NAJKRAJŠIE FILMOVÉ ŠTÚDIÁ NA SVETE: WARNER BROS.

VŠETKO DOBRÉ ZAČALO OD PIKY

Rodina židovského obuvníka Benjamina Wonsala emigrovala v roku 1888 z Poľska do Ameriky. Ako väčšina židovských emigrantov v tom čase si rodina zmenila priezvisko na akceptovateľnejšie Warner. Benjamin mal okrem dcér aj 4 synov: Alberta, Sama, Harryho a Jacka L. V zahraničí začali najskôr fungovať s opravou obuvi, neskôr svoje obchodnícke zručnosti rozšírili na predajne s mäsom, ovocím a zeleninou, potravinami či bicyklami. Syn Albert ako jediný dlhšie študoval a neskôr pracoval v Chicagu pre spoločnosť zameranú na výrobu mydla. Život sa celej rodine Warnerovcov zmenil, keď Sam v roku 1903 kúpil prvý kinetoskop. Je to prístroj s kukátkom (po slovensky priezor), ktorým môže vždy len jedna osoba sledovať cez zväčšovacie sklo snímky posúvajúce sa pomocou kľuky a neskôr aj elektromotora. Na scénu prichádza uchvátenie diváka z pohybujúcich sa obrazov, ktoré postupne menia svet.

Bratia Warnerovci na spoločnej fotografii. Zľava Harry, Jack, Sam a Albert. (Zdroj: medium.com)
WARNER BROTHERS NA SCÉNU, PROSÍM!

Bratia naučení chopiť sa každej príležitosti, začali so svojím prenosným projektorom cestovať za divákmi od Ohia až po Pennsylvániu a späť. Najskôr takto fungovali Sam a Albert, neskôr sa k nim pridali aj bratia Harry a Jack, aby mohli svoje pôsobenie rozšíriť na viacero miest. Jedným z prvých obrazov, ktoré svetu ukázali, bol Edwin S. Porter a jeho americký western Veľká vlaková lúpež, prvý film, ktorý rozprával určitý príbeh. V roku 1907 prerobili svoj vlastný obchod v New Castle v Pennsylvánii na kino, ktoré nieslo názov Kaskáda. Albert a Harry predávali lístky, Sam obsluhoval projektor a Jack spieval prerobené piesne v klavírnom sprievode svojej sestry počas premietacích prestávok. V priebehu roka otvorili v meste New Castle ďalšie 2 kiná.

V strede stojí Jack Warner s generálnym riaditeľom spoločnosti Tedom Ashleym (vľavo). Fotografia vznikla pred divadlom 10. novembra 1969 v Hollywoode, Los Angeles. (Zdroj: explorepahistory.com)
PRODUKCIA FILMOV SKUTOČNE VYNÁŠA

V roku 1908 získali Warner Brothers 200 filmových titulov a distribuovali ich po celej západnej Pennsylvánii a neskôr aj do ďalších štátov. Uvedomujúc si však, že veľké zisky z filmov prichádzajú nielen z distribúcie, ale aj z výroby, presťahovali sa do Kalifornie a založili malú výrobnú základňu v Culver City.

FILMOVÉ ŠTÚDIO SA ZRODILO

Ich prvý filmový obraz bol inšpirovaný najpredávanejšou knihou amerického veľvyslanca Kaisera Wilhelma s názvom Moje štyri roky v Nemecku a dosiahol obrovský úspech a na tú dobu aj slušný zárobok 1,5 milióna dolárov. Neskôr v roku 1918 bratia Warnerovci kúpili nehnuteľnosť na Sunset Boulevard za 25.000 dolárov a zrodili sa tak Warner Bros. West Coast Studios. Oficiálne sa činnosť štúdia spustila 4. apríla 1923, kde Harry sa stal prezidentom, Albert účtovníkom, Sam a Jack sa sústredili na výrobu a produkciu.

Pred 100 rokmi Harry, Albert, Sam a Jack Warner otvorili prvé filmové štúdio s názvom Warner Brothers West Coast Studios na Sunset Boulevard v Hollywoode. (Zdroj: reddit.com)
WARNER BROS. SA STÁVA LÍDROM NA TRHU

V máji roku 1925 počuli prvýkrát Harry a Sam slabé zvuky tzv. hovoriacich obrázkov v spoločnosti Western Electric v New Yorku. Keďže bol Sam odborník na nové technológie, ihneď toto zvukové zariadenie nainštalovali do svojich nových filmových štúdií Vitagraph v Brooklyne. O dva roky neskôr vydáva Warner Bros. Pictures Jazzového speváka, a tým sa začína úplne nová éra filmového priemyslu s obrázkami, ktoré dokonca rozprávajú. Štúdio sa vďaka tomuto kroku dostáva do čela filmového priemyslu a od toho dňa sebavedomo udáva tón filmovej produkcii až dodnes.

Filmový plagát k predstaveniu “The Jazz Singer”. (Zdroj: abcnews.go.com)
VEĽKOLEPÁ SÚČASNOSŤ NAJVÄČŠIEHO FILMOVÉHO PRODUCENTA WARNER BROS.

Dôležité je odlíšiť sa, a to bratia Warnerovci vedeli veľmi dobre. Svoje filmy obohatili o zvuk, revitalizovali film hudbou, obnovili pohľad na gangsterské filmy, produkovali stovky spoločensky významných filmov, a tým odštartovali bohatú éru kvalitného filmového a televízneho materiálu. Určite spoznáