NEIGNORUJTE TÚTO HROZBU! AKO SA EFEKTÍVNE BRÁNIŤ PROTI KLIEŠŤOM A UCHRÁNIŤ SVOJE ZDRAVIE?

Kto by povedal, že také malé stvorenie ako kliešť môže byť našou najväčšou letnou nočnou morou? Kliešte sú všade – vo vysokých trávach, v kríkoch, dokonca aj na našich domácich miláčikoch. No, akoby bolo toto všetko málo, niektoré druhy kliešťov sú nositeľmi vážnych chorôb ako je Lymská borelióza alebo encefalitída. Ako môžeme zabezpečiť, že sa nám tieto malé parazity vyhnú, a ako sa s nimi máme vyrovnať v prípade, že sa nám zakusne pod pokožku? Adresovanie týchto otázok nie je len vecou pohodlia, ale aj zdravia, bezpečnosti a prevencie.

AKO SA MÔŽEME ÚČINNE BRÁNIŤ PROTI KLIEŠŤOM?

Oblečenie je pravdepodobne prvá línia obrany proti kliešťom. Pri plánovaní výletu do prírody si oblieknite dlhé nohavice, dlhé rukávy a pevné topánky. Dokonca aj keď je to horúci letný deň, textilná bariéra medzi vašou pokožkou a kliešťami môže znamenať rozdiel medzi bezpečným a nebezpečným výletom. Navyše, svetlé oblečenie vám umožní vidieť kliešte skôr ako sa prichytia.

Kliešte majú zlozvyk vyliezať do výšky a číhať na vetvách a vysokom trávnatom poraste. Preto je dobré to mať na mysli, keď sa pohybujete v týchto oblastiach. Ak je to možné, snažte sa držať na upravených chodníkoch a cestách.

Repelenty môžu byť tiež užitočným nástrojom v boji proti kliešťom. Mnohé repelenty obsahujú chemikáliu zvanú DEET, ktorá môže účinne odstrašovať kliešte. Aplikujte repelent na oblečenie a kožu predtým, ako vyjdete von.

ČO ROBIŤ AK SI NÁJDEM ZAKUSNUTÉHO KLIEŠŤA?

Dôležité je zachovať pokoj. Kliešťa môžete bezpečne odstrániť pomocou bežnej pinzety alebo špeciálne navrhnutej pinzety určenej priamo na odstraňovanie kliešťov. Chyťte kliešťa pinzetou čo najbližšie k pokožke a jemne, ale pevne ho kolmo na miesto zakusnutia vytiahnite.

Zdroje informácií, ktoré sú verejne dostupné sú často plné rôznych tvrdení. Niektoré pravdivé a iné menej. Jedným z takýchto tvrdení, ktoré sa často interpretuje je názor, že kliešťa možno vytáčať len v určitom smere – buď smerom hodinových ručičiek alebo naopak. Toto tvrdenie je však obklopené množstvom diskusií a kontroverzií, pretože niektorí veria, že toto je jediný správny spôsob ako bezpečne odstrániť kliešte, kým iní tvrdia, že to je len mýtus.

Teraz, keď sme si to objasnili, o čo v tejto diskusii ide, dovoľme si presunúť sa k mojim vlastným skúsenostiam, pretože aj keď teória je dôležitá, skúsenosť je to, čo nám poskytuje skutočné pochopenie a hodnotné lekcie. Ako niekto, kto sa už mnohokrát stretol s kliešťom, musím povedať, že moja prax ma naučila, že smer otočenia nie je až taký dôležitý. Vytiahnuť kliešťa bez ohľadu na to, či je otáčaný smerom hodinových ručičiek alebo naopak, doposiaľ vždy sa mi podarilo bezpečne a efektívne vybrať celého kliešťa bez poškodenia.

Kliešte sú bežný problém nielen pre ľudí, ale aj pre domáce zvieratá. Ako majiteľ domácich zvierat som mal niekoľko príležitostí odstrániť kliešte z kože mojich miláčikov. Krútiacim spôsobom sa mi podarilo celého kliešťa odstrániť bez problémov.

Čo z toho vyplýva? Moja skúsenosť ukazuje, že technika krútenia sa môže líšiť, ale výsledok je rovnaký – úspešné a bezpečné odstránenie kliešťa. Teória a verejné názory sú dôležité, ale skúsenosť a prax sú rozhodujúce. Nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek metódu, dôležité je postupovať opatrne a s dôrazom na bezpečnosť. Dôležité je vždy odstrániť celého kliešťa, aby sa zabránilo prípadným infekciám.

Po odstránení kliešťa si dôkladne umyte rany mydlom a vodou a potom použite antiseptický prostriedok.

PRENÁŠAČI CHORÔB

Kliešte môžu prenášať mnoho chorôb, avšak dve z nich sú najčastejšie a najnebezpečnejšie pre človeka.

