KEĎ VÁS POČASIE OBERÁ O ZISK: AKO SA DÁ OCHRÁNIŤ BIZNIS PRED NEGATÍVNYM VPLYVOM POČASIA

Je naozaj úchvatné a fascinujúce, keď sa zamyslíme nad tým, ako sú naše každodenné činnosti a my sami ovplyvnení rozličnými vonkajšími vplyvmi. Medzi najvýraznejšie faktory, ktoré ovplyvňujú naše konanie a nálady, patrí určite počasie. Slnko, dážď, vietor alebo sneh – všetky tieto meteorologické javy majú značný dopad na to, ako prežívame každý deň.

Prejdime k podrobnejšiemu pohľadu na túto problematiku. Najprv sa zameriame na to, ako počasie ovplyvňuje naše bežné činnosti. V teplých a slnečných dňoch sme viac naklonení tráviť voľný čas vonku – napríklad športovaním alebo relaxovaním v prírode. Naopak chladné a upršané dni nás prirodzene smerujú k aktivitám do vnútorných priestorov – napríklad ku kultúrnym podujatiam, domácim zábavám alebo do obchodných centier.

Vonkajšie inputy nielenže ovplyvňujú spôsob, akým trávime náš voľný čas, ale tiež majú vplyv aj na nás samotných. Súvisí to s tým, že počasie ovplyvňuje aj našu náladu a psychickú pohodu. Všeobecne platí, že slnečné dni prispievajú k lepšej nálade a väčšej energii, zatiaľ čo zlé počasie môže mať za následok pokles vitality a zvýšenie únavy. Počasie má teda obrovský vplyv na náš deň a celkovú náladu. Toto platí aj pre podnikateľskú sféru, kde je premisa ešte silnejšia.

Teraz sa pozrieme na túto situáciu v kontexte podnikateľskej sféry. Je zaujímavé si uvedomiť, že vonkajšie inputy majú ešte silnejší vplyv na podnikanie než na jednotlivcov v ich osobnom živote. Počasie môže ovplyvniť napríklad dopyt po určitých produktoch alebo službách. Predstavme si letné obdobie, keď stúpa záujem o klimatizácie alebo naopak zimné mesiace, keď rastie dopyt po topeniach.

Okrem toho vonkajšie faktory majú priamy dopad aj na fungovanie podnikov. Napríklad extrémne poveternostné podmienky môžu spôsobiť problémy s dopravou, dodávkami alebo dokonca prinútiť firmy dočasne prerušiť svoju činnosť. Preto je dôležité, aby podnikatelia a manažéri boli pripravení na rôzne situácie a vedeli pružne reagovať na vonkajšie vplyvy.

Ak máte naplánované vonkajšie podujatie a príde náhle daždivé počasie, môže to mať negatívny dopad na vaše podnikanie. Mnoho ľudí môže zrušiť svoju účasť alebo sa rozhodnú neprísť kvôli nepriaznivým poveternostným podmienkam. Preto je dôležité vedieť, ako sa tieto faktory prejavia na vaše podnikanie a prispôsobiť sa im. Je potrebné byť pripravený aj na takéto nečakané situácie a mať vždy záložný plán B.

V konečnom dôsledku však môžu vonkajšie inputy, ako je počasie, poskytnúť aj príležitosti na zlepšenie a inovácie. Napríklad mnoho podnikateľov sa rozhodlo prejsť na online predaj a zistili, že nový spôsob obchodovania priniesol úspech. Ak vieme, ako sa tieto faktory prejavia na nás a naše podnikanie, môžeme ich využiť ako nástroje na rast a rozvoj.

Ilustrujme si ďalšiu situáciu – prichádza letná sezóna a majiteľ obchodu so športovým oblečením sa teší na predaje plaviek, slnečných okuliarov a ďalších letných potrieb. Avšak namiesto teplých dní prichádza daždivé leto. Obchodník sleduje, ako jeho plánované zisky miznú priamo pred jeho očami. Prítomnosť slnka alebo chladu môže mať veľký dopad na to, či sa jeho tovar bude predávať alebo zostane nevyužitý v sklade.

