FRIDA KAHLO: FAREBNÝ SVET SMUTNEJ UMELKYNE

Život pravdepodobne najznámejšej Mexičanky vo veľkej miere poznačili osobné tragédie, bolesť a zlý zdravotný stav. Súčasníci i historici ju často opisujú ako silnú ženu v slabom tele. Čo všetko okúsila, kde hľadala inšpiráciu a aké dielo po sebe zanechala?

Malá Frida Kahlo (Zdroj: commons.wikimedia.org)
BYSTRÉ DIEŤA S VEĽKÝMI SNAMI

Matilda Calderón a Guillermo (Wilhelm) Kahlo mali už dve dcéry, keď sa im 6. júla 1907 v Coyoacáne v Mexiku narodila Frida. Jej celé meno znelo Magdalena Carmen Frida Kahlo y Calderón. Po otcovi zdedila nemecko-židovskú krv, po mame španielsko-mexicko-indiánsky pôvod. Ako dieťa často pri práci asistovala otcovi, profesionálnemu fotografovi, ktorý jej vštepil cit pre detail a farby. Už v tom čase sa formoval jej pozitívny vzťah k umeniu, ktorý o niekoľko rokov neskôr využila pri svojich maliarskych začiatkoch.

V detstve bola často terčom šikany vrstovníkov, ktorí sa jej vysmievali pre deformovanú pravú nohu. Jej príčinou bola detská obrna, ktorú u nej objavili už vo veku 7 rokov. Navonok sa s tým vyrovnala tak, že nosila nohavice alebo tradičné mexické široké sukne. Zlý zdravotný stav a fyzická nedokonalosť ju však trápili po celý život. Napriek tomu vždy vytrvalo nasledovala svoj cieľ. Pri výbere strednej školy si v roku 1922 zvolila štátnu prípravku v Mexiku, cez ktorú sa mala dostať k štúdiu medicíny.

DOSPIEVANIE A NEHODA

V škole ju zaujímali prírodné vedy, biológia a anatómia. Stala sa tu členkou skupiny známej ako „Los Cachuchas“. Ich poznávacím znamením bola typická čiapka, fascinácia literatúrou a sociálno-nacionalistické zmýšľanie. Skupina rebelov sa mimo vyučovania zabávala napr. žartovaním na účet vtedy už známeho maliara Diega Rivera, ktorého riaditeľ školy poveril, aby svojimi freskami ozdobil amfiteáter Simóna Bolívara patriaci k ich škole. Vtedy nikto netušil, že sa o niekoľko rokov stane Fridiným manželom.

Zásadný zlom v živote Fridy nastal v roku 1925, kedy prežila nešťastnú nehodu, pri ktorej sa zrazili autobus s električkou. Oceľová tyč, ktorá 18-ročnému dievčaťu preťala bok a panvovú oblasť, ju na dlhé tri mesiace pripútala k posteli. V nasledujúcich rokoch, kvôli rozsiahlym zraneniam chrbtice a zlomeninám, absolvovala viac ako 30 operácií a veľkú časť svojho života strávila na lôžku. Pre zlomený stavec musela deväť mesiacov po nehode nosiť nepohodlný korzet. Maľovať začala počas prvej rekonvalescencie, aby zahnala nudu a prišla na iné myšlienky. Ako vieme, jej dielo zahŕňalo najmä autoportréty. Prvým obrazom však bol portrét priateľky Cristiny.

Frida Kahlo v roku 1932 (Zdroj: commons.wikimedia.org)
INŠPIRÁCIE

Seba začala maľovať, keď jej k posteli priniesli zrkadlo. Pomocou neho mohla tvoriť aj poležiačky a vyrovnávať sa tak s mučivými bolesťami, ktoré ju trápili. Aj takýmto spôsobom počas života namaľovala viac ako 200 olejomalieb, akvarelov a rôznych kresieb. Prvou inšpiráciou jej bolo ľudové  mexické umeniekubizmus. Najskôr maľovala realisticky, neskôr sa jej štýl podobal na surrealistické diela. Označeniu surrealistka sa ale celý život bránila, pretože namiesto snov vraj zobrazovala skutočnosť.

„Jej tvorbu ovplyvňovali aztécke a kresťanské tradície i marxistická tematika.“

Koncom 20. rokov sa opäť stretla s Diegom Riverom. Tento raz sa zblížili a zamilovali. Ich vzťah bol búrlivý, plný vášne i poznačený neverou. Vzali sa dvakrát. Najprv z veľkej lásky v roku 1929, aby sa o 11 rokov rozviedli. Druhý sobáš zažili v roku 1941. Pre Diega, ktorý bol o 21 rokov starší a v tom čase už dávno svetoznámy umelec, bola Frida treťou, resp. štvrtou manželkou. Jeho početné nevery Frida poľahky dorovnávala s mužmi i so ženami a častými spoločníkmi pre ňu boli drogy a alkohol. Predsa jej však vždy najviac pomáhalo maľovanie. Dramatický vzťah Fridy a Diega bol po umeleckej stránke významný pre oboch. V tvorbe sa podporovali a navzájom ovplyvňovali. Obaja boli voľnomyšlienkári, no zároveň na sebe bytostne závislí. Napriek tomu, že obaja boli silnými podporovateľmi komunizmu, obdobie medzi rokmi 1930 – 1933 strávili v USA. Kým pre Diega to bolo prevažne úspešné obdobie, Frida tu prežila niekoľko predčasne ukončených tehotenstiev a na diaľku aj smrť matky.

