NAJBEZPEČNEJŠIA FORMA ANTIKONCEPCIE: AKO VNÚTROMATERNICOVÉ TELIESKO CHRÁNI VAŠE TELO PRED OPLODNENÍM

Vnútromaternicové teliesko, známe aj ako IUD (Intrauterine Device), je malý medicínsky prístroj (v tvare T), ktorý ženy používajú ako formu antikoncepcie. Toto zariadenie je vopred nabité antikoncepčnými látkami a po implantácii do dutiny maternice, postupne uvoľňuje malé množstvá hormónov, ktoré bránia oplodneniu vajíčka.

AKO TELIESKO FUNGUJE

IUD zasahuje do procesu oplodnenia tým, že mení podmienky v maternici a vajcovodoch – mení slizničný obal maternice, čím zabraňuje implantácii oplodeného vajíčka a taktiež bráni prechodu spermií cez maternicu.

Vnútromaternicové teliesko je malé tvarované T, ktoré sa vkladá do maternice ako forma antikoncepcie.

FUNGUJE NA NIEKOĽKO RÔZNYCH SPÔSOBOV

1. Zmena prostredia v maternici a vajcovodoch: IUD uvoľňuje látky, ktoré menia prostredie v maternici a vajcovodoch. Toto prostredie je pre spermie nepriaznivé, čo znižuje pravdepodobnosť oplodnenia vajíčka.

2. Zabraňuje pripojeniu vajíčka k stene maternice: Ak by sa aj spermii podarilo oplodniť vajíčko, zmenené vnútromaternicové prostredie zabraňuje uchyteniu oplodneného vajíčka na stene maternice.

3. Zmena sliznice maternice: Hormonálne IUD môže tiež meniť vlastnosti sliznice maternice, čím zabraňuje pripojeniu vajíčka.

4. Zabraňuje pohybu spermií: Miedené IUD uvoľňuje ióny medi, ktoré zabíjajú spermie a zabraňujú ich pohybu, čo znižuje šancu na oplodnenie.

Zdroj: draliabadi.com

IUD je veľmi účinnou formou antikoncepcie – s mierou úspešnosti viac ako 99%. V závislosti od typu môže byť v maternici niekoľko rokov. Niektoré ženy môžu mať aj vedľajšie účinkynepravidelné krvácanie, bolesti v dolnej časti brucha alebo zápalové reakcie. Preto je dôležité konzultovať použitie IUD so zdravotníckym odborníkom.

EXISTUJÚ DVA TYPY IUD

Hormonálne a nehormonálne. Hormonálne IUD uvoľňujú progesterón do maternice, ktorý zabraňuje ovulácii (uvoľneniu vajíčka z vaječníkov) a tým zabraňuje tehotenstvu. Nehormonálne IUD, známe tiež ako medené IUD, uvoľňujú malé množstvá medi do maternice, ktoré zabraňujú oplodneniu vajíčka.

Zdroj: plannedparenthood.org

Oba typy IUD sú veľmi účinné. Hormonálne IUD môže zostať v maternici až 2 roky, zatiaľ čo medené IUD môže zostať až 5 rokov.

Pokiaľ ide o zdravotné výhody, IUD môže pomôcť znižovať riziko vzniku rakoviny vaječníkov, pomáha regulovať menštruačné cykly a môže znižovať bolestivosť a krvácanie počas menštruácie. Vďaka svojim antiseptickým vlastnostiam taktiež znižuje riziko vzniku zápalových ochorení.

Môžeme povedať, že IUD je užitočný vynález, ktorý sa stará o ženské reprodukčné zdravie. Je nenápadný, efektívny a často ľahko zanedbateľný, ale jeho práca je nesmierne dôležitá.

IUD je jedným z najbezpečnejších a najspoľahlivejších spôsobov antikoncepcie dostupných pre ženy. Ak hľadáte dlhodobú, bezpečnú a efektívnu antikoncepciu, IUD by mohlo byť pre vás ideálnym riešením. Je dôležité diskutovať o možnostiach a rizikách s vaším lekárom alebo zdravotníkom, aby ste sa rozhodli pre najlepšiu možnosť pre vaše zdravie a životný štýl.

Titulná fotografia: familycareofkent.com

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
ÚTULNÝ A FUNKČNÝ BYT, KTORÝ VÁS BUDE VŽDY TEŠIŤ: PREJDITE NA TEPLÉ TÓNY A VYTVORTE SI MALÝ RAJ

ÚTULNÝ A FUNKČNÝ BYT, KTORÝ VÁS BUDE VŽDY TEŠIŤ: PREJDITE NA TEPLÉ TÓNY A VYTVORTE SI MALÝ RAJ

Vytvorenie útulného a funkčného priestoru v malom byte môže byť výzvou

Next
RAPÉ: SKRYTÝ KĽÚČ K DUCHOVNÉMU PREBUDENIU Z HLBÍN AMAZONKY

RAPÉ: SKRYTÝ KĽÚČ K DUCHOVNÉMU PREBUDENIU Z HLBÍN AMAZONKY

Rapé, skrytý poklad z hlbokej zelenej džungle Amazonky

You May Also Like