AKO BOJOVAŤ PROTI PEĽOVEJ ALERGII: UŽÍVAJTE SI JAR BEZ OBMEDZENÍ

Prechádzka krásnou jarnou krajinou, všade navôkol rozkvitnuté stromy, lúky plné života, úžasné. Až do momentu, keď sa kvôli plnému nosu nedokážete zhlboka nadýchnuť. Ako sa pokochávate týmto idylickým obrazom, začnete pociťovať svrbenie v nose, záchvaty kýchania a slzenie očí. Áno, to je ten čas roka – jar prináša so sebou nielen teplé počasie a rozkvitnutú prírodu, ale aj nepohodlie spôsobené alergiou na peľ.

Alergia na peľ je jednou z najbežnejších foriem sezónnych alergií. Príznaky môžu byť veľmi nepríjemné a dokonca aj obmedzujúce naozaj výrazným spôsobom. V tomto článku sa pozrieme na to, ako sa môžete chrániť pred alergénom peľu a ako zmierniť príznaky tohto bežného jarného problému.

AKO SA CHRÁNIŤ PRED ALERGÉNOM PEĽU

1. Poznajte svojho nepriateľa: Informujte sa u svojho lekára o tom, aký druh peľu vám spôsobuje alergickú reakciu. Rastliny produkujú rôzne druhy peľu, a preto je dôležité vedieť, na ktorý z nich ste alergický. To vám umožní lepšie sa pripraviť na obdobie, keď daná rastlina začne produkovať peľ.

2. Sledujte počasie: Peľové zrná sú vo vzduchu najviac rozšírené počas suchých a veterných dní. Ak viete, že budete vonku v takomto počasí, pripravte sa na to a použite ochranné opatrenia ako napríklad okuliare alebo respirátor či rúško.

3. Udržujte čistotu domova: Aby ste minimalizovali množstvo peľu vo vašom domove, pravidelne vetrajte miestnosti, ideálne po daždi a udržujte ich čisté. Tiež je dobré vyhnúť sa sušeniu prádla vonku, pretože peľové zrná sa môžu ľahko zachytiť na oblečení.

4. Používajte klimatizáciu: Ak máte možnosť použiť klimatizáciu, určite to urobte. Klimatizácia nielenže ochladzuje vzduch v miestnostiach, ale tiež ho filtruje a zbavuje prítomných alergénov. Odborníci odporúčajú čistiť alebo vymienať filter klimatizácie minimálne každé tri mesiace.

AKO ZMIERNIŤ PRÍZNAKY ALERGIE NA PEĽ

1. Lieky: Existuje mnoho liekov, ktoré vám môžu pomôcť zmierniť príznaky alergie na peľ. Medzi najbežnejšie patria antihistaminiká, kortikosteroidy a dekongestanty. Pred začatím užívania akéhokoľvek lieku sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.

2. Oplachovanie nosa: Použitie fyziologického roztoku na oplachovanie nosa môže pomôcť odstrániť peľové zrná zo sliznice nosa a zmierniť tak príznaky alergie.

3. Alternatívne terapie: Mnohí ľudia hľadajú úľavu od alergických príznakov pomocou alternatívnych metód, ako je napríklad akupunktúra či bylinné doplnky stravy.

4. Prevencia: Ako sa hovorí, lepšia je prevencia než liečba – preto je dôležité dodržiavať vyššie uvedené rady na ochranu pred peľom a minimalizovať tak možnosť vzniku alergických reakcií.

NA ZÁVER

Alergia na peľ môže byť pre mnohých ľudí veľkým problémom počas jarného obdobia. Avšak s dobrou informovanosťou, správnymi ochrannými opatreniami a účinným zmiernením príznakov môžete prežiť toto obdobie bez väčších ťažkostí. Nezabudnite sa poradiť so svojím lekárom o najlepšom spôsobe liečby vašej alergie a užite si krásu jari bez obáv z alergénov!

Titulná fotografia: pexels.com (Engin Akyurt)

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
MÁJOVÉ SVADBY: PREČO SÚ TAK POPULÁRNE A AKO NAPLÁNOVAŤ DOKONALÚ SVADBU NA JAR

MÁJOVÉ SVADBY: PREČO SÚ TAK POPULÁRNE A AKO NAPLÁNOVAŤ DOKONALÚ SVADBU NA JAR

Máj je jarný mesiac, kedy sa už konečne príroda začína prebúdzať zo zimného

Next
MOBILNÝ TELEFÓN VÁM MÔŽE OVLÁDAŤ ŽIVOT: POZNÁTE SKUTOČNÉ RIZIKÁ NOMOFÓBIE A AKO ICH PREKONAŤ?

MOBILNÝ TELEFÓN VÁM MÔŽE OVLÁDAŤ ŽIVOT: POZNÁTE SKUTOČNÉ RIZIKÁ NOMOFÓBIE A AKO ICH PREKONAŤ?

Nomofóbia je skratka pre “no-mobile-phone phobia”, teda strach z

You May Also Like