Výrazná aróma a nenapodobiteľná prenikavá chuť. Diamant talianskej kuchyne, ako sa táto výnimočná huba označuje sa právom stala súčasťou pokrmov, ktoré nehodno odmietnuť. Navyše to, o čom vedci dlho špekulovali sa vďaka analýzam potvrdilo. Hľuzovka patrí medzi silné afrodiziaká aj napriek svojmu nevábnemu vzhľadu a vysokej cene.
KULINÁRSKA POCHÚŤKA
Na pohľad pripomína kostrbatý zemiak a v časoch dávno minulých nesmela chýbať na stoloch Grékov, Rimanov či v starovekom Egypte. V stredoveku boli hľuzovky označované za „synov hromu“ a to práve preto, že sa chodili hľadať po daždi a búrkach. Mimochodom, vedeli ste, že okrem špeciálne vycvičených prasiat dokáže tento skvost nájsť aj pes? Práve výrazná aróma je vodítkom k miestu, kde sa pod zemou hľuzovky nachádzajú. Vyberaná pochúťka sa nakoniec „preslávila“ natoľko, že má svoje múzeum. Netradičné zbierky je možné vidieť v toskánskom mestečku San Giovanni d´Asso. A hoci do prvej polovice 20. storočia rástli aj na území Slovenska, nájsť ich dnes je doslova raritou. Vyskytujú najmä v Stredomorí, v oblasti Istrijského polostrova či francúzskom Périgorde a to predovšetkým v dubových a listnatých lesoch. Hľuzovkám sa dobre darí vo vápenatých pôdach s mierne zásaditou reakciou pôdneho roztoku. Máte chuť nájsť si vlastnú?
MILOVANÁ ALEBO NENÁVIDENÁ
Existujú len dve možnosti. Buď si vás získa alebo jej na chuť neprídete. Plodnice vzhľadom pripomínajúce kostrbatý zemiak žijú v symbióze s koreňovým systémom a hovorí sa tiež, že najchutnejšie a najaromatickejšie sú tie, ktorých podhubie prerástlo korene lipy. Ich sezóna je zväčša od októbra do februára a po vybratí zo zeme sa odporúča huby skonzumovať najneskôr do 14 dní, pri niektorých druhoch oveľa skôr. Apropo druhy. Aj v prípade tejto pochúťky existuje až 200 druhov, avšak jedlých je len 12 z nich. Medzi najvyhľadávanejšie patrí hľuzovka letná (Tuber aestivim), hľuzovka čierna (Tuber Melanosporum) a hľuzovka biela (Tuber Magnatum Pico).
SCHOVAJTE JU DO RYŽE
Skôr, ako ňou ochutíte jedlo a zvýraznite jeho chuť do dokonalosti, správne ju uskladnite. Aj tých pár dní, ktoré sú pre jej najväčšiu trvácnosť a arómu dôležité, potrebuje vhodné prostredie. Hľuzovku schovajte do ryže, zostane tak nielen suchá, ale samotnú ryžu aj prevonia. Kým ryža svedčí hľuzovke čiernej, tú bielu vložte do plastovej nádoby, zabalenú v papieri. Ten odsaje prebytočnú vlhkosť, preto ho v prípade potreby vymeňte. Forma spracovania nie je náročná, ale myslite na to, že sa nesmie variť ani zohrievať. S obľubou sa pridáva táto huba do cestovín, krémového rizota, do polievky, na pizzu, dokonca do zmrzliny či v malom množstve ako luxusné predjedlo.
AFRODIZIAKUM RÔZNYCH CHUTÍ
To, o čom sa dlhé roky iba špekulovalo, vedci naozaj potvrdili. Hľuzovka patrí medzi afrodiziaká. Obsahuje feromóny, ktoré podporujú sexuálnu aktivitu. Na strane druhej sú degustátori, ktorí sa nevedia jednoznačne zhodnúť na tom, čo im chuť hľuzovky pripomína. Sú to buď pražené oriešky, jačmenný slad, varená kukurica alebo je jej chuť skôr lipová, medová, cesnaková či dokonca petrolejová? Tak či onak, jej chuť najviac podčiarkne soľ a olivový olej. A aby sme nezabudli. V prípade hľuzovky sa treba baviť nielen o jej chuti, ale tiež živinách či vitamínoch, ktoré obsahuje. Bohatá je na vitamín C, horčík, železo, vápnik, draslík, sodík, ale tiež na vitamíny A, B, E či antioxidanty.
PREHĽAD HĽUZOVIEK
- Hľuzovka letná – vyskytuje sa takmer v celej Európe, dorastá do veľkosti 10 cm a je čiernohnedej až čiernej farby. Príjemná, no nie príliš výrazná aróma pripomína kukuricu, aj jačmenný slad.
- Hľuzovka čierna – najbežnejší a najdostupnejší druh výraznejšej chuti. Dorastá do veľkosti 3 až 12 cm a jej výhodou je, že sa dá skladovať dlhší čas bez straty arómy.
- Hľuzovka biela – alebo tiež kráľovská hľuzovka patrí medzi najvzácnejší druh. Na rozdiel od iných druhov je zlatistej alebo bledožltej farby, pokrytá hnedými či červenými fľakmi.
Titulná fotografia: eatthis.com