GEORGE MICHAEL: MUŽ, KTORÝ DAL VIANOCIAM HLAS

Keď 26.12.2016 obletela svet šokujúca správa o nečakanej smrti Georgea Michaela, hudobný svet utrpel ťažkú ranu. Tento legendárny britský hudobník a popový idol 80-tych rokov sa zapísal do histórie ako zakladateľ hudobnej skupiny Wham!, autor mnohých nesmrteľných hitov a sólový spevák, ktorý vystupoval na jednom pódiu spoločne s najväčšími hviezdami hudobného neba.

Skupina Wham! boli britské popové duo pozostávajúce s Georgeom Michaelom (vľavo) a Andrewom Ridgeley. Fotografia vznikla v roku 1985. (Zdroj: nme.com)

Za svoju krátku kariéru dosiahol úspechy, o ktorých môže väčšina z nás iba snívať, no jeho cesta k nim nebola vždy jednoduchá. V dnešnom článku si spolu pripomenieme najväčšie zlomy aj pády jeho hudobnej kariéry aj osobného života, takže sa pohodlne oprite a nechajte sa na túto cestu sprevádzať jeho najslávnejším hitom.

GRÉCKO-BRITSKÝ GENTLEMAN

George Michael, vlastným menom Georgios Kyriacos Panayiotou, sa narodil v Londýne dňa 23.6.1963 ako syn imigranta grécko-cyperského pôvodu a britskej tanečnice. Ako uviedol v interview pre stanicu BBC, jeho vášeň k hudbe sa začala prejavovať už v ôsmych rokoch, rodina ho však v takejto kariére najskôr veľmi nepodporovala. Georgeov otec bol manažérom úspešnej reštaurácie a pre synovu posadnutosť hudbou nemal pochopenie. Prial si pre Georgea nejakú vhodnejšiu kariéru a tieto nezhody neskôr vyvrcholili, keď ho rodičia vyhodili z domu.

PROBLÉMOVÉ DOSPIEVANIE

George nikdy nebol zvlášť zapáleným študentom a svoj voľný čas radšej trávil s kamarátmi na večierkoch a diskotékach. Po tom, čo ho rodičia po viacerých napomenutiach vyhodili z domu, si privyrábal ako čašník, no živil sa tiež sezónnymi prácami a nejakú dobu žil z podpory v nezamestnanosti.

Vášeň k hudbe ho však nikdy neopustila a neskôr začal vystupovať ako DJ. Jeho spolužiak a najlepší kamarát Andrew Ridgeley zdieľal jeho hudobný vkus a to ich viedlo k tomu, že spolu založili kapelu The Executives, ktorá sa však po krátkej dobe rozpadla. Tento neúspech ich však neodradil a po nejakej dobe sa zrodilo duo Wham!, ktoré rýchlo začalo získavať prvé úspechy.

Posledné úspory George investoval do demo nahrávky piesne Club Tropicana, ktorá im priniesla zmluvu na prvý album s názvom Fantastic, ktorý vyšiel v roku 1982. Najväčší úspech z celého albumu priniesla pieseň Young Guns (Go for it!) a duo začalo rýchlo získavať popularitu. Netrvalo dlho a dokonca aj jeho otec uznal, že George má talent a slušné šance vo svete hudby preraziť.

Hudobná dvojica Wham! počas nahrávania skladby Club Tropicana na španielskom ostrove Ibiza. (Zdroj: smoothradio.com)
NA VRCHOLE HITPARÁD

Len o rok neskôr vydali Wham! ďalší album s pod názvom Make It Big a ich nesmrteľný hit Wake Me Up Before You Go-Go ich vystrelil na prvé priečky svetových hitparád. Práve na tomto albume sa nachádza aj jedna z najobľúbenejších vianočných piesní, bez ktorých si sviatky pokoja nedokážeme ani predstaviť. Presne tak, máme na mysli Last Christmas.

PREKVAPIVÝ KONIEC SKUPINY

Wham! sa po vydaní svojho druhého albumu stala najúspešnejšou hudobnou skupinou hneď na dvoch kontinentoch a to mal George len 21 rokov. Všetkých preto zaskočilo, keď v roku 1986 vydali tretí a zároveň posledný album Music From The Edge Of Heaven, ktorý bol neskôr premenovaný na The Final. Krátko na to kapelu Wham! postihol rovnaký osud ako ich predošlý projekt a duo sa rozpadlo. Za svoju päťročnú existenciu predali Wham! viac ako 25 miliónov nahrávok.

Rozlúčkový koncert skupiny Wham! sa uskutočnil na štadióne Wembley v Londýne dňa 28. júna v roku 1986. (Zdroj: smoothradio.com)
Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
NAJKRAJŠIE FILMOVÉ ŠTÚDIÁ NA SVETE: WARNER BROS.

NAJKRAJŠIE FILMOVÉ ŠTÚDIÁ NA SVETE: WARNER BROS.

VŠETKO DOBRÉ ZAČALO OD PIKY Rodina židovského obuvníka Benjamina Wonsala

Next
5 JEDNODUCHÝCH TRIKOV, AKO NAKOPAŤ PROKRASTINÁCIU DO ZADKU

5 JEDNODUCHÝCH TRIKOV, AKO NAKOPAŤ PROKRASTINÁCIU DO ZADKU

Konečne ste si sadli k počítaču s čerstvou kávou a môžete sa pustiť do práce

You May Also Like