MOBILNÝ TELEFÓN VÁM MÔŽE OVLÁDAŤ ŽIVOT: POZNÁTE SKUTOČNÉ RIZIKÁ NOMOFÓBIE A AKO ICH PREKONAŤ?

Nomofóbia je skratka pre “no-mobile-phone phobia”, teda strach z neprítomnosti mobilného telefónu. Ide o novodobý fenomén, ktorý sa stáva čoraz bežnejším v dnešnej digitálnej dobe. Nomofóbia sa prejavuje ako neustále nutkanie kontrolovať svoj mobilný telefón, strach zo straty signálu, strach z vybitej batérie alebo dokonca zo straty samotného zariadenia. Ľudia trpiaci touto fóbiou majú pocit, že bez svojho telefónu sú úplne izolovaní od sveta a nedokážu normálne fungovať.

AKO ZISTÍM, ŽE SOM ZÁVISLÝ NA POUŹÍVANÍ MOBILNÉHO TELEFÓNU?

Závislosť na mobilnom telefóne môže mať rôzne prejavy. Ak si napríklad neustále kontrolujete telefón, aj keď nemáte žiadne upozornenia alebo očakávané správy, môže to byť jeden zo signálov. Ďalším príznakom je, ak máte pocit úzkosti alebo nepokoja, keď nemôžete používať svoj telefón – napríklad keď ste na mieste, kde je zakázané používanie mobilov alebo keď vám dôjde batéria. Ak sa často zamýšľate nad tým, čo by ste robili bez svojho telefónu, alebo ak vás napadne, že by ste mohli niečo dôležité zmeškať, keby ste ho nemali pri sebe, môže to tiež naznačovať závislosť.

AKO PREDÍSŤ TEJTO ZÁVISLOSTI?

Predchádzať závislosti na mobilnom telefóne môžete niekoľkými spôsobmi. Jedným z nich je nastaviť si pravidelné obdobia “digitálneho pôstu”, počas ktorých nebudete používať svoj telefón. Môžete si napríklad stanoviť, že po večeri až do rána budete mať telefón vypnutý alebo aspoň odložený mimo svoj dosah. Ďalším spôsobom je vyhradiť si čas na konkrétne aktivity bez použitia mobilu – napríklad prechádzku v prírode, šport alebo stretávanie s priateľmi.

AKO SA VYLIEČIŤ Z NOMOFÓBIE?

Liečba nomofóbie spočíva najmä v zmene životného štýlu a návykov súvisiacich s používaním mobilného telefónu. Môžete začať tým, že si uvedomíte svoju závislosť a stanovíte si ciele, ktoré vám pomôžu zmierniť túto závislosť. Napríklad sa môžete rozhodnúť stráviť viac času s rodinou a priateľmi bez toho, aby ste neustále kontrolovali telefón.

Ďalším krokom je nastaviť si limity na používanie telefónu. Môžete si napríklad stanoviť, že budete telefón používať iba na dôležité hovory a správy, a nie na neustále prehliadanie sociálnych sietí alebo hranie hier. Pomôcť môže aj vypnutie upozornení na e-maily, správy a iné aplikácie, ktoré vás neustále lákajú k tomu, aby ste sa pozreli na telefón.

Ak máte pocit, že sami nedokážete svoju závislosť zvládnuť, neváhajte vyhľadať odbornú pomoc. Psychológ alebo terapeut vám môže pomôcť identifikovať príčiny vašej závislosti a navrhnúť vhodnú liečbu.

ZHRNUTIE

Nomofóbia je novodobý fenomén závislosti od používania mobilného telefónu, ktorý sa prejavuje ako neustále nutkanie kontrolovať svoj telefón a strach zo straty kontaktu so svetom. Aby ste predišli tejto závislosti, je dôležité nastaviť si limity na používanie telefónu a venovať viac času aktivitám bez jeho použitia. Liečba nomofóbie spočíva v zmene životného štýlu a návykov, prípadne vo vyhľadaní odbornej pomoci.

Total
0
Shares
Prev
AKO BOJOVAŤ PROTI PEĽOVEJ ALERGII: UŽÍVAJTE SI JAR BEZ OBMEDZENÍ

AKO BOJOVAŤ PROTI PEĽOVEJ ALERGII: UŽÍVAJTE SI JAR BEZ OBMEDZENÍ

Prechádzka krásnou jarnou krajinou, všade navôkol rozkvitnuté stromy, lúky plné

Next
ZAMILUJTE SI FRANCÚZSKU KUCHYŇU S TÝMTO JEDNODUCHÝM RECEPTOM NA RATATOUILLE

ZAMILUJTE SI FRANCÚZSKU KUCHYŇU S TÝMTO JEDNODUCHÝM RECEPTOM NA RATATOUILLE

Ratatouille je jedným z najznámejších a najobľúbenejších francúzskych pokrmov,

You May Also Like