Frida Kahlo s manželom Diegom Riverom (Zdroj: commons.wikimedia.org)

Po opätovnom príchode do Mexika sa usadili v centre hlavného mesta. Odvtedy spolu obývali Fridin rodný dom – vďaka výraznej fasáde známy aj ako La Casa Azul (Modrý dom). Do Spojených štátov sa však ešte vrátili. V roku 1938 usporiadala Frida v newyorskej Galérií Juliena Levyho svoju prvú samostatnú výstavu. Cestovali tiež do Francúzska, kde získala dôležité kontakty na ľudí z umenia a politiky. Stala sa prvou mexickou umelkyňou 20. storočia, ktorej obraz zakúpili do Louvre. Išlo o obraz The Frame. Po návrate z Paríža sa však vzťah Fridy a Diega rozpadol a v roku 1939 sa rozviedli. V tomto roku Frida vytvorila mnoho zo svojich najznámejších diel, napr. The Two Fridas. Diegovou milenkou sa medzitým stala Fridina sestra Cristina.

V domácom Mexiku spolupracovala napríklad na Medzinárodnej výstave surrealizmu, ktorá prebehla v roku 1940 v galérii moderného umenia v Mexiko City. V tomto roku sa s Diegom opäť vzali. Tentokrát v San Franciscu. Nasledujúcich niekoľko rokov bolo pre ňu veľmi produktívnych. Vytvorila množstvo autoportrétov, na ktorých sa zachytila v rozličných odevoch s rôznymi účesmi, no vždy so svojím typickým vytrvalým pohľadom, ktorý ju nakoniec preslávil.

„V roku 1943 získala miesto profesorky maľby v škole výtvarných umení La Esmeralda.“

Ani v tomto období sa ale nezbavila svojich zdravotných problémov. Práve naopak. Na prelome 40. a 50. rokov podstúpila niekoľko operácií nasledovaných dlhými pobytmi v nemocnici. Len v roku 1950 ju operovali sedemkrát. Stav sa jej rýchlo zhoršoval. Ku koncu života už nedokázala stáť na nohách a pohybovala sa len s pomocou alebo na vozíčku. Proti bolestiam bojovala morfiom, na ktorom postupne zostávala závislá. Ležiac v posteli sa zúčastnila aj prvej vlastnej výstavy v rodnom Mexiku v roku 1953. V lete toho roku definitívne prišla o pravú nohu, ktorú jej museli amputovať v dôsledku gangrény. Približne o rok, v noci z 12. na 13. júla 1954, dostala zápal pľúc, ktorému podľahla. Jedna z najvýznamnejších umelkýň minulého storočia sa dožila 47 rokov. Smutným paradoxom je, že až po smrti sa vymanila z umeleckého tieňa svojho manžela.

Prívesok s podobizňou Fridy Kahlo (Zdroj: pixabay,com)

ZAUJÍMAVOSTI

Frida Kahlo okrem umeleckého sveta ovplyvnila aj ten módny. Pre jej osobný štýl boli typické dlhé sukne, pestré farby, výrazné obočie a doplnky ako veľké korále a kvetiny. Označuje sa za priekopníčku tzv. ženskej estetiky a inšpiratívnu osobnosť feministického hnutia.

Do svojich obrazov premietala svoje zúfalstvo, osamelosť, depresie, bolesť, zmiešaný pôvod, ale aj silnú túžbu po deťoch a divoký vzťah s Diegom Riverom. Oboch ich zobrazila napr. v dielach Frida a Diego Rivera (1931) a Diego and I (1949).

„Modrý dom“ je od 12. júla 1958 Múzeom Fridy Kahlo. Diego Rivera ho mexickej vláde venoval rok po jej smrti. Okrem iného je v ňom vystavená aj urna s Fridiným popolom.

Na filmové plátno sa Fridin život dostal v roku 2002 pod režisérskym vedením Julie Taymorovej. Hlavnú úlohu v koprodukčnej americko-mexickej snímke Frida presvedčivo stvárnila herečka Salma Hayek.

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
KRÁĽOVNÁ VIKTÓRIA – STARÁ MAMA EURÓPY

KRÁĽOVNÁ VIKTÓRIA – STARÁ MAMA EURÓPY

Najvýznamnejšími panovníkmi na svete sa stali často tí, ktorí sa ku korune

Next
REČ TELA: NIELEN SLOVAMI ĽUDIA HOVORIA

REČ TELA: NIELEN SLOVAMI ĽUDIA HOVORIA

Celý život nás sprevádza komunikácia s druhými ľuďmi

You May Also Like