1. Lymská borelióza: Bakteriálna infekcia, ktorá môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy vrátane kožných vyrážok, únavy, bolesti hlavy, svalových a kĺbových bolestí a v neskorších štádiách môže viesť k problémom s nervovým systémom a srdcom. Prvým príznakom je zvyčajne kožná vyrážka alebo začervenaný fľak, ktorý sa objavuje okolo miesta uhryznutia, ale nemusí sa vyskytnúť u všetkých infikovaných osôb.

2. Kliešťová encefalitída: Vírusové ochorenie, ktoré postihuje centrálny nervový systém a môže spôsobiť vážne zdravotné problémy vrátane zápalu mozgu a miechy. Prvými príznakmi sú zvyčajne horúčka, únava, bolesti hlavy, zvracanie a bolesti svalov, ktoré môžu neskôr viesť k neurologickým problémom ako je nebezpečný zápal mozgu.

V prípade infikovania kliešťom je dôležité sledovať svoj zdravotný stav a pri výskyte akýchkoľvek príznakov vyhľadať lekára. Spravidla môže byť diagnostikovaná prítomnosť infekcie na základe príznakov a potvrdená krvnými testami. Kedy by ste radšej mali vyhľadať lekársku pomoc? Ak máte problémy s odstránením kliešťa alebo ak sa okolo miesta vkusnutia objaví výrazný začervenaný krúžok alebo ak sa neskôr po takejto skúsenosti cítite malátne. V takomto prípade by ste mali bezodkladne vyhľadať najbližšiu lekársku pomoc.

LIKVIDÁCIA KLIEŠTA

Daniela Sojka, český parazitológ pôsobiaci na Parazitologickom ústave Biologického centra Akadémie vied Českej republiky, poskytuje cenné rady a odporúčania ohľadom správnej likvidácie kliešťov. Ako odhaľujú výskumy, niektoré tradičné metódy, ako je splachovanie kliešťa, by mohli byť kontraproduktívne.

Pán Sojka zdôrazňuje, že by sme nemali splachovať kliešte – nie je to účinná metóda na ich zabitie. Práve naopak, kliešte sú schopné vodným prostredím odolať až neuveriteľne dlho. Vo vode môžu prežiť až štyri hodiny, čo je informácia, ktorá by mohla prekvapiť mnohých ľudí, ktorí sa domnievajú, že splachovanie je účinný spôsob ako sa kliešťa zbaviť.

Naša pozornosť by sa však mala sústrediť na výsledky štúdie, ktorú vykonali vedci v Colorade. Tí sa zamerali na efekt práčky a sušičky na prežitie kliešťov na oblečení. Ich zistenia sú pomerne prekvapivé. Ak chcete kliešťa zabiť, musíte prať pri teplote šesťdesiat stupňov. Pri nižšej teplote, konkrétne štyridsať stupňov prežije približne 90% kliešťov. Ak je teplota ešte nižšia, pravdepodobne prežije každý kliešť.

Sušička sa zdá byť účinnejšia na likvidáciu kliešťov, ale aj napriek tomu to trvá približne 50 minút pri najvyššom výkone, aby ste mali istotu, že kliešte skutočne neprežijú. Je to dlhý proces, ale zaručuje účinnosť.

Napokon, ak hľadáte účinný spôsob, ako zlikvidovať kliešťa, môže sa ukázať ako najlepšie riešenie potopenie parazita do malého množstva aspoň 40% alkoholu. Táto metóda je jednoduchá a zaručuje, že kliešť nebude schopný prežiť. Zároveň je to metóda bezpečná, ktorá eliminuje riziko ďalšieho šírenia kliešťov.

Dôkladná kontrola tela a oblečenia po návrate z prírody a správne odstránenie kliešťa (čo najskôr, bez jeho stláčania) sú kľúčové opatrenia na prevenciu chorôb. Existuje aj vakcína proti kliešťovej encefalitíde, ktorá je odporúčaná pre osoby, ktoré trávia veľa času v prírode v oblastiach s vysokým výskytom kliešťov.

Pamätajte, s kliešťami nie je radno žartovať, ale s primeranou pripravenosťou a pozornosťou môžete minimalizovať riziko a užívať si letné mesiace bez strachu.

Titulná fotografia: pexels.com
Zdroj: idnes.cz

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
SARPA SALPA: RYBA, KTORÁ VÁM OTVORÍ BRÁNY DO SVETA SNOV

SARPA SALPA: RYBA, KTORÁ VÁM OTVORÍ BRÁNY DO SVETA SNOV

Ak sa prechádzate po pobreží Stredozemného mora alebo Biskajského zálivu, tak

Next
EXOTICKÉ A NEOBVYKLÉ POKRMY, KTORÉ SI MÔŽETE VYSKÚŠAŤ. AK MÁTE ODVAHU!

EXOTICKÉ A NEOBVYKLÉ POKRMY, KTORÉ SI MÔŽETE VYSKÚŠAŤ. AK MÁTE ODVAHU!

Ak by ste boli na dobrodružnej ceste sveta a prechádzali by ste sa po uličkách

You May Also Like