Predstavte si muža spoza veľkej mláky, z krajiny neobmedzených možností a rozmanitých šancí, ktorý sa v 60. rokoch 20. storočia zamiluje a svoj americký život dobrovoľne opustí a vydá sa na vlastné tvorivé dobrodružstvo do vtedajšieho Československa. Taký muž skutočne existoval. Dámy a páni Gene Deitch.
KDE SA VZAL, TU SA VZAL
Celým menom Eugene Merril Deitch sa narodil 8. augusta 1924 v Chicagu. Prvý film nakrútil už v trinástich rokoch a odvtedy sa formovala jeho umelecká duša, ktorá sa začala uberať tvorivým smerom. Stal sa z neho americký režisér a scenárista animovaných filmov usadený v Českej republike, kde našiel svoje celoživotné nielen pracovné, ale aj súkromné poslanie. Výraznejšie sa presadil na prelome 40. a 50. rokov 20. storočia ako animátor a režisér v štúdiu UPA, kde vznikla napríklad populárna séria Mr. Magoo:
V tomto období dokonca dvakrát získal Zlatú medailu New York Art Directors Club za najlepšiu televíznu reklamu, kde hlavnú úlohu zohralo pivo Bert & Harry Piels. Stal sa priekopníkom americkej reklamy a v tej dobe sa jeho reklamná tvorba ako vôbec prvá premietala aj v Múzeu moderného umenia v New Yorku. Od roku 1955 pracoval pre spoločnosť Terrytoons, kde pre inú svetoznámu spoločnosť 20th Century Fox nakrútil so svojím skvelým tímom ročne až 18 kreslených filmov v systéme CinemaScope. Jeho postavičky práve z tej doby (John Doormat, Clint Clobber, Gaston Le Crayon, Sidney a Foofle) sú v USA dodnes známe a tešia sa patričnej popularite. Patrí medzi ne i Tom Terrific, ktorý bol prvým animovaným seriálovým hrdinom vysielaným aj v televízii:
V roku 1958 bol jeho animovaný film Sidney´s Family Tree (Sidneyho rodokmeň) nominovaný na Oscara:
Keď Gene Deitch ukončil svoju spoluprácu s Terrytoons, založil si v New Yorku vlastné štúdio – Gene Deitch Associates, Inc., to však ešte netušil, že jeho život sa od základov zmení.
ACH, TÁ LÁSKA HORY PRENÁŠA
Do Prahy prišiel Gene v roku 1959, pričom v metropole vtedajšieho Československa plánoval pôvodne zostať len desať dní. To sa mu však úplne nepodarilo. Produkčne tu spolupracoval napríklad s Williamom L. Snyderom, ktorý okrem iného získal aj prestížnu cenu za najlepší animovaný film. V romantickej Prahe sa však zaľúbil a neskôr aj oženil s českou producentkou Zdenkou Najmanovou pracujúcou vtedy v štúdiu Bratři v triku. A tak sa Deitchov osud začal písať v Prahe.
LEGENDÁRNA DVOJKA TOM A JERRY V ČESKOM PREVEDENÍ
V roku 1960 režíroval Gene v československej produkcii film Munro, ktorý získal Oscara v kategórii najlepší krátky animovaný film:
Film parodicky pranieruje tuposť amerického armádneho systému. Na kvalitnú animáciu a dokonalú satiru bol Gene skutočne macher. V spolupráci s Čechmi potom pre štúdio MGM nakrútil dvanásť dielov seriálu Tom a Jerry, väčšinou pod režijným vedením Václava Bedřicha, a pre King Features niektoré príbehy Pepka námorníka. Je veľká škoda, že o tvorcoch, ktorí sú nám aj geograficky veľmi blízko, sa podrobnejšie dozvedáme až po ich smrti. Môžeme si ich však uctiť, vzdať hold ich umeleckej duši a v rámci spomienky si práve v tomto prípade pozrieť nejaký ten diel obľúbeného seriálu Tom a Jerry:
NAPĹŇANIE UMELECKÉHO POSLANIA U NAŠICH BRATOV
V priebehu 60. rokov Deitch vytvoril na báze pôvodnej figúrky Foofle postavu menom Nudnik:
Ktorá sa stala hrdinom niekoľkých samostatných filmov. Film Here´s Nudnik (Tu je Nudnik) bol v roku 1964 nominovaný na Oscara, a to spoločne s iným Deitchovým filmom How to Avoid Friendship (Ako zabrániť priateľstvu). Gene Deitch sa tak stal prvým režisérom animovaných filmov s dvoma nomináciami v tom istom roku.
V období 1968 – 1993 pracoval ako producent spoločnosti Weston Woods a hneď v roku 1969 získal jeho film Obri, vytvorený pre Československú republiku, cenu na známom filmovom festivale v San Sebastiane:
Samozrejme, vo filme nájdeme satirickú kritiku pomerov vo vtedajšom Československu, takže film bol na dvadsať rokov odsúdený na pobyt v trezore a nemohol sa premietať.
V priebehu 70. a 80. rokov minulého storočia vytvoril Gene Deitch v českej produkcii množstvo krátkych animovaných filmov často založených na známych detských knihách či sujetoch, napr. Hlúpa žaba podľa folkovej piesne Pete Seegera. Bol to veľmi hravý a otvorený tvorca, ktorý sa nebál vyjadriť to, čo si myslel a cítil. Jedného dňa opustil svoje animátorské štúdio a stal sa na chvíľu hercom, aby zistil, aké to je byť aj na tej druhej strane. Herecky si strihol rolu v roku 1994 vo filme Ešte väčší blbec, než sme dúfali, kde hral Steva Kellyho. Podľa vlastných slov si túto hereckú príležitosť veľmi užil a rola mu padla ako uliata.
Z LÁSKY K PRAHE
Gene Deitch žil so svojou láskou a manželkou Zdenkou, riaditeľkou Štúdia animovaného filmu, v malebnej Prahe do konca svojho života. V roku 2003 mu za celoživotný prínos v animácii udelili americkú cenu známu pod názvom Annie Award. O svojom živote v Československu pred a po páde socializmu napísal knihu pamätí s názvom For the Love of Prague (v češtine vyšla v roku 2018 pod názvom Z lásky k Praze). Vo veku 95 rokov zomrel vo svojom pražskom byte v krásnej štvrti Malá Strana. Jeho druhá, avšak osudová manželka Zdenka tak ďalej kráča životom sama, ale s hlbokou spomienkou v srdci na vynikajúceho manžela a tvorcu. Po Deitchovi ešte ostali traja synovia z prvého manželstva, ktorí taktiež pracujú na poli animácie, a to ako výtvarníci či tvorcovia kreslených filmov.
Zaspomínajme si teraz spoločne a uctime si pamiatku tohto veľkého tvorcu týmto jedinečným videom: