SYNDRÓM ALICE Z KRAJINY ZÁZRAKOV: BIZARNÁ CHOROBA, KTOROU TRPEL AJ SÁM AUTOR

Dielo anglického matematika a logika Lewisa Carrolla netrebe azda predstavovať. Príbeh, pochádzajúci z roku 1865, ktorý samotný autor napísal a venoval malému dievčatku Alici Liddeloovej bol označený za výnimočný i preto, že sa mu ušla aj vedecká interpretácia. A nielen to. Rovnaký názov sa ušiel aj zvláštnemu syndrómu, ktorým trpel údajne aj sám autor. Náhoda či osud?

IMAGINÁRNY ALICIN SVET

Krajina zázrakov, ktorá sa nepodobá na nič, čo ste zažili. Imaginárny svet, ktorý je plný prekvapení a nevysvetliteľných vecí. Aj taký bol príbeh Alice v krajine zázrakov, ktorý uchvátil naprieč celým svetom malých aj veľkých. A nie raz, opakovane. Ak ste však názov knižného či sfilmovaného diela zachytili aj v súvislosti s istou psychickou poruchou, zachytili ste správne. Syndróm Alice z krajiny zázrakov alebo tiež „liliputánske halucinácie“ naozaj existuje. Neuropsychické ochorenie ovplyvňuje ľudskú percepciu a tak je úplne bežné, že ľudia trpiaci týmto netradičným syndrómom vidia veci a objekty v bezprostrednom okolí ako príliš malé alebo naopak, extrémne veľké.

NEUROLOGICKÝ PROBLÉM?

Ak by ste si mysleli, že týmto bizarným ochorením trpí len hŕstka populácie, sklameme vás. Možno sa o ňom len málo hovorí, pretože týmto typom halucinácií trpí až prekvapivo veľa ľudí, bez rozdielu pohlavia a predovšetkým veku. Syndróm Alice v krajine zázrakov je oficiálne definovaný ako neurologický syndróm, ktorý ešte v roku 1955 pomenoval ako prvý, anglický psychiater John Todd. Prečo nesie tento rozprávkový názov? Preto, lebo prejavy a symptómy tejto choroby sa mu javili natoľko zvláštne, prekvapivé, nereálne a mimoriadne podobné s dejovými líniami, ktoré každý z nás z diela Lewisa Carrolla pozná. Fantasy literatúra poukazuje na to, o akú bizarnú chorobu ide a aké bizarnosti ľudia ňou trpiaci pravidelne prežívajú.

SKRESLENÉ VNÍMANIE ČASU A PRIESTORU

Skúste si predstaviť, že by ste zrazu v zrkadle uvideli svoju tvár v nadrozmernej veľkosti, chodba by bola nekonečne dlhá, zem príliš nízko, budovy padajúce, priestory, do ktorých máte vkročiť extrémne stiesnené, známe hlasy inak znejúce. Desivé? A to je len malá ochutnávka absurdít, ktorým ľudia trpiaci syndrómom Alice v krajine zázrakov naozaj trpia. Existuje totiž až 40 zaznamenaných typov zmien, ktoré pacienti popísali. Kým ich obrazy sú nepredvídateľné a nevysvetliteľné, s príčinou vzniku tohto ochorenia je to trochu inak.

PRÍČINA CHOROBY STÁLE NEJASNÁ?

Tak, ako množstvo iných chorôb, aj táto psychická porucha prináša množstvo otáznikov. Vedcom stále nie je úplne jasné, čo syndróm Alice v krajine zázrakov spôsobuje. Predpokladajú, že súvisí nielen s častými migrénami či epilepsiou, ale tiež s vírusovými ochoreniami či dokonca nádorom na mozgu. Zaujímavosťou je, že takýto stav a halucinácie zažívajú aj ľudia po požití psychotropných látok. Nevšedný syndróm sa môže objaviť aj bez klinických príčin u celkom zdravých jedincov. Azda najväčším prekvapením je to, že syndrómom Alice v krajine zázrakov údajne trpel aj hviezdny autor diela s rovnakým názvom. Zostáva nám len hádať, či ho práve prejavy tohto ochorenia inšpirovali práve k jeho napísaniu.

Titulná fotografia: wonderroot.org

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
ZMEŇTE SVOJU OBCHODNÚ STRATÉGIU: MAGICKÁ SILA IMPULZNÝCH NÁKUPOV A JEJ VPLYV NA VAŠE TRŽBY!

ZMEŇTE SVOJU OBCHODNÚ STRATÉGIU: MAGICKÁ SILA IMPULZNÝCH NÁKUPOV A JEJ VPLYV NA VAŠE TRŽBY!

Bezcielne si kráčate po najznámejšej nákupnej ulici Viedne – Mariahilfer

Next
KONEČNÁ ÉRA TELEVÍZNEJ REKLAMY? MODERNÝ MARKETING ZATLAČIL MASOVÚ REKLAMU DO ÚZADIA!

KONEČNÁ ÉRA TELEVÍZNEJ REKLAMY? MODERNÝ MARKETING ZATLAČIL MASOVÚ REKLAMU DO ÚZADIA!

Píše sa rok 1984

You May Also Like