Príklad takéhoto obchodníka nie je výnimočný. Počasie ovplyvňuje tržby obchodníkov po celom svete. Či už ide o predaj zimného oblečenia, ktoré zostáva v sklade kvôli miernej zime alebo ak zúria silné búrky a dažde, ktoré odradia turistov od návštevy prímorských oblastí, počasie má svoje slovo vo výsledkoch podnikateľského úspechu.

AKO SA DÁ S TAKOUTO SITUÁCIOU BOJOVAŤ?

Akými spôsobmi môže obchodník predávajúci fyzický tovar posilniť svoje predaje napriek nepriaznivému počasiu? Týchto pár tipov by vám mohlo pomocť.

1. Flexibilita – jeden zo spôsobov, ako čeliť negatívnemu vplyvu počasia na tržby, je byť pružným vo svojom sortimente a ponuke tovaru alebo služieb. Akonáhle si obchodník všimne, že vonku dlhotrvajúco nepraje počasie pre jeho aktuálny sortiment, mal by sa snažiť rýchlo reagovať a prispôsobiť sa situácii. Možno stojí za to rozšíriť ponuku o alternatívny tovar alebo služby vhodné pre dané podmienky.

2. Marketing – efektívny marketing môže pomôcť obchodníkom zvýšiť predaj svojho sortimentu, ktorý by inak zostal nevyužitý. Napríklad v prípade daždivého leta by mohol obchod so športovým oblečením zvážiť spustenie reklamnej kampane zameranej na predaj nepremokavých vetroviek a topánok. Taktiež je dôležité správne nastaviť komunikáciu s cieľovou skupinou. Ak dokáže obchodník predať svoj tovar ako vhodnú alternatívu napriek zlému počasiu, má väčšiu šancu uspieť.

3. Sledovanie trendov – sledujte meteorologické správy a predpovede, aby ste vedeli čo očakávať v nasledujúcich týždňoch alebo mesiacoch. Tieto informácie vám môžu pomôcť pri plánovaní dopredajových akcií alebo prispôsobení ponuky.

4. Zásobovacia politika – spravujte svoje zásoby tak, aby ste neboli príliš zraniteľní voči nepredvídateľnosti počasia. Udržujte si primerané množstvo sezónneho tovaru na sklade a dbajte na to, aby ste mali možnosť rýchlo ho doplniť alebo naopak zbaviť sa nepredaného tovaru.

5. Spolupráca – hľadajte partnerstvá s inými obchodníkmi alebo dodávateľmi, ktorí by vám mohli pomôcť prekonať túto krízu. Napríklad spoločné marketingové akcie, či zdieľanie skladových priestorov alebo distribučných kanálov.

Počasie je jedným z faktorov, ktorý bezdebaty ovplyvňuje tržby obchodníkov a niekedy aj ich celkovú existenciu. Je dôležité naučiť sa, ako s ním efektívne pracovať a zvládnuť ho takým spôsobom, aby bol jeho vplyv minimalizovaný. Flexibilita, správny marketing, sledovanie trendov a dobrá zásobovacia politika sú len niektoré zo spôsobov, ako to dosiahnuť.

Na záver zdôrazňujeme, že je dôležité si uvedomiť túto skutočnosť a naučiť sa s ňou fungovať a ideálne z nej vyťažiť. V každodennom živote i v podnikaní je potrebné prispôsobiť sa meniacim sa okolnostiam a vonkajším inputom, ako je v tomto prípade počasie. Iba tak môžeme dosiahnuť harmonický životný štýl a úspech vo svojom obore.

Titulná fotografia: pexels.com

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
WILLIS-EKBOMOVA CHOROBA: SYNDRÓM NEPOKOJNÝCH NÔH

WILLIS-EKBOMOVA CHOROBA: SYNDRÓM NEPOKOJNÝCH NÔH

Nepríjemné mravčenie či neustále nutkanie hýbať nohami

Next
YELLOW KNIFE: MIESTO, KDE SA DÁ SLEDOVAŤ POLÁRNA ŽIARA AŽ 200 DNÍ V ROKU

YELLOW KNIFE: MIESTO, KDE SA DÁ SLEDOVAŤ POLÁRNA ŽIARA AŽ 200 DNÍ V ROKU

Na zozname vecí, ktoré treba zažiť a vidieť na vlastné oči, ju majú zapísanú

You May Also Like