ALEXANDER MCQUEEN: VÍZIE A INOVÁCIE VO SVETE MÓDY

Móda predstavuje umeleckú formu, ako vyjadriť individualitu a kreativitu. Aj medzi svetovými módnymi ikonami sa predsa len vyníma osobnosť, ktorej tvorba jednoducho prekračuje bežné hranice.

Alexander McQueen. Britský návrhár, ktorý bol skutočným vizionárom a revolucionárom v priemysle módy. Vždy mal nekompromisný prístup, ktorý spolu s jeho osobným rozvojom a inovatívnymi kolekciami zanechali nezabudnuteľnú stopu. Aký bol jeho výnimočný život a aký zanechal vplyv na módu?

VÁŠEŇ PRE ŠITIE OD MLADA

Niekto to jednoducho má v krvi. Lee Alexander McQueen prejavoval záujem k móde už od útleho detstva. Už ako trojročný kreslil šaty na stenu a neskôr ich aj ušil pre svoje staršie sestry. Fascinovala ho tiež ornitológia a motív vtákov neskôr začal pretavovať aj do svojich módnych návrhov.

NAJMLADŠÍ ZO ŠIESTICH DETÍ

Lee Alexander McQueen sa narodil 17. marca 1969 v Londýne. Bol najmladší zo šiestich detí. Jeho otec pracoval ako taxikár a mama ako učiteľka spoločných vied. V tomto prípade tak platí, že vášeň pre módu si vybudoval postupom času sám a nikto ho k tomu neviedol. O to viac je obdivuhodné, ako si jeden mladý chlapec dokáže vytvoriť tak silné puto k módnemu svetu.

ZAČALO TO KRAJČÍRSKYM KURZOM

Už v 16tich rokoch odišiel do školy a prihlásil sa na krajčírsky kurz, po ktorom túžil dlhé roky. Tento kurz sa konal priamo na Newham College, pričom sa stal aj učňom v londýnskom krajčírstve. Napokon sa zamestnal ako rezač v krajčírstve, ktoré sa zaoberalo šitím uniforiem pre britské námorníctvo.

PRVÁ MÓDNA KOLEKCIA

Jeho prvá kolekcia bola v rámci diplomovej práce na magisterskom štúdiu. To, že bol študentom však bola celkom náhoda. Pôvodne sa totiž chcel na prestížnej univerzite uchádzať len o pracovné miesto a zamestnať sa tam. Na to bol však príliš mladý. Mal iba 21 rokov a tak mu ponúkli, že sa môže zapísať na magisterské štúdium.

Jeho prvá módna kolekcia bola na tému Jack Rozparovač prenasleduje svoje obete. Lee Alexander McQueen bol v tomto smere skutočne talentovaný. Až natoľko, že jeho vôbec prvú módnu kolekciu nadchlo množstvo ľudí, vrátane populárnej módnej stylistky Isabelly Blow. Tá celú kolekciu od Alexandra v momente odkúpila.

LEE ALEBO ALEXANDER?

McQueen v čase svojho magisterského štúdia na prestížnej univerzite používal ešte meno Lee. Ide o jeho prvé krstné meno. Obľúbená módna stylistka Isabella Blow, ktorá od neho odkúpila celú módnu kolekciu, ho však začala presviedčať, aby používal len meno Alexander. To však bol pre neho pomerne veľký problém. Na meno Lee totiž dosiaľ poberal dávky, za ktoré si kupoval látky na šitie oblečenia. Nemohol sa preto toho mena len tak vzdať.

BLOW A JEJ OCHRANNÉ KRÍDLA

To však Blow nechcela nechať len tak. Lee sa totiž bál aj toho, že ak by na povrch vyšli nejaké jeho fotografie a dostali sa na úrad práce, bol by to pre neho problém. Keďže jeho kolekcie sa stávali čoraz viac slávnejšími. Blow si ho tak vzala pod ochranné krídla a v ťažkých začiatkoch ho držala nad vodou.

