ALTRUIZMUS: POMOC DRUHÝM BEZ OČAKÁVANIA ODPLATY

V tomto svete, kde je každý zaneprázdnený svojimi vlastnými potrebami a túžbami, je skutočnú hodnotu možné nájsť v jednoduchom akte pomoci druhým. Nie je to len o fyzickej pomoci, ale aj o morálnej podpore, emocionálnej pomoci a duchovnom vedení. Je to o tom, že ukladáme svoje vlastné potreby na chvíľu stranou a stávame sa súcitnými, prítomnými a disponibilnými pre tých, ktorí to potrebujú.

Dosiahnutie tohto stavu, kde sme schopní pomáhať bez akýchkoľvek očakávaní odplaty, vyžaduje skutočnú silu a pokoru. Vyžaduje to pochopenie, že sme všetci spojení. Naše šťastie je úzko prepojené so šťastím ostatných. Čo robíme pre iných, robíme v skutočnosti aj pre seba samých.

Altruizmus – čo to vlastne znamená? Táto otázka môže vzbudzovať rôzne odpovede, ale všeobecne sa môžeme vyjadriť, že altruizmus je akcia alebo správanie, ktoré vykonávame, aby sme pomohli druhým ľuďom, bez očakávania odmeny alebo protislužby.

Altruista je osoba, ktorá je ochotná obetovať svoje osobné záujmy pre dobro druhých.

MOŽNO STE UŽ NIEKEDY STRETLI ALTRUISTU

Môže to byť napríklad žena v parku, ktorá kŕmi hladné holuby, hoci si na to musí odtrhnúť z vlastnej stravy. Môže to byť mladý muž na autobusovej zastávke, ktorý sa neváha podeliť so staršou dámou o svoj dáždnik, hoci to znamená, že sám čiastočne zmokne. Alebo to môžete byť dokonca aj vy sami – keď ste naposledy pomohli niekomu bez očakávania odmeny.

Základným princípom altruizmu je nezištnosť.

V dnešnej dobe, kedy sme zvyknutí na kultúru “ja-prv”, môže byť altruizmus niekedy nepochopený alebo považovaný za naivitu. Je to niečo oveľa hlbšie. Je to schopnosť vidieť potreby druhých a pomocou našich činov im prinášať úľavu alebo šťastie.

Altruizmus sa často spája s dobročinnosťou alebo dobrovoľníctvom, ale nie je to to isté. Altruizmus je skôr o tom, akými ľuďmi sme. Je to o našej ochote obetovať svoj čas, peniaze, komfort. Čokoľvek čo máme pre dobro druhých. Nie je to obmedzené len na ľudí. Altruizmus sa môže rovnako týkať aj našej starostlivosti o životné prostredie, zvieratá alebo dokonca o celú našu planétu.

Altruizmus je obojstranné obohacovanie. Keď pomáhame druhým, získavame niečo aj my. Nie nevyhnutne v materiálnej podobe, ale určite vo forme pocitu spokojnosti, pokoja a šťastia. To sú veci, ktoré nie sú merateľné, ale ktoré nám môžu priniesť oveľa väčšiu radosť a naplnenie, než akékoľvek materiálne veci.

Možno sa v tomto momente pýtate: “Som altruista?” – možno ste, možno nie. Altruizmus nie je niečo, čo sa dá jednoznačne definovať. Je to skôr postoj k životu, ktorý sa môže prejavovať v rôznych formách a na rôznych úrovniach. Všetci máme v sebe schopnosť byť altruistami. Je to len na nás, či túto schopnosť využijeme alebo ju necháme ležať ladom.

Tým, že sa otvárame pre potreby ostatných a poskytujeme pomoc bez očakávania odplaty, objavujeme nový rozmer v našom živote. Tento nový rozmer je plný ľudskosti, súcitu a lásky. Je to niečo, čo sa nedá popísať slovami, ale musí sa skúsiť.

Akonáhle prejdeme týmto objavom, objavíme aj čaro skutočného života. Uvedomíme si, že skutočný život nie je o tom, koľko máme, ale o tom, koľko dávame. Uvedomíme si, že skutočný život je o prepojení, o láske a o pomoci iným.

Toto je čaro skutočného života, ktoré je schované v jednoduchom akte pomáhania iným bez očakávania odplaty.

Takže, čo to znamená byť altruistom? Je to viac ako len pomáhať druhým. Je to byť súcitný, empatický a milujúci. Je to byť ochotný obetovať niečo zo seba pre dobro iných. Predovšetkým, je to byť človekom.

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
PRENES SVOJU ENERGIU DO PROSPERITY: AKO SA Z MLADÉHO ČLOVEKA STANE ÚSPEŠNÝ PODNIKATEĽ S TÝMITO 5 NÁPADMI!

PRENES SVOJU ENERGIU DO PROSPERITY: AKO SA Z MLADÉHO ČLOVEKA STANE ÚSPEŠNÝ PODNIKATEĽ S TÝMITO 5 NÁPADMI!

Prichádza čas, keď sa mladí ľudia pýtajú, ako môžu preniesť svoju dynamickú

Next
ODHAĽTE MOC PROGNÓZOVANIA: ZMEŇTE BUDÚCNOSŤ SVOJHO BIZNISU

ODHAĽTE MOC PROGNÓZOVANIA: ZMEŇTE BUDÚCNOSŤ SVOJHO BIZNISU

V tomto dynamickom svete, kde sa veci menia nevídanou rýchlosťou, je schopnosť

You May Also Like