Ich sezóna práve začína. Mladé zelené sójové bôby sa aj v našich končinách objavujú na stole čoraz častejšie. A niet sa čomu čudovať. Za všetko môže ich lahodná chuť či množstvo bielkovín, ktoré sa v malých bôboch ukrývajú. Prekvapia tiež množstvom živín a benefitov pre zdravie, aj ľahkou a rýchlou prípravou. Poďte spoznať túto superpotravinu na ktorú nedajú dopustiť ani tí, ktorí nekonzumujú mäso.
ČO JE EDAMAME?
Mladé sójové bôby, ktoré sa oberajú ešte pred ich dozretím pochádzajú z Japonska a Číny. Kým jedna časť odborníkov ich považuje vzhľadom na ich zrelosť za sóju, druhá strana sa prikláňa skôr k názoru, že ide o špeciálny druh fazule. Tak či onak, názor si môžete urobiť sami minimálne po tom, ako túto pochúťku ochutnáte sami. Niečo viac však môže naznačiť aj význam samotného slova edamame, keďže „eda“ znamená stonky a „mame“ fazuľa. Edamame sú často zamieňané aj so zeleným hráškom, kvôli farbe aj struku, v ktorom sa bôby ukrývajú. Ľahké a chutné japonské mini občerstvenie sa v tomto kúte sveta konzumuje s dennou pravidelnosťou azda aj preto, že v reštaurácii vám ho ponúknu skôr, ako si vyberiete jedlo z jedálneho lístka. Dáte si sójové bôby poriadne osolené alebo s poriadnou dávkou chilli?
EDAMAME NA TANIERI
Sezóna mladých bôbov sóje je od júna do septembra. V našich zemepisných šírkach je viac ako isté, že ich kúpite celoročne mrazené. Čerstvosť zeleniny a ovocia je síce nenahraditeľná, vzhľadom na to, že sa edamame upravujú tepelne, v zásade nič nepostrádate. Vedeli ste, že majú minimum kalórií a vysoký obsah vlákniny a bielkovín? Tu ich výživová hodnota zďaleka nekončí. „Fazuľky“ edamame v sebe ukrývajú veľa vitamínov a minerálnych látok, ktoré sú pre telo viac ako prospešné. Ich nutričnú hodnotu ocenia aj ľudia, ktorým živočíšne bielkoviny nechutia alebo ich jednoducho zo svojho jedálneho lístka vylúčili. Zaujali vás natoľko, že ich chcete minimálne ochutnať?
PRIPRAVTE SI EDAMAME V 3 KROKOCH
1. Blanšírujte struky v slanej vode
Prvým nevyhnutným krokom predtým, ako edamame vložíte do vody so soľou je odrezať konce strukov. Slaná voda sa tak dostane aj dovnútra a príjemne fazuľky ochutí. Osolené struky vložte do vriacej vody v pomere 1 liter vody a 40 g soli. Edamame blanšírujte asi 5 minút.
2. Nešetrite soľou
Struky, ktorým ste odstránili oba konce predtým ako ich vložíte do vody „vykúpte“ v soli. A vôbec ňou nešetrite.
3. Edamame neoplachujte
Uvarené fazuľky neoplachujte pod tečúcou vodou ani ich už viac nesoľte. Na panvici ich môžete na malom množstve oleja opražiť s čerstvo nakrájanými chilli papričkami alebo ich v tomto predpripravenom stave uskladnite v mrazničke.
TIP: Edamame si môžete ako Japonci vychutnávať buď ako malý snack či predjedlo. Výborne sa hodí tiež do teplých aj studených šalátov, k ryži alebo obľúbenej poke bowl.
CHUTNÉ, AJ ZDRAVÉ
Zvykli sme si, že to, čo je zdravé zväčša nie je chutné a naopak. V prípade edamame táto rovnica našťastie neplatí. Garantujeme vám, že ak raz dobre pripravené a ochutené edamame ochutnáte, stanú sa pre vás malou závislosťou. Vaše telo sa vám za tento druh závislosti naozaj poďakuje. Podporujú správne trávenie, priaznivo vplývajú na krvný tlak a cholesterol, ich konzumácia nezvyšuje množstvo cukru v krvi. Vďaka obsahu železa a vitamínu K sa podieľajú aj na tvorbe červených krviniek, vyživujú nechty, vlasy aj pleť. Ženy ich konzumáciu ocenia nielen v tehotenstve, keďže obsahujú kyselinu listovú, ale aj pri prejavoch perimenopauzy a menopauzy. Edamame sú bohaté na vápnik, fosfor či magnézium.
Titulná fotografia: bhg.com