Dokonca, poskytla mu aj dočasné ubytovanie, kým sa nepostaví sám na nohy. Ubytovala ho v suteréne svojho domu nachádzajúceho sa v Londýne. Lee Alexander McQueen tak mal všetky predpoklady na to, stať sa úspešným. Ešte v roku 1992 vybudoval svoju vlastnú spoločnosť. O rok na to sa od Blow odsťahoval a vytvoril si vlastné štúdio v časti, kde sídlili začínajúci dizajnéri.

PRVÁ MÓDNA PREHLIADKA

Áno, aj Lee Alexander McQueen sa dočkal svojej prvej módnej prehliadky. Tá sa konala v BlueBird Garage, v známej časti Londýna, a to už v roku 1993. Módne kolekcie Alexandra McQueena boli od toho momentu považované za mierne extravagantné. Už v jeho prvej kolekcii totiž mali modelky obnažené zadky a boli nalíčené takým štýlom, aby vyzerali ako dobité.

McQueen bol však iný ako ostatní módni návrhári a vo svete sa inakosť častokrát cení. Preto bol čoraz viac slávnejší a jeho tvorbu oceňovali aj slávne osobnosti. Napríklad, Madonna, ktorá si obliekla nohavice s nízkym pásom od tohto módneho návrhára a tie sa tak stali veľmi populárne po celom svete.

ZAOBERAL SA DÔLEŽITÝMI TÉMAMI

Alexander McQueen sa témou násilia a deštrukcie zaoberal počas celej svojej kariéry. Postupne tak predstavoval kolekcie, kde vyzerali modelky ako obete autonehody, prípadne boli v dotrhaných odevoch, špinavých od krvi. Znázorňovali tak znásilnenie. Najviac kontroverzný bol priesvitný korzet, pod ktorým sa nachádzali skutočné červy. Išlo o dlhé pásomnice, ktoré boli zašpinené hlinou. Zaujímavosťou je, že tento korzet je v súčasnej dobe vystavený v Metropolitnom múzeu umenia, spolu aj s červami.

AKO BUDOVAL SVOJU ZNAČKU?

Svoju značku budoval Lee Alexander McQueen veľmi úspešnou cestou. Aj keď bol pre mnohých ľudí kontroverzným módnym návrhárom, išiel si vždy za svojím. Niekoľkokrát bol aj obvinený, najmä z dôvodu z mizogýnie a glamorizácie znásilnenia. Až po dlhých rokoch sa však napokon priznal, že ako dieťa bol obeťou sexuálneho zneužívania. Práve zo strany sestrinho manžela. Táto skutočnosť sa tak postupom času aj odrážala na jeho výtvoroch.

Tvrdil, že jeho cieľom bolo vždy vyvolať to, aby mali muži strach zo žien. Preto modelky obliekal tak, ako obliekal. Dokonca, na jednej módnej prehliadke navliekol polonahú černošku do štvorcovej kovovej konštrukcie. V takejto konštrukcii modelka kráčala zhrbená a skľúčená. Konštrukcia jej pohyb priam znemožňovala. Preto bol neskôr Alexander McQueen obvinený aj z rasizmu a tiež aj otroctva.

SPOLUPRÁCE ZAČALI KATASTROFOU

Spolupráce Alexandra McQueena by mohol závidieť skutočne každý. Už v roku 1996 sa totiž stal hlavným návrhárom v známej značke Givenchy. Nahradil tak pôvodného hlavného módneho návrhára Johna Galliana, ktorý kvôli tomu odišiel pracovať do značky Dior.

Zakladateľ značky Givenchy však označil príchod McQueena ako totálnu katastrofu. Jeho prvá módna kolekcia v rámci tejto značky totiž bola inšpirovaná gréckou mytológiou, a to sa stretlo s viacerými kritikmi. Zaujímavosťou je, že sám Alexander McQueen označil svoju kolekciu ako katastrofálnu. Po niekoľkých rokoch nezhôd so zakladateľom značky sa Lee Alexander McQueen rozhodol z Givenchy nadobro odísť.

SPOLUPRÁCA S GUCCI

Od roku 1996, ako Alexander McQueen nastúpil na úlohu hlavného návrhára do spoločnosti Givenchy, sa cítil akýsi skľúčený. Priznal sa, že zakladateľ tejto značky mu nedával dostatočný priestor na kreativitu a preto nemohol robiť svoju prácu s radosťou a tak, ako by si on sám predstavoval, aby bol spokojný.

