Nemusíte hneď objímať stromy. Ale môžete. Niekedy sa len stačí prejsť po lese, privoňať ku kvetine, započúvať sa do zvukov plynule tečúcej vody, praskania ľadu, zmáčať si ruky v studenom snehu či zavetriť ušami spev vtákov… Príroda má obdivuhodnú moc upokojovať srdce a utíšiť myseľ. Nezabúdajme na to.
Veľa sedenia, prechádzky z izby do kuchyne, znova dlhé vysedávanie pred počítačom, pohľad z okna naráta tak do päť stromov a do parku sa dostaneme len autom. Jediný kontakt s prírodou väčšinou symbolizuje usychajúci fikus, ktorý večne zabúdame zalievať. Občas to vyzerá, že sa prírode zubami-nechtami vyhýbame. Pritom sme z nej vzišli a zostávame jej súčasťou. Zmenili ste to počas roka 2020? Tak v tom veselo pokračujte.
Upokojujúci vplyv prírody na psychiku človeka si všimli už lekári v priebehu 19. storočia. Výsledkom bol vznik záhrad pri psychiatrických klinikách, kde sa pacienti liečili prácou – starostlivosťou o ovocné stromy a zeleň, pestovaním zeleniny. Táto prax síce pokračovala aj neskôr, ale odborníci jej prílišnú váhu neprikladali. Až dnes… Psychológovia, terapeuti aj lekári sa k nej po rokoch elektrických šokov a antidepresív zrazu vracajú – tzv. ekoterapia alebo terapia prírodou práve zažíva svoj progres.
AKO VYZERÁ TERAPEUTICKÁ ZÁHRADA?
Mala by po celý rok aktivizovať všetky zmysly. Samozrejmosťou sú bylinky, voňavé kvetiny priťahujúce motýle, ovocné stromy aj zeleninový záhon. Tvar záhrady, ale aj cestičky by mali vyhovovať danému typu choroby či postihnutia. Napríklad pacienti so stareckou demenciou uvítajú cesty do kruhu, ktoré akoby sa nekončili. Skvelým doplnkom sú lavičky. Záhrada však môže „prísť“ za chorými aj do izby. Starostlivosť o kvetinu, ktorá je len ich, posilňuje v pacientoch zodpovednosť k vlastnému zdraviu.
ČO JE TO ZELENÁ STAROSTLIVOSŤ?
Zelená starostlivosť (z anglického green care) je vlastne liečba prírodou chorých a fyzicky či mentálne postihnutých. Spadá sem napr. terapia na farmách, kde sa klienti starajú o zvieratá či pestujú ovocie a zeleninu. Medzi green care patrí aj lesná alebo záhradná terapia. Liečebné záhrady nemusia byť azylom len pre chorých. Svoje miesto majú aj pri domovoch dôchodcov či pri väzniciach. Inšpiráciou môžu byť napr. komunitné záhrady pre nezamestnané ženy, ktoré sa v nich realizujú a skrášľujú tak okolie. Špeciálne terapeutické záhrady môžu mať aj deti, mentálne postihnutí či nevidomí. Do zelenej starostlivosti však spadá aj agroturistika, pobyty na farmách, a dokonca i školy a škôlky v prírode, ktoré vo veľkej miere fungujú na Západe a v mnohých krajinách na ne nemalou čiastkou prispieva štát.
MOCNÁ PRÍRODA
V Severnej Európe a v USA vyrážajú špeciálni terapeuti so skupinkami psychicky chorých alebo len vystresovaných a unavených obyvateľov mesta na niekoľko dní do hlbokej prírody, kde ďaleko od modernej civilizácie nachádzajú konečne vytúžený pokoj na duši. Štáty, ktoré neoplývajú divočinou, stavajú na špeciálne upravené záhradky. Sú súčasťou nielen niektorých liečebných zariadení, ale aj domovov dôchodcov či centier pre ekologickú výchovu. Záhrada a starostlivosť o ňu pomáha ľuďom uvoľniť sa, odpútať sa od stresu. Nie je vlastne také dôležité, čo človek v záhrade robí, ale skôr naopak – čo záhrada robí s ním. Jej priestor prosto funguje ako liečebné médium.
Vedci v mnohých štúdiách dokazujú, že ak necháte pri pobyte v prírode techniku aj svoj instagramový profil doma, mozog sa oveľa rýchlejšie a intenzívnejšie regeneruje. Už po niekoľkých hodinách na výlete stúpa nálada, zlepšuje sa kreativita a zvyšuje rýchlosť uvažovania. Podľa štúdie zverejnenej v časopise Social Psychology Bulletin navyše čas strávený v prírode posilňuje imunitu a stúpa aj počet imunitných buniek dôležitých napríklad v boji proti rakovine. Skúmaním tiež bolo zistené, že ľudia žijúci v blízkosti zelene vykazujú nižšiu chorobnosť a tiež nižšiu úmrtnosť hlavne na choroby súvisiace s krvným obehom.
Terapeutický účinok ma na nás aj kolobeh prírody – zrodenie, rast a zánik – biorytmy či striedanie ročných období. Pomáha nám pochopiť vlastné potreby, lepšie sa vyrovnať so životom, ale trebárs aj s úmrtím v rodine. Jasnozelená farba rastlín má zase upokojujúce účinky, oživuje oči, pomáha pri únave.
Takže neváhajte a vyrazte na dlhú prechádzku alebo stavte na bylinky v záhrade. Stará známa pravda – lekár lieči, príroda uzdravuje – nikdy neprestala platiť. Výnimkou, potvrdzujúcou pravidlo, sú azda len peľoví alergici.
NEČAKAJTE A VPUSTITE DO SVOJHO ŽIVOTA NOVÚ ENERGIU UŽ DNES
- Ak vám chýba dostatok denného svetla a neradi sa budíte za tmy, kúpte si špeciálny budík alebo svietidlo, ktoré evokujú svitanie. Budete tak aj v skorých ranných hodinách vstávať za svetla a váš deň bude radostnejší.
- Skvelým životabudičom je ženšen, ktorý pomáha mobilizovať energiu organizmu, krátkodobo zlepšuje koncentráciu a má aj afrodiziakálne účinky.
- Ľudia, ktorí majú ciele, uspejú, pretože vedia, kam idú. Nemusíte rovno vystúpiť na Mount Everest, ale aj Vysoká je fajn. A dokým jar zaklope na dvere, tak sa zatiaľ na tento výstup môžete psychicky pripraviť.
- Skúšajte nové veci, kedykoľvek to ide – aj keď to nejde a absolútne sa vám do toho nechce. Odmenou vám bude zaujímavý zážitok a lepšia nálada.
- Pocit šťastia je okrem iného aj o vašom vnútornom nastavení. Preto si každý večer pred spaním prehrajte v hlave, čo pekné vás uplynulý deň postretlo a urobilo vám radosť.
- Cvičte. Najlepšie ráno, ale pokojne kedykoľvek máte čas. Objavte v sebe toho tvora, ktorý sa potrebuje hýbať. Ak ste dynamický typ, tak si vyberte niečo svižné, rezké a spoteniahodné. Ak máte radšej pomalšie tempo a cvičenie v súlade s dychom, zvoľte osvedčenú jogu.
- Pohybom vyjadríte úctu svojmu telu a ulahodíte aj svojej duši. Nie je nad spokojne odcvičeného či rozpohybovaného človeka.