PESTOVANIE BIO PLODOV NA BALKÓNE: VLASTNÉ OVOCIE A ZELENINA UPROSTRED BETÓNOVEJ DŽUNGLE

Ráno vstúpite na svoju zeleňou obrastenú terasu alebo balkón s hrnčekom horúcej kávy v ruke, krásna predstava. Miesto obvyklého pohľadu na betónové ploty máte pred sebou oázu zelene, ktorá sa rozprestiera po celom vašom pohľade. Na jednej strane jahody, hrozno, sladké cherry paradajky, ktoré sa lesknú ako červené korálky na strome. Na druhej strane zasa drobné čili-papričkové rastlinky, ktoré už pomaly menia svoju farbu zo zelenej na oranžovú. Uprostred toho všetkého rozmanitý poklad plodín – od šalátov cez uhorky po jahody – priamo pod vašimi prstami.

Toto nie je žiadna utopická vízia budúcnosti, ale realita, ku ktorej sa môže dostať každý bez veľkých námah a investícií. Pestovanie vlastného bio ovocia a zeleniny totiž nevyžaduje rozsiahle pozemky ani profesionálnu znalosť botaniky. V tomto príspevku sa dozviete, ako si aj vy môžete vytvoriť takúto oázu plnú chutí a vôní vo svojej domácnosti či záhrade.

Prvým krokom na ceste k úspešnému pestovaniu je správne plánovanie. Zamyslite sa nad tým, aké ovocie a zeleninu najradšej konzumujete a aké sú vaše možnosti, pokiaľ ide o priestor a svetlo. Ak máte len malý balkón alebo terasu orientovanú na sever, nezúfajte – aj tu sa dá pestovať mnoho druhov rastlín. Skvelou voľbou sú napríklad bylinky ako bazalka, petržlen či mäta, ktoré sú nenáročné na slnko a zaberajú minimum miesta. Rovnako sa dajú úspešne pestovať aj niektoré menšie odrody paradajok alebo papriky.

Ak ste obdarení väčším priestorom alebo dokonca malou záhradkou, možnosti sa rozširujú ešte viac. Zvážte výsadbu plodín podľa ich nárokov na slnko – ovocné stromy ako jabloň či čerešňa potrebujú veľa svetla a tepla, no uhorky alebo šalát by zasa ocenili polotieň.

Rovnako dôležitým faktorom je samotná výsadba a starostlivosť o rastliny. Zvoľte kvalitné bio semienka, sadenice či stromčeky a siahnite po prirodzenej záhradníckej zemine bez chemických prísad. Pri pestovaní na balkóne alebo terase sa dajú využiť špeciálne závesné kvetináče alebo vertikálne záhony, ktoré ušetria miesto aj námahu.

Pri starostlivosti o rastliny nezabudnite na pravidelnú zálievku. Ideálne počas skorej rannej či večernej hodiny. Doprajte im dostatok živín prostredníctvom organických hnojív ako kompost, či domáceho hnojiva vyrobeného zo žihľavovej vňate. Na ochranu proti škodcom sa dajú úspešne používať prírodné prostriedky ako cesnakový nálev či poprašok zo sušených pŕhľav.

Ako vidíte, vytvorenie si vlastnej malej bio záhrady nie je žiadna veda. Stačí trocha plánovania, trpezlivosti a fantázie, aby ste si mohli každé ráno uvariť čaj z mäty priamo zo svojej terasy alebo pridať do šalátu chrumkavé uhorky zo svojho dvora.

Neberte tieto riadky len ako návod, ale ako inšpiráciu na to, čo všetko sa dá dosiahnuť s prírodou a jej pokladmi. A verme, že keď raz ochutnáte svoje prvé doma pestované bio ovocie či zeleninu, už sa nikdy nebudete chcieť vrátiť späť k zabehnutým supermarketovým regálom.

Titulná fotografia: pexels.com

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
POZORUHODNÉ HISTORICKÉ UDALOSTI, KTORÉ ZMENILI NÁŠ SVET: AKO BY SME ŽILI BEZ NICH?

POZORUHODNÉ HISTORICKÉ UDALOSTI, KTORÉ ZMENILI NÁŠ SVET: AKO BY SME ŽILI BEZ NICH?

Keď sa obzrieme späť do minulosti, nachádzame nekonečné príbehy a úžasné

Next
NAJKRAJŠIE A NAJNEOBVYKLEJŠIE ARCHITEKTONICKÉ DIELA ZO VŠETKÝCH KÚTOV ZEMEGULE

NAJKRAJŠIE A NAJNEOBVYKLEJŠIE ARCHITEKTONICKÉ DIELA ZO VŠETKÝCH KÚTOV ZEMEGULE

Architektúra je fascinujúce umenie

You May Also Like