Preto skôr, ako mu skončila zmluva v tejto spoločnosti, dokázal naviazať spoluprácu s Gucci. McQueen sa stal kreatívnym riaditeľom spoločnosti Gucci a naďalej sa venoval aj svojej vlastnej značke. Tú po čase rozšíril aj o obuv, parfumy, okuliare a rôzne zaujímavé dizajny. Po prvýkrát v živote vytvoril aj vlastnú pánsku kolekciu.

MEDZINÁRODNÝ NÁVRHÁR ROKA

Alexander McQueen si postupne otvoril aj vlastné butiky vo svetových metropolách a rozšíril tak svoju značku ešte do väčšieho povedomia ľudí. Tiež pokračoval vo svojich škandalóznych módnych prehliadkach, bez ktorých by to jednoducho nešlo. Neskôr, už po štvrtýkrát získal Lee Alexander McQueen ocenenie Britský návrhár roka a po prvýkrát za svoj život obdržal veľmi veľké ocenenie – Medzinárodný návrhár roka.

Po krátkej dobe mu aj samotná Alžbeta II. udelila Rád britského impéria. Z týchto ocenení vyplýva, že Alexander McQueen bol skutočne svetovou špičkou a sám sa prebojoval až na vrchol svojej slávy. Chcelo to len dávku odhodlania, nebáť sa byť iným a neustále pri vytváraní nových kúskov prihliadať na svoj štýl a kreatívnu stránku, ktorú mal Alexander McQueen mimoriadne bohatú na nové nápady.

MYSLEL AJ NA MLADÝCH ĽUDÍ

Samozrejme, značku oblečenia McQueen si nemohol dovoliť každý, obzvlášť nie mladí ľudia a študenti. Aj v tomto prípade sa potvrdilo, že Alexander McQueen má obrovské srdce. Na trh uviedol značku McQ. Od pôvodnej značky sa odlišovala tým, že bola cenovo dostupnejšia a dovoliť si ju mohol skutočne každý. Určená bola najmä pre rebelov a mladých ľudí.

PREHLIADKA VYSIELANÁ CEZ INTERNET

To, že sa Lee Alexander McQueen odlišoval od iných návrhárov sme si už hovorili. No v tomto prípade sa líšil aj prevádzaním módnej prehliadky. Tú totiž vysielal naživo, prostredníctvom internetu a stal sa preto prvým módnym návrhárom, ktorý v histórii ľudstva vysielal módnu prehliadku naživo. Táto módna prehliadka bola špeciálna aj tým, že sa konala počas Parížskeho týždňa módy a v jej závere vystúpila aj slávna speváčka Lady Gaga.

JEHO MÓDNA CESTA POKRAČUJE

Lee Alexander McQueen zomrel v roku 2010, po tom, čo spáchal samovraždu. Dôvodom malo byť užívanie drog, úzkostné poruchy a depresie. Jeho nedokončené modely však dokončil jeho tím a preto módna cesta McQueena pokračuje do dnešných čias.

Kolekcia Jar/Leto 2023 Zdroj: lemilemagazine.com

Aj módny dom Gucci potvrdil, že jeho značka bude naďalej existovať. Na jeho miesto ho nahradila Sarah Burton. Dlhoročná pravá ruka Alexandra McQueena, ktorá s ním spolupracovala počas jeho náročnej cesty slávy. Vytvorila aj dámsku kolekciu, pričom počet butikov sa do roku 2020 rozšíril na 100 po celom svete.

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
NAJTVRDŠIE JEDLO SVETA: VYPRÁŽANÉ KAMENE

NAJTVRDŠIE JEDLO SVETA: VYPRÁŽANÉ KAMENE

Mysleli ste si, že ste ochutnali mnoho jedál, a žiadne nové vás už nezaskočí?

Next
TRH STARÝCH BOHOV ÁND

TRH STARÝCH BOHOV ÁND

La Paz, hlavné mesto Bolívie, je najvyššie položeným hlavným mestom na svete

You May Also Like