ZÁZRAČNÁ METÓDA, AKO SLEDOVAŤ DRÁHY SLNEČNÝCH LÚČOV A VYTVORIŤ UMELECKÉ DIELA: SOLAROGRAFIA – UMENIE, KTORÉ VÁS OHROMÍ!

Čo keby ste dokázali zaznamenať čas a pohyb Slnka na jedinom fotografickom papieri. Znie to ako zázrak, však? V skutočnosti je to však možné pomocou fascinujúcej techniky zvanej solarografia. Táto metóda nám umožňuje sledovať dráhy slnečných lúčov počas dlhého obdobia a vytvoriť tak jedinečné a umelecké diela.

AKO FUNGUJE SOLAROGRAFIA?

Solarografia je fotografovanie dráh pohybu Slnka pri dlhej expozícii. Na jej zhotovenie sa používa zariadenie zvané camera obscura, ktoré je vlastne jednoduchou dierkovou komorou. Táto komora obsahuje čiernobiely fotografický papier, na ktorý sa postupne zaznamenávajú slnečné lúče prechádzajúce cez malú dierku.

Na začiatok si musíme vybrať vhodné miesto, kde chceme solarografiu zhotoviť. Ideálne je miesto s pevným podkladom a dobrou orientáciou na Slnko. Potom už len stačí umiestniť dierkovú komoru a nechať ju tam po dobu niekoľkých mesiacov.

Zdroj: aalto.fi

TRPEZLIVOSŤ JE KĽÚČOM K ÚSPECHU

Obstaranie solarografie vyžaduje veľkú trpezlivosť, pretože samotná expozícia prebieha niekoľko mesiacov. V ideálnom prípade by expozícia mala trvať aspoň pol roka, aby boli výsledky čo najlepšie. Expozičnú dobu je možné skrátiť, v tom prípade, ale nemusia byť výsledky úplne uspokojujúce a to najmä kvôli nízkemu počtu zaznamenaných slnečných dráh na výslednej fotografii.

PRÍBEH JEDNEJ SOLAROGRAFIE

Predstavme si príbeh jednej solarografie. Mladý fotograf sa rozhodol vytvoriť solarografiu na streche svojho domu. Po dôkladnom zvážení umiestnil dierkovú komoru na pevný podklad a zaistil ju proti vetru a nepriazni počasia. Potom začal dlhé čakanie.

Po šiestich mesiacoch sa rozhodol, že je čas komoru otvoriť a pozrieť sa na výsledok svojej trpezlivosti. Keď vybral fotografický papier z komory, objavil sa pred ním obraz plný zaujímavých tvarov a línií – dráhy Slnka zachytené počas polroka. Každá čiara predstavovala jeden deň a spolu vytvárali fascinujúci obraz, ktorý bol svedectvom plynutia času.

Zdroj: asu.cas.cz, Autor: Luis Salazar Rabasa, Expozičný čas: 153 dní, Lokalita: Plaza de Zorrilla, Valladolid, Španielsko

METAFORA O ŽIVOTE

Solarografia môže byť aj metaforou o našom živote. Ako Slnko prechádza oblohou a zanecháva za sebou stopy, tak aj my prechádzame životom a zanechávame za sebou spomienky a skúsenosti. Solarografia nám pripomína, že čas je vzácny a že by sme ho mali využiť čo najlepšie.

ZHRNUTIE

Solarografia je fascinujúca technika, ktorá nám umožňuje zachytiť pohyb Slnka na jednom fotografickom papieri. Tento proces vyžaduje trpezlivosť, ale výsledok je jedinečný a umelecky hodnotný obraz. Solarografia nám pripomína krásu prírody, plynutie času a dôležitosť zachovania spomienok.

Titulná fotografia: flickr.com/photos/solarigrafia/3622311477

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
PREČO SA MODERNÍ UMELCI VRHAJÚ NA ANALÓGOVÚ FOTOGRAFIU? FOTENIE NA FILM PRINÁŠA AUTENTICKOSŤ A HĹBKU DO VÁŠHO UMENIA

PREČO SA MODERNÍ UMELCI VRHAJÚ NA ANALÓGOVÚ FOTOGRAFIU? FOTENIE NA FILM PRINÁŠA AUTENTICKOSŤ A HĹBKU DO VÁŠHO UMENIA

Predstavte si, že ste objavili starý poklad, a to priamo na vašej povale

Next
NEZNÁŠATE LIETANIE? TENTO LET VÁM VEZME IBA MINÚTU A ZAŽIJETE KRÁSNE POHĽADY

NEZNÁŠATE LIETANIE? TENTO LET VÁM VEZME IBA MINÚTU A ZAŽIJETE KRÁSNE POHĽADY

Ste pripravení zažiť niečo úplne jedinečné?

You May Also Like