NECH KVITNE VŽDY INÁ: 5X TRVALKA DO KAŽDEJ ZÁHRADY

Ich farebnosť nepozná hraníc! Kvitnúce rastliny sú ozdobou každej záhrady rovnako ako stromy, kríky či trávnik v perfektnej kondícii. Ak si tú svoju ešte len zakladáte, nechajte sa inšpirovať trvalkami, ktoré vnesú do vašej záhrady nielen rozmanitosť farieb, ale tiež rôznu dobu kvitnutia.

KAŽDÁ V INOM ČASE

Na to, aby bola záhrada a výsadba v nej nápaditá a zaujímavá, myslite vopred. Aj v tomto prípade platí, že najdôležitejšia je príprava. Predtým, ako sa vyberiete do záhradného centra venujte čas spoznávaniu rastlín, ktoré by sa mali stať ozdobou záhonov. Nezabudnite kombinovať farby, veľkosť a výšku rastlín, ale aj to, v akom období ponúkajú bohatý kvet. Týmto spôsobom sa vám podarí vyskladať do záhonov rôznorodé trvalky bez toho, aby ste urobili krok vedľa. A viete, čo? Doplňte ich o letničky. Veď kvetov a farieb v záhade nikdy nie je dosť. Chcete si dať predsa len poradiť? Krok vedľa za žiadnych okolnosti neurobíte v prípade, ak si vyberiete niektorú z nasledovných trvaliek. Alebo hneď všetky?

ZVONČEK SKALNIČKOVÝ (Campanula portenschlagiana)

Vždy zelená rastlina, ktorá je od neskorej jari posiata nádhernými fialovo-modrými kvetmi. Zvonček skalničkový vynikne na okrajoch zmiešaných trvalkových záhonov a mimoriadne mu pristane, ak je vysadený ako pôdopokryvná rastlina. Vtedy vytvára krásny hustý koberec, ktorý je hotovou pastvou pre oči. Tejto trvalke sa bude dariť v záhonoch, v skalkách aj v kvetináčoch či košíkoch na terasách a balkónoch. Mrazuvzdorná rastlina vyžaduje svetlé a polotienisté stanovište. Neprosperuje v premočenej pôde a preto si vystačí s malou až miernou zálievkou.

Zdroj: gardeningknowhow.com

Kvitnutie: Zvonček skalničkový kvitne od mája až do augusta. Po odkvitnutí je vhodné rastlinu ostrihať, čím sa podporí ďalšie kvitnutie a zamedzí sa tvorbe semien.

KOKARDA OSINATÁ (Gaillardia aristata)

Ak hľadáte nenáročnú trvalku s bohatým kvitnutím, práve ste ju našli. Kokardy rôznych farieb sú ozdobou každej záhrady. Vďaka svojej výške, 30 až 35 cm sa hodia do predných častí zmiešaných záhonov, kde vyniknú najviac. Aj tento druh mrazuvzdorných trvaliek sa dá pestovať v kvetináčoch, na balkónoch či terasách. Prosperujú na slnečnom stanovišti a vyžadujú mierne vlhkú pôdu a pravidelné strihanie odkvitnutých kvetov.

Zdroj: applewoodseed.com

Kvitnutie: Aj vďaka tomu, ako dlho Kokardy kvitnú sa im zvykne hovoriť „vytrvalky“. Prekrásnymi kvetmi budú vašu záhradu skrášľovať od mája až do októbra.

ŠALVIA HÁJNA (Salvia nemorosa)

Ďalšou mimoriadne nenáročnou, ale za to okúzľujúcou trvalkou je Šalvia hájna. Aj vďaka rôznorodosti kultivarov si vyberie naozaj každý. Hľadáte vhodnú trvalku do vyvýšených záhonov? Vzrastom nízka šalvia rozjasní každú výsadbu rovnako, ako jej vyššia sestra, ktorá sa bude hrdo vynímať v záhonoch. Rastliny sú vysoko medonosné, voňajú a bohato kvitnú od skorého leta. Obľubujú slnečné stanovište a vystačia si s minimálnou zálievkou. Nenáročná trvalka, ktorou Šalvia hájna bez pochýb je, dorastá až do výšky 50 cm. Vzhľadne pôsobí nielen v záhonoch, ale aj kvetináčoch. Vytvorte si okúzľujúce zátišie v domácnosti, a nastrihajte si ju do vázy.

Zdroj: organicgardener.co.uk

Kvitnutie: Bohato kvitnúca trvalka rôznych farieb, ale aj výšok je vďačnou rastlinou aj preto, lebo je kvitnúca až do jesene. Záhrada sa vďaka nej vyfarbuje často viac ako 5 mesiacov.

LUPINA MNOHOLISTÁ (Lupinus polyphyllus)

Koľkokrát ste ju obdivovali v predzáhradkách či v kvetinárstve? Ak ste si mysleli, že ide o náročnú rastlinu, ktorej pestovanie si vyžaduje veľa času a námahy, potešíme vás. Obľúbená trvalka s atraktívnymi listami a stvolmi pestrofarebných kvetov má v zásade len jedného nepriateľa a tým sú slimáky. Rastlina sa vyznačuje pevným vzrastom – výškou až 50 cm a skutočne nádhernými kvetmi. Lupina alebo aj Lupínia vyžaduje slnečné stanovište, kyslejšiu pôdu a strednú zálievku.

Zdroj: almanac.com

Kvitnutie: Trvalka, ktorá vynikne aj vo vysokých črepníkoch ako solitér, prinášanie rôznorodosť farieb a aj kvitnutie od mája takmer do júla, v závislosti od počasia.

VETERNICA JAPONSKÁ (Anemone hupehensis)

Ružové kvety, ktorých krásu len tak niečo neprekoná. Japonské veternice patria k vďačným okrasným rastlinám. Na ideálnych miestach sa rýchlo rozrastajú a vytvárajú husto olistené mohutnejšie trsy. Krátko po výsadbe kvitnú menej. Doprajte im čas. Vďaka svojim vlastnostiam a často aj výške viac ako 60 cm sa hodí Veternica do veľkých záhrad, aby vynikla v celej svojej kráse. Rastliny vyžadujú polotieň a mierne vlhkú pôdu. Napriek mrazuvzdornosti rastliny sa odporúča ostrihať po odkvitnutí len kvety a rastlinu nechať prezimovať s listami. V závislosti od podmienok zažíva svoje „najkrajšie obdobie“ asi 3 až 5 rokov po výsadbe. Ak sa obrníte trpezlivosťou, nebudete sa vedieť vynadívať.

Zdroj: proctorsnursery.co.uk

Kvitnutie: Bezkonkurenčne jedna z najzaujímavejších trvaliek s množstvom nádherných kvetov odmení svojich majiteľov kvitnutím od konca leta až do skorých mrazov. Ak teda hľadáte trvalku, ktorá vám bude robiť radosť aj v časoch, kedy leto dáva definitívne zbohom, Veternica japonská či iné jej kultivary sú ideálnou voľbou.

Titulná fotografia: pexels.com

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
CESTUJETE ČASTO? NENECHAJTE JET LAG POKAZIŤ VAŠU DOVOLENKU

CESTUJETE ČASTO? NENECHAJTE JET LAG POKAZIŤ VAŠU DOVOLENKU

Práve ste absolvovali dlhú a únavnú cestu lietadlom na druhý koniec sveta

Next
EDAMAME: TRADIČNÁ SÚČASŤ ÁZIJSKEJ KUCHYNE

EDAMAME: TRADIČNÁ SÚČASŤ ÁZIJSKEJ KUCHYNE

Ich sezóna práve začína

You May Also Like