, že okrem toho, vibrácie a zvukové vlny telo absorbuje, rovnako ich aj vydáva. A tak sa opäť dostávame na samotný začiatok. A to k tomu, že sound healing, ako terapeutická metóda, aktivuje liečenie na všetkých úrovniach nášho bytia. Emocionálnej, duševnej, mentálnej a tej fyzickej.

AKO ZVUKOVÁ TERAPIA FUNGUJE?

Tibetské zvukové misky, a nielen tie, sú starodávnym akusticko-rezonančný nástrojom s hlbokým historickým, kultúrnym a tiež spirituálnym pozadím. Ich rozozvučanie je sprevádzané viacerými sprievodnými zvukmi a nevibrujú len na základnej frekvencii. Postupným rozoznievaním nástrojov sa rozvlní vzduch navôkol, ktorý premasíruje celé telo a bunky. Vlnenie či vibrovanie misiek samotných, ale aj gongov, zvonkohier, dažďových palíc, bubnov, zvukov prírody, ale aj hlasu pomáha telu dostať sa do stavu skutočne hlbokej relaxácie a harmonizácie, ktorý ste možno v určitej miere zažili pri joge. Frekvenčné vlnenie je podobné ako v alfa hladine a práve jej navodením sa ľudský mozog stáva prístupnejší, terapeutické zvuky odbúravajú mentálne a emočné bloky, pomôžu naštartovať životnú silu a podobne ako biorezonancia dokážu „preladiť“ disharmonické bunky do rovnováhy, čím dochádza k procesu liečenia.

ÚČINKY SOUND HEALINGU

 • Uvoľňuje emocionálny, psychický aj fyzický stres,
 • zmierňuje prejavy úzkosti a depresie,
 • čistí od negatívnej energie,
 • rozpúšťa emocionálne traumy,
 • rozpúšťa bloky v toku energie a harmonizuje čakry,
 • eliminuje vyčerpanie,
 • posilňuje imunitu,
 • pomáha pri nespavosti aj pri častých bolestiach hlavy,
 • zlepšuje koncentráciu,
 • reguluje hormonálny a nervový systém,
 • upravuje tlak a srdcový tep,
 • uvoľňuje napätie pohybového aparátu a svalového tonusu,
 • harmonizuje tráviace funkcie,
 • urýchľuje detoxikáciu.

Titulná fotografia: pexels.com

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
YERBA MATÉ: JUHOAMERICKÝ ELIXÍR MLADOSTI

YERBA MATÉ: JUHOAMERICKÝ ELIXÍR MLADOSTI

Yerba maté je tradičný juhoamerický nápoj, ktorý v posledných rokoch získava na

Next
BIOLOGICKÝ VEK: NAOZAJ JE DÔLEŽITEJŠÍ AKO SKUTOČNÝ ROK NARODENIA?

BIOLOGICKÝ VEK: NAOZAJ JE DÔLEŽITEJŠÍ AKO SKUTOČNÝ ROK NARODENIA?

Pri pohľade do zrkadla to nie je až také márne, napriek tomu však číslo

You May Also Like