Nie je to len obyčajný pokrm. Guláš je akoby poézia kuchyne, kde každá surovina a technika varu spoluvytvára dojemný symfonický súzvuk chutí. Hovädzí guláš stojí pevne zakotvený v dedičstve kulinárskych tradícií. Zároveň však s eleganciou prijíma novodobé inšpirácie a adaptuje sa na miestne chute z každého kúta sveta.
Tento pokrm so silnou a robustnou arómou, dlho duseným mäsom rozpráva starodávne príbehy. Príbehy, ktoré sú zachované a odovzdávané z generácie na generáciu. A to na vidieckych sviatkoch alebo v pulzujúcom srdci mestských gastro zariadení. V ére, kde rýchlosť a efektivita dominujú našim jedálničkom, predstavuje tradičný hovädzí guláš pokojný ostrovček oddychu a starostlivosti.
Je to taká gastronomická meditácia, pri ktorej si užívame každú minutku prípravy a neskôr i samotného pôžitku z jedla. V nasledujúcich riadkoch sa ponoríme do bohatej palety korení, precíznych techník dusenia a odhalení, ktoré premenia tento jednoduchý guľáš na skutočné umenie. Tak otvorte brány svojej kuchyne pre chuťové dobrodružstvo a nechajte sa inšpirovať ako si pričariť kúsok domova. Nech ste kdekoľvek.
INGREDIENCIE
- 1 kg hovädzieho mäsa (najlepšie plece alebo krk)
- 3 veľké cibule
- 4-5 strúčikov cesnaku
- 2 PL sladkej mletej červenej papriky
- 1 ČL mletej rasce
- 2 PL paradajkového pretlaku
- 500 ml hovädzieho vývaru alebo vody
- 3-4 stredne veľké zemiaky
- 1 PL soli (alebo podľa chuti)
- 1 ČL čierneho korenia
- 1 ČL majoránky
- 1 bobkový list
- Olej na opraženie
- 1-2 ČL octu (na zvýraznenie chuti)
- Čerstvá petržlenová vňať na posypanie
POSTUP
- Hovädzie mäso si umyjeme, osušíme a nakrájame na kocky veľkosti cca 2×2 cm.
- Cibule ošúpeme a na jemno nakrájame.
- V hrnci rozohrejeme olej a opražíme cibuľu do zlatista.
- Pridáme nakrájaný cesnak a opražíme ho spolu s cibuľou ešte asi minútu.
- Odstavíme hrniec z ohňa a vmiešame mletú papriku, aby sa nám nepripálila.
- Rýchlo pridáme kúsky mäsa a všetko spolu opečieme, kým mäso nezmení farbu.
- Zalejeme mäso vývarom alebo vodou, pridáme paradajkový pretlak, rascu, bobkový list a ochutíme soľou a čiernym korením.
- Guláš povaríme na miernom ohni pod pokrievkou asi 1,5 hodiny. Príležitostne zamiešame.
- Medzitým si ošúpeme zemiaky a nakrájame ich na menšie kúsky.
- Po 1,5 hodine varenia pridáme zemiaky a varíme ďalších 20-30 minút, kým nie sú mäkké.
- Nakoniec dochutíme majoránkou a octom. Ak je to potrebné, pridáme soľ či korenie podľa chuti.
SERVÍROVANIE
Podávame horúci guláš posypaný čerstvou petržlenovou vňaťou a podľa tradičného spôsobu môžeme pri servírovaní ponúknuť kyslú uhorku alebo chlieb. Guláš chutí najlepšie, ak si ho necháte do druhého dňa preležať, pretože chute sa poriadne prepoja.
Ako sme sa spoločne prešli krokmi prípravy tohto výnimočného pokrmu, dúfame, že sme vám prinesli viac než len recept – predstavu o vôni a chuti, ktorá dokáže premeniť každé stolovanie na malú oslavu. Prajeme vám, aby vám váš hovädzí guláš vyšiel presne podľa predstáv, aby každé sústo bolo dokonalým spojením lásky, trpezlivosti a pravých chutí, ktoré v sebe tento jednoduchý, no zároveň komplexný pokrm ukrýva.
Nech je váš guláš bohatý na chuť a teplý na srdce. Akési kulinárske objatie, ktoré poteší vašich blízkych. A nezabudnite, že jedlo chutí najlepšie keď je zdieľané. Takže pozvite svojich priateľov alebo rodinu a spoločne sa ponorte do hlbín tejto tradičnej pochúťky.
Želáme vám, aby ste si každé sústo poriadne vychutnali. Smelo sa vrhnite do varenia a nech vám guláš prinesie nezabudnuteľné gastronomické zážitky!
Aký je váš trik na prípravu dokonalého hovädzieho gulášu? Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti, tipy a varianty v komentároch.