UMENIE BEZ IDENTITY: PREČO JE BANKSY TAK FASCINUJÚCI A AKO JEHO ANONYMITA MENÍ SVET UMENIA?

Kto je Banksy? Túto otázku sa už roky pýta celý svet. Ako je možné, že v 21. storočí, kedy každý druhý človek na ulici má smartfón a prístup k informáciám, stále nevieme, kto je autor týchto diel? Ako to, že umenie tohto záhadného umelca dosahuje hodnotu niekoľko miliónov eur? Prečo sa všetci tak zaujímame o túto anonymnú postavu?

Prechádzate ulicou a zrazu pohľadom narazíte na obrovský graffiti obraz. Je nádherný, provokatívny a zároveň trochu šokujúci. Zastavíte sa a obdivujete ho. Potom si uvedomíte, že toto dielo nemá podpis. Nikto nevie, kto ho vytvoril. A práve táto záhada dodáva obrazu ešte väčšiu hodnotu. Pretože keby sme vedeli, kto je jeho autor, možno by sme len pokrčili ramenami a pokračovali ďalej.

Banksy je ako moderný Robin Hood umenia. Kradne pozornosť od tradičných umelcov a dáva ju tým, ktorí sú ochotní zamyslieť sa nad svojím okolím a spoločnosťou. Jeho diela vznikajú v noci, keď sa ulice stávajú jeho ateliérom a mesto sa mení na obrovskú galériu. A ráno, keď sa zobudíme, máme pred sebou nové dielo, ktoré nás núti zamyslieť sa nad svetom okolo nás.

Ale prečo je práve Banksy taký slávny? Prečo sú jeho diela tak cenené? Možno je to práve tá záhada, ktorá ho obklopuje. Ľudia milujú tajomstvá a záhady. Chceme vedieť, kto je ten človek, ktorý dokáže vytvoriť také úžasné diela a zároveň zostane neznámy. A možno je to práve tá anonymita, ktorá dodáva jeho dielam tú pravú hodnotu.

Banksy je ako Duchovný Rytier umenia. Jeho identita je skrytá za závojom tajomstva, ale jeho diela hovoria samy za seba. A práve to je dôvod, prečo sú jeho diela tak cenené. Pretože nie sú len o technike alebo o tom, ako dobre vie dielo nakresliť. Sú o myšlienke, o posolstve, ktoré nám chce Banksy odovzdať.

A možno je to práve tá ironická stránka jeho diel, ktorá nás tak priťahuje. Banksy nám ukazuje, že umenie nemusí byť len o kráse a estetike. Môže byť aj o spoločenskej kritike, o tom, ako nás núti zamyslieť sa nad svetom okolo nás. A práve to je dôvod, prečo jeho diela majú hodnotu niekoľko miliónov eur.

Takže kto je Banksy? Možno je to práve tá otázka, ktorá dodáva jeho dielam tú pravú hodnotu. Pretože keby sme vedeli, kto je autor týchto diel, možno by sme ich už dávno prestali obdivovať. Možno by sme si uvedomili, že vlastne nie sú až také zaujímavé. Práve tá anonymita a záhada, ktorá obklopuje Banksyho, robí z jeho diel niečo výnimočné.

Titulná fotografia: whyy.org

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
NEZNÁŠATE LIETANIE? TENTO LET VÁM VEZME IBA MINÚTU A ZAŽIJETE KRÁSNE POHĽADY

NEZNÁŠATE LIETANIE? TENTO LET VÁM VEZME IBA MINÚTU A ZAŽIJETE KRÁSNE POHĽADY

Ste pripravení zažiť niečo úplne jedinečné?

Next
5 NAJVÄČŠÍCH TECHNOLOGICKÝCH VYNÁLEZOV 21. STOROČIA, KTORÉ ZÁSADNE OVPLYVNILI NÁŠ KAŽDODENNÝ ŽIVOT!

5 NAJVÄČŠÍCH TECHNOLOGICKÝCH VYNÁLEZOV 21. STOROČIA, KTORÉ ZÁSADNE OVPLYVNILI NÁŠ KAŽDODENNÝ ŽIVOT!

Keď sa zamyslíme nad technologickými vynálezmi, ktoré zásadne ovplyvňujú naše

You May Also Like