KTO BOL SKUTOČNE JOSIF STALIN A AKO OVPLYVNIL SVET? Z ÚZKYCH ULIČIEK GORI NA VRCHOL SVETOVEJ POLITIKY

Písal sa december, rok 1878 keď sa v gruzínskom meste Gori, v jednom z úzkych, strmých uličiek narodil chlapec, ktorý mal zmeniť svetovú históriu. Jeho meno bolo Josif Vissarionovič Džugašvili a neskôr si ho zmenil na Josif Stalin – čo v preklade znamená “človek zo železa”. Ako sa tento chlapec stal jedným z najmocnejších a najobávanejších mužov 20. storočia? Poďme sa spoločne pozrieť na jeho príbeh.

Josif Stalin bol sovietsky politik a diktátor, ktorý vládol Sovietskemu zväzu od polovice 20-tych rokov minulého storočia až do svojej smrti v roku 1953. Bol jedným z najvýznamnejších komunistických teoretikov a prispel k rozvoju marxizmu-leninizmu. Jeho vláda bola charakteristická masovou industrializáciou, kolektivizáciou poľnohospodárstva, potlačovaním politických disidentov a rozširovaním sovietskeho vplyvu do východnej Európy.

Stalinova cesta k moci začala v mladosti, keď sa stal členom revolučného hnutia v Gruzínsku. V roku 1903 sa pridal k Ruskému sociálnodemokratickému robotníckemu hnutiu, ktoré sa neskôr rozdelilo na dve frakcie – menševikov a bolševikov. Stalin sa stal aktívnym členom bolševickej frakcie, ktorú viedol Vladimir Lenin. Počas ruskej revolúcie v roku 1917 bol Stalin jedným z hlavných organizátorov a pomohol pri prevrate proti dočasnej vláde.

Po smrti Lenina v roku 1924 sa Stalin postupne upevnil vo svojej pozícii a začal eliminovať svojich politických súperov. Jeho najväčším rivalom bol Lev Trockij, ktorý bol neskôr vyhnaný zo Sovietskeho zväzu a nakoniec zavraždený na Stalinov príkaz.

Ako líder Sovietskeho zväzu, Stalin presadzoval politiku rýchlej industrializácie a kolektivizácie poľnohospodárstva. Tieto opatrenia priniesli so sebou obrovské násilie a utrpenie pre milióny ľudí. Poľnohospodári boli nútení odovzdávať svoje produkty štátu, čo viedlo k hladomoru, najmä na Ukrajine, kde zomrelo milióny ľudí.

Stalinova vláda bola tiež charakteristická masovým potlačovaním politických disidentov a “nepriateľov ľudu”. Počas tzv. Veľkej čistky v rokoch 1936-1938 boli státisíce ľudí uväznených, mučených a popravených. Medzi obeťami boli aj mnohí prominentní komunisti, ktorých Stalin obviňoval z protirevolučnej činnosti.

Na medzinárodnej scéne sa Stalin snažil rozšíriť sovietsky vplyv do východnej Európy a podporoval komunistické hnutia vo svete. Po druhej svetovej vojne sa Sovietsky zväz stal jednou z dvoch veľmocí, ktoré dominovali svetovým dianím. Stalinova politika však viedla k napätiam s USA a spojencami, čo nakoniec vyústilo do studenej vojny.

Josif Stalin zomrel 5. marca 1953 na mozgovú príhodu. Jeho smrť ukončila jednu z najtemnejších kapitol sovietskej histórie, ale jeho odkaz pretrváva dodnes. Pre niektorých je symbolom odhodlania a neústupnosti v boji za komunizmus, pre iných je zosobnením krutosti a bezohľadnosti moci.

RODNÝ DOM A MÚZEUM JOSIFA VISSARIONOVIČA STALINA V GRUZÍNSKOM MESTE GORI: CESTA DO MINULOSTI

Gori je hlavné mesto regiónu Šida Kartli vo východnom Gruzínsku, ktoré sa nachádza v údolí rieky Kura. Toto mesto je známe svojou bohatou históriou a jedinečnou architektúrou. No jedna stavba v tomto meste vás zaujme viac ako ostatné – rodinný dom a múzeum Josifa Vissarionoviča Stalina, ktorý sa narodil práve tu, v Gori.

