AGENTÚRA MAGNUM PHOTOS: VZNIKLA AKO REAKCIA NA DRUHÚ SVETOVÚ VOJNU

O členstve v medzinárodne uznávanej a najprestížnejšej agentúre sníva množstvo fotografov z celého sveta. A hoci je cesta náročná, aj v tomto prípade platí, že nič nie je nemožné. V čom spočíva jej výnimočnosť, ako vznikla a ktoré kroky je nevyhnutné splniť na to, aby sa odvážny sen fotografa stal skutočnosťou?

Magnum je komunita založená na myšlienke zdieľať ľudskú kvalitu, sledovať kuriozity, ktoré sa dejú vo svete a rešpektovať to, čo sa deje a túžiť po vizuálnom zachytení deja. Henri Cartier-Bresson

POLITIKA, CHUDOBA AJ VOJNA

Rok 1947 sa okrem mnohých iných udalostí spája aj s menami Henri Cartier-Bresson, Robert Capa, David „Chim“ Seymour, William Vandivert a George Rodger. Ak sa pýtate, čo spája týchto vojenských fotografov, odpoveď je vcelku jasná. Práve oni stoja za založením agentúry Magnum Photos, ktorá vznikla ako reakcia na druhú svetovú vojnu. Od tých čias, už viac ako 75 rokov prináša a ponúka príbehy z minulosti, formou jedinečných fotografií ukazuje nielen problémy súčasnosti a snaží sa formovať budúcnosť. Fotky etablovaných fotožurnalistov sa v spoločnosti zapísali ako jedinečný poukaz nielen na vojnu, chudobu, hladomor, politiku, kriminalitu, ale aj na spoločnosť, rodinu či celebrity. Agentúru Magnum totiž spájajú hodnoty nekompromisnej dokonalosti, pravdy, rešpektu a nezávislosti.

OVPLYVNENÍ TÝM, ČO VIDELI

Agentúra, pod ktorej vznik sa podpísali vojenskí fotografi vznikla 24. apríla 1947, ako reakcia na druhú svetovú vojnu, z ktorej dodávala reportážne fotografie. V roku 1954 prišla o dvoch významných členov. Warner Bischof zomrel pri autonehode v Andách, Robert Capa zahynul pri dokumentácii ústupu francúzskych vojsk, kedy sa mu stalo osudným šliapnutie na mínu. Tak či onak, agentúra si celé desaťročia drží status uznávaných a predovšetkým nezávislých fotografov, ktorí denno denne dokumentujú svetové udalosti či každodenný život naprieč celým svetom s jedinečnou dávkou autenticity. Zaujímavosťou je tiež to, že ide o jednu z prvých fotografických kooperácií, ktorú vlastnia a prevádzkujú výhradne jej členovia a zdrojom príjmov agentúry sú príjmy zo zákaziek členov.

ČLENSTVO V AGENTÚRE MAGNUM PHOTOS

Ak ste sa práve nadchli a radi by ste sa stali súčasťou výberu najlepších fotografov z najlepších, odradiť vás môže proces, ktorému sa žiadny z členov nevyhne. Stať sa súčasťou „tímu“ totiž nie je vôbec jednoduché. K členstvu vedú 3 kroky a niekoľko rokov trpezlivosti a tvrdej práce. Prvým a azda najdôležitejším je nominácia na členstvo, po 2 až 4 rokoch sa z nominanta stáva pridružený člen a ďalšie 3 roky musia ubehnúť dovtedy, kým sa fotograf stane plnohodnotným členom Magnum agentúry. Dôležité je tiež spomenúť, že všetky tri kroky schvaľuje porota a kým na prvé dva kroky stačí 50% ich hlasov, poslednú vstupenku do členstva musí odobriť až 70% z nich. Fotograf, ktorý celý prijímací proces zvládne, môže hrdo hovoriť o najlepšom ocenení jeho kariéry.

VÝSTAVY PO SVETE, AJ PUBLIKOVANIE V ČASOPISOCH

Ikonické fotky renomovaných fotografov agentúry Magnum nie sú pre verejnosť neznámou. Okrem pravidelným výstav v rôznych kútoch sveta sa nie raz objavili aj v časopisoch ako Vogue, Life, Stern či Harper’s Bazar. Aj týmto, veľmi prístupným spôsobom sa v spoločnosti šíri dokumentárna fotografia najvyššej kvality. Pri príležitosti 70-teho výročia agentúry sa dokonca 174 fotografií objavilo aj v Paríži a to vcelku nápaditým spôsobom. Zdobili totiž až 11 staníc metra a tak mohli cestujúci počas presunov na chvíľu spomaliť a venovať pozornosť umeniu, ktorú dokázali fotografi zachytiť.

TIP: Chceli by ste malú ochutnávku fotografií agentúry Magnum rovnako vidieť na vlastné oči? Práve v týchto dňoch má premiéru unikátna výstava na zámku v Zlíne. K vzhliadnutiu bude nielen 20 intímnych portrétov takých hviezd, akými boli Marilyn Monroe, James Dean či Elizabeth Taylor. Výstava trvá od 15.04 do 30.04.2023

Titulná fotografia: magnumphotos.com

Total
0
Shares
Prev
AKO SI PRIPRAVIŤ ÚŽASNÚ SOĽANKU SO ŠUNKOU A KAPUSTOU. POLIEVKA, KTORÁ ZVÍŤAZILA NAD VŠETKÝMI OSTATNÝMI POLIEVKAMI?

AKO SI PRIPRAVIŤ ÚŽASNÚ SOĽANKU SO ŠUNKOU A KAPUSTOU. POLIEVKA, KTORÁ ZVÍŤAZILA NAD VŠETKÝMI OSTATNÝMI POLIEVKAMI?

V dnešnej uponáhľanej dobe sa často stáva, že si na prípravu jedla nevieme nájsť

Next
AFANTÁZIA: KEĎ ČLOVEKU CHÝBA MENTÁLNA VIZUALIZÁCIA

AFANTÁZIA: KEĎ ČLOVEKU CHÝBA MENTÁLNA VIZUALIZÁCIA

Menej snívate a pri požiadavke z vonkajšieho okolia, predstaviť si niečo

You May Also Like