Konečne ste si sadli k počítaču s čerstvou kávou a môžete sa pustiť do práce. Alebo ste si našli čas na niečo, čo ste už dlho odkladali, teraz to však naozaj urobíte. Len si ešte naposledy skontrolujete e-mailovú schránku a novinky na Facebooku. A akú hudbu si pri práci zapnete? Pozriete si len toto krátke video a potom už naozaj začnete.
Prejde hodina, dve, káva je už dávno vypitá a vy zistíte, že ste zatiaľ nič neurobili. Utešujete sa tým, že zajtra všetko dobehnete, no celý kolotoč sa bude opakovať. Stali ste sa obeťou prokrastinácie.
ČO JE PROKRASTINÁCIA?
Tento populárny výraz pochádza z latinského pro crastinus, čo znamená “na zajtra”. Ako samotný názov naznačuje, ide o chorobné odkladanie vecí na neskôr, no na rozdiel od lenivosti, pri ktorej sa vám nechce ani pohnúť, prokrastinácia vám nebráni robiť iné, zábavnejšie veci.
Žijeme v dobe, v ktorej sa kladú vysoké nároky na výkon a čas je cennou komoditou, ktorou nikto nechce plytvať. Zároveň sme však okolo seba ešte nikdy nemali toľko vecí, ktoré by nás rozptyľovali. Internet a sociálne siete nám priniesli zábavu na dosah ruky a je preto veľmi lákavé venovať sa niečomu príjemnejšiemu ako našim povinnostiam.
DÁ SA S TÝM VÔBEC NIEČO ROBIŤ?
Samozrejme, že áno. Rafinované spôsoby, ktorými sa nás prokrastinácia pokúša dostať, môžu vzbudzovať dojem, že je náročné sa jej zbaviť. Opak je však pravdou a existujú jednoduché triky, ktorými je možné prokrastináciu prekonať.
Pozrime sa na tie najúčinnejšie:
1. Rozdeľte si úlohu na menšie časti
Jeden z motivačných citátov hovorí, že dokážete zjesť aj slona, ak na to pôjdete kúsok po kúsku. Ak totiž máte pred sebou nejakú veľkú úlohu, ako napríklad napísať knihu, schudnúť 10 kg alebo naučiť sa anglicky, zdá sa to byť príliš náročné, a preto sa nám do toho nechce.
Ale čo takto dať si za cieľ napísať každý deň dve strany, urobiť dvadsať klikov, alebo sa naučiť pár nových slovíčok? To už neznie tak hrozne, však?