RODNÝ DOM JOSIFA STALINA

Josif Vissarionovič Stalin sa narodil 18. decembra 1878 v malom jednoposchodovom dome v Gori. Jeho rodný dom bol postavený z dreva a hliny a pozostával len z jednej miestnosti. Stalinov otec, Besarion Džugašvili, bol šuster (obuvník), ktorý tu žil so svojou manželkou Ketevan a synom Soso (Stalinova prezývka v detstve).

Stalinov rodinný dom bol postavený v tradičnom gruzínskom štýle, s nízkymi stropmi a malými oknami. V dome sa nachádzala jedna veľká miestnosť, ktorá slúžila ako obývačka, spálňa a kuchyňa. Rodina žila v skromných podmienkach, čo ovplyvnilo aj mladého Stalina a jeho neskorší pohľad na svet.

MÚZEUM JOSIFA STALINA

V roku 1937, keď už bol Stalin na vrchole svojej moci, bol jeho rodinný dom premenovaný na múzeum. Okolo domu bola postavená impozantná kamenná budova, ktorá dnes slúži ako hlavná časť múzea. Múzeum ponúka návštevníkom pohľad na život a politickú kariéru Josifa Stalina, od jeho detstva v Gori až po jeho smrť.

Múzeum obsahuje viac ako 60 000 exponátov, vrátane osobných vecí Stalina, fotografií, dokumentov a umeleckých diel venovaných jeho osobe. Medzi najzaujímavejšie exponáty patrí Stalinov osobný vlak, ktorým cestoval počas druhej svetovej vojny, jeho detská postieľka či jeho obľúbená fajka.

Okrem toho návštevníci múzea môžu vidieť aj rôzne sály venované jednotlivým etapám Stalinovho života a politického pôsobenia. Múzeum sa však nesnaží zľahčovať ani ospravedlňovať jeho kontroverzné činy, ako boli hromadné popravy, gulagy či hladomor na Ukrajine. Naopak, v múzeu sa nachádza aj veľká časť venovaná obetiam Stalinovho režimu.

Návšteva múzea je pre mnohých návštevníkov silným zážitkom, ktorý im približuje nielen históriu Gruzínska a Sovietskeho zväzu, ale aj život a osobnosť jedného z najvplyvnejších ľudí 20. storočia.

Zdroj: th.trip.com

ZÁVER

Rodný dom a múzeum Josifa Vissarionoviča Stalina v gruzínskom meste Gori je miestom, ktoré by ste nemali vynechať pri svojej návšteve Gruzínska. Ponúka jedinečnú príležitosť nahliadnuť do života a politického pôsobenia jedného z najkontroverznejších lídrov minulého storočia. Múzeum vás prevedie nielen jeho osobným životom, ale aj temnými stránkami jeho vlády, čím vám umožní lepšie pochopiť históriu a súčasnosť tohto fascinujúceho regiónu.

Ako vidíte, príbeh Josifa Stalina je zložitý a plný protirečení. Jeho život a vláda sú príkladom toho, ako jednotlivec môže ovplyvniť osudy celého národa a sveta. Ako človek zo železa, ktorý sa vyšvihol z úzkych uličiek Gori na vrchol svetovej politiky, nám Stalin pripomína, že história je plná nečakaných zvratov a prekvapení.

Titulná fotografia: historyhit.com

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
NAHRADÍ UMELÁ INTELIGENCIA VAŠE ZAMESTNANIE? ZISTITE, ČI JE VAŠE ŽIVOBYTIE V OHROZENÍ KVÔLI UI

NAHRADÍ UMELÁ INTELIGENCIA VAŠE ZAMESTNANIE? ZISTITE, ČI JE VAŠE ŽIVOBYTIE V OHROZENÍ KVÔLI UI

Aký asi bude svet, kde roboti a umelá inteligencia (UI) spolupracujú s ľuďmi na

Next
10 BITIEK, KTORÉ ZÁSADNE OVPLYVNILI SVETOVÚ POLITIKU

10 BITIEK, KTORÉ ZÁSADNE OVPLYVNILI SVETOVÚ POLITIKU

História je plná bitiek, ktoré zmenili osud národov a ovplyvnili svetovú

You May Also Like