ELIÁŠOV OHEŇ: VAROVNÝ SIGNÁL, KTORÝ UPOZORŇOVAL NÁMORNÍKOV PRED BÚRKOU

Výnimočný úkaz predznamenával temné udalosti. A nielen na mori. Oheň sv. Eliáša je akustický a optický jav, ktorý vyvoláva vybitie statickej elektriny pri silných búrkach. Čo všetko sa za týmto atmosférickým fenoménom skrýva?

ČO JE ELIÁŠOV OHEŇ?

Dychberúci, fascinujúci a nebezpečný zároveň. Ak ste o tomto jave ešte nepočuli, poďte sa zoznámiť. Najčastejšie sa objavuje počas búrok, víchric a výnimkou nie sú ani sopečné erupcie. Modré svetielkujúce plamienky, ktoré sú sprevádzané zvukom pripomínajúcim bzukot včiel pri rojení, sú predzvesťou vysokého nebezpečenstva úderu blesku. Aj preto sa tento jav označuje ako „varovný signál“. Jeho podstatou je výboj medzi vyčnievajúcimi predmetmi, búrkovými oblakmi a tiež znakom vysokej intenzity elektrického poľa pred búrkou.

PREDZVESŤ SKAZY?

Azda najčastejšie sa tento jav spája s námorníkmi na mori, ktorí verili, že keď sa nad ich hlavami či stožiarmi objavili zvláštne modré svetielka, sú pod ochranou ich patróna. Čuduj sa svete, patrónom námorníkov je svätý Eliáš. A hoci ich považovali za dobré znamenie, nie raz boli predzvesťou skazy. Na miestach, kde sa objaví prichádza totiž s veľkou pravdepodobnosťou do pár sekúnd k úderu blesku. A prečo je tomu tak? Elektricky nabité častice vysaté zo zeme stúpajú hlavne cez vysoké predmety, akými stožiare bez pochýb sú. Ak sa tento tok stretne s časticami, ktoré prúdia naopak, dole z oblakov, do zeme udrie blesk. Blesk, ktorému sa všemožne treba vyhnúť.

DEJINY VS ELIÁŠOV OHEŇ

Vzácny meteorologický úkaz bol zaznamenaný počas búrok na viacerých miestach. Známy je nielen prípad zo susedného Maďarska, ale aj z amerického Wisconsinu, kedy si partia mladých ľudí natáčala video na zamrznutom jazere. Keď na obrysoch svojich rúk uvideli modré svetielko, zostali v šoku. V danom okamihu ani len netušili, že to, čo stihli natočiť bol Eliášov oheň. Z histórie je známa aj príhoda, ktorá skutočne bola predzvesťou katastrofy. V roku 1937 v USA svedkovia videli modré plamene v okolí nemeckej vzducholode Zeppelin Hindenburg. O niekoľko sekúnd neskôr sa ocitol lietajúci kolos naplnený vodíkom v ohni. Pri ničivom nešťastí, ktoré trvalo len 34 sekúnd prišlo o život 36 ľudí.

Titulná fotografia: istockphoto.com

Total
0
Shares
Prev
TRANZÍCIA ALEBO TIEŽ DIAGNÓZA F64.0: AKÉ SÚ U NÁS POSTUPY ZMENY POHLAVIA?

TRANZÍCIA ALEBO TIEŽ DIAGNÓZA F64.0: AKÉ SÚ U NÁS POSTUPY ZMENY POHLAVIA?

Tranzícia je obdobie spoločenských, telesných a nezriedka i právnych zmien,

Next
STOICIZMUS: UČENIE O BLAŽENOSTI, KTORÉ HLÁSAL SENECA AJ MARCUS AURÉLIUS

STOICIZMUS: UČENIE O BLAŽENOSTI, KTORÉ HLÁSAL SENECA AJ MARCUS AURÉLIUS

„Len veľmi málo je treba k šťastnému životu – to všetko je v tebe, v tvojom

You May Also Like