UZOL ZA UZLOM K JEDINEČNÝM UMELECKÝM DIELAM. VYTVORTE SI SVOJU VLASTNÚ DEKORÁCIU Z MAKRAMÉ

Keď sa ponoríme do hlbín sveta makramé, uvidíme množstvo uzlov a vlákien, ktoré sa preplietajú v prenádherné vzory. Pripomína to akúsi sofistikovanú sieť, zviazanú a spojenú precíznym umením a obratnosťou. Táto sieť sa nám pohybom očí odhaľuje a prekresľuje obrazy, ktoré sa zdajú tak neuveriteľne komplikované, až nás to môže spočiatku odradiť.

Na prvý pohľad by sa nám mohlo zdať, že tieto remeselné diela sú príliš zložité na to, aby sme ich mohli pochopiť. Môže sa nám zdať, že táto výzdoba je tak komplikovaná a premyslená, že by sme sa v nej bez problémov stratili. Zdá sa, že každý uzol, každé jedno vlákno je presne tam, kde má byť, a my sa môžeme len diviť, ako je možné, že niekto dokáže takto ovládať túto techniku a vytvárať takéto umelecké diela.

Keď sa bližšie pozrieme, uvedomíme si, že v skutočnosti ide o niečo úplne iné. Predstavujeme si, ako remeselník postupne vytvára každý jednotlivý uzol, ako pri tom musí byť precízny a sústredený. Ako vlákna postupne spája dohromady, aby vytvoril obraz, ktorý mal v hlave. Tým sa nám otvára nový svet, ktorý sme na začiatku videli ako komplikovaný, ale teraz ho vidíme ako niečo nádherné a jednoduché. Toto je svet, kde zdanlivo jednoduché techniky vytvárajú nádherné kompozície. Umenie uzlov predstavuje elegantnú formu umenia.

SVET MAKRAMÉ

Makramé je unikátne remeslo, ktoré sa vyvíjalo a menilo po stáročia. Pôvodný názov, odvodený z arabského slova “migramah”, hovorí o jeho koreňoch – vyšívaný závoj alebo okrasný lem. Tento názov odkazuje na dekoratívnu hodnotu, ktorú tento remeselný výrobok získal. Avšak makramé existovalo už dávno predtým, ako sa začalo používať jeho dnešné meno.

Vďaka svojej univerzálnosti a jednoduchosti sa makramé rýchlo rozšírilo po celom svete – od arabských krajín, cez Európu, až po Čínu, kde bol v období 500 rokov pnl. používaný na zdobenie slávnostných kostýmov, hodvábných obrazov, lám a dekoratívnych závesov na steny.

Táto technika je založená na spojení vlákien, a to sa deje vytváraním uzlov. Tieto uzly sú základom každého výrobku z makramé. Kombináciou uzlov rôznych tvarov, veľkostí a vzorov môžeme vytvoriť nespočetné množstvo jedinečných diel.

Aj keď sa makramé môže zdať zložité na prvý pohľad, v skutočnosti je to umenie, ktoré si môže osvojiť ktokoľvek. Stačí len trochu trpezlivosti, dôslednosti a kreativity. Ako príklad si vezmime jednoduchý makramé záves. Začíname s jednoduchými základnými uzlami a postupne pridávame ďalšie uzly a tvary, ktoré nám umožňujú vytvoriť komplexnejší a detailnejší obraz. Nakoniec zistíme, že z niekoľkých vlákien a uzlov sme vytvorili jedinečný a nádherný výrobok.

Zdroj: koolstories.com

Práve táto schopnosť transformovať jednoduché vlákno na nádherný výrobok je to, čo robí makramé takým fascinujúcim. Pri tvorbe makramé sa môžeme vyjadriť, vytvárať a experimentovať prakticky bez obmedzení. Je to ako maľovanie obrazu – každý uzol je ako jeden ťah štetcom a každý výrobok je jedinečným umeleckým dielom.

Makramé je oveľa viac ako len remeselná výroba. Je to forma umeleckého vyjadrenia, ktorá prechádza cez stáročia a kultúry. Je to remeslo, ktoré nám umožňuje spojiť sa so svojou kreativitou a vytvoriť niečo jedinečné a krásne. A to všetko začína jednoduchým uzlom.

Titulná fotografia: pexels.com

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
INTERIÉROVÝ ŠTÝL BOHO: KEĎ SA DIZAJN STRETÁVA S RADOSŤOU ZO ŽIVOTA

INTERIÉROVÝ ŠTÝL BOHO: KEĎ SA DIZAJN STRETÁVA S RADOSŤOU ZO ŽIVOTA

Interiérový štýl boho je jedným z najautentickejších a najživejších štýlov,

Next
SEBALÁSKA: OČISTITE SVOJ VNÚTORNÝ DIAMANT POD VRSTVOU ŠPINY

SEBALÁSKA: OČISTITE SVOJ VNÚTORNÝ DIAMANT POD VRSTVOU ŠPINY

Sebaláska je úkaz, ktorý je nám všetkým daný už v momente, keď prvýkrát otvoríme

You May Also Like