KHUWA KULFI: TÁTO ZMRZLINA Z PAKISTANU A INDIE VÁS DOSTANE NA KOLENÁ SVOJOU NEODOLATEĽNOU CHUŤOU!

V horúcich letných dňoch, keď slnko pálčivo žiari a pot sa nám hrnie na čelo, túžime po osviežujúcom a chladivom dezerte. V takýchto chvíľach sa nám často vybaví zmrzlina ako ideálny spoločník. Ale čo keby som vám povedal, že existuje zmrzlina, ktorá je ešte lahodnejšia a zaujímavejšia ako tá, na ktorú ste zvyknutí? Áno, hovorím o Khuwa Kulfi – populárnej zmrzline z Pakistanu a Indie, ktorá vás prekvapí svojou bohatou chuťou a jemnou textúrou. Khuwa Kulfi je skutočne jedinečným dezertom, keď si chceme dopriať niečo výnimočné. Nebojte sa experimentovať s prísadami a príchuťami, aby ste našli svoju vlastnú verziu tejto exotickej zmrzliny.

Khuwa Kulfi je tradičným mliečnym dezertom, ktorý sa vyrába z hustého mlieka, cukru, mliečnej sušiny (khoya), kardamónu a podľa chuti aj pridaním orechov. Táto zmrzlina je známa svojou krémovou konzistenciou a bohatými príchuťami. Pripomína nám trochu naše obľúbené vanilkové zmrzliny, ale s exotickým nádychom.

HISTÓRIA

Khuwa Kulfi siaha až do 16. storočia, kedy bola zmrzlina dovezená do Indie a Pakistanu z Perzie. V tom čase bola zmrzlina považovaná za luxusný dezert, ktorý si mohli dovoliť len bohatí a mocní. Khuwa Kulfi sa stala obľúbenou pochúťkou na kráľovských dvoroch a slávnostných udalostiach, kde sa podávala ako symbol bohatstva a pohostenia. Dnes je Khuwa Kulfi populárna nielen v Indii a Pakistane, ale aj v mnohých ďalších krajinách, kde si získala srdcia milovníkov zmrzliny svojou jedinečnou chuťou a textúrou.

Khuwa Kulfi je ako tajomná orientálna princezná, ktorá vás očarí svojou krásou a zvodným šarmom. Je to zmrzlina plná tajomstiev a príbehov, ktoré sa skrývajú za jej bohatou chuťou a jemnou textúrou. Keď ju ochutnáte, budete chcieť objaviť viac o jej histórii a tradíciách, ktoré ju sprevádzajú. A tak ako orientálna princezná, aj Khuwa Kulfi vám ponúka nezabudnuteľný zážitok plný exotiky a pôžitku. Ako sa pripravuje táto lahodná pochúťka? Poďme sa pozrieť na zoznam ingrediencií a postup prípravy.

INGREDIENCIE

 • 4 šálky plnotučného mlieka,
 • 6 lyžíc cukru,
 • 3/4 šálky mliečnej sušiny (Khoya),
 • 1/4 čajovej lyžičky drveného kardamónu,
 • 1/4 šálky nasekaných orechov, voliteľné (mandle a pistácie).

POSTUP PRÍPRAVY

 1. Do hrnca nalejeme plnotučné mlieko a necháme ho na miernom ohni zahriať. Keď začne vrieť, znížime teplotu a necháme mlieko pomaly zahusťovať. Tento proces môže trvať približne hodinu, ale je dôležité, aby sme mlieko pravidelne miešali, aby sa nepripálilo na dne hrnca.
 2. Medzitým si pripravíme mliečnu sušinu (khoya). Ak nemáme hotovú khoyu, môžeme si ju jednoducho pripraviť doma. Stačí nám na to len 1 šálka plnotučného mlieka a 1 šálka sušeného mlieka. Mlieko zmiešame so sušeným mliekom a necháme zmes na miernom ohni zahusťovať. Keď dosiahne konzistenciu tvarohu, khoyu odstavíme a necháme vychladnúť.
 3. Keď je mlieko dostatočne zahustené, pridáme doň cukor a khoyu. Miešame, kým sa všetky ingrediencie nespoja a zmes sa nestane hladkou.
 4. Potom pridáme drvený kardamón a nasekané orechy (ak ich používame). Kardamón dodá zmrzline exotickú chuť, zatiaľ čo orechy prinesú jemnú textúru a chrupkavosť.
 5. Zmes prelejeme do špeciálnych foriem na kulfi alebo do plastových pohárov. Vložíme do mrazničky a necháme zmrznúť aspoň na 6 hodín alebo cez noc.
 6. Pred podávaním necháme Khuwa Kulfi na chvíľu odstáť a potom ju môžeme podávať s posypom z orechov alebo s trochou šľahačky.
Zdroj: steffisrecipes.com

AKO PODÁVAŤ KHUWA KULFI

Khuwa Kulfi sa tradične podáva na drevených paliciach alebo v malých hlinených nádobkách zvaných “matka”. Ak nemáte tieto tradičné pomôcky, môžete použiť aj bežné plastové alebo kovové formičky na zmrzlinu. Pred podávaním nechajte zmrzlinu chvíľu odležať pri izbovej teplote, aby sa ľahšie uvoľnila z formy. Potom ju opatrne vyberte a servírujte na tanieri alebo v pohári.

DEKORÁCIA

Pre ešte atraktívnejší vzhľad môžete Khuwa Kulfi pred podávaním posypať nasekanými orechami, napríklad pistáciami alebo mandľami. Taktiež môžete použiť štipku šafranu alebo jemne nasekanú čerstvú mätu pre zvýraznenie exotického charakteru tejto lahodnej pochúťky.

Khuwa Kulfi je skutočne jedinečným dezertom, ktorý vás očarí svojou bohatou chuťou a krémovou textúrou. Tento tradičný mliečny dezert z Pakistanu a Indie je ideálnym spoločníkom pre horúce letné dni, ale aj pre chladnejšie večery, keď si chceme dopriať niečo skutočne výnimočné. Nebojte sa experimentovať s prísadami a príchuťami, aby ste našli svoju vlastnú verziu tejto exotickej zmrzliny. Tak neváhajte a vyskúšajte si pripraviť túto lahodnú pochúťku doma. Určite sa stane jedným z vašich obľúbených dezertov a prinesie vám nezabudnuteľné gurmánske zážitky.

Total
0
Shares
Prev
AFANTÁZIA: KEĎ ČLOVEKU CHÝBA MENTÁLNA VIZUALIZÁCIA

AFANTÁZIA: KEĎ ČLOVEKU CHÝBA MENTÁLNA VIZUALIZÁCIA

Menej snívate a pri požiadavke z vonkajšieho okolia, predstaviť si niečo

Next
AKO ZOSTAŤ SUCHÝ AJ V NAJHORŠOM DAŽDI: PREČO BY STE MALI VENOVAŤ POZORNOSŤ VODNÉMU STĹPCU PRI NÁKUPE OUTDOOROVÉHO OBLEČENIA

AKO ZOSTAŤ SUCHÝ AJ V NAJHORŠOM DAŽDI: PREČO BY STE MALI VENOVAŤ POZORNOSŤ VODNÉMU STĹPCU PRI NÁKUPE OUTDOOROVÉHO OBLEČENIA

Práve ste na príjemnej prechádzke v lese a nečakane začne pršať

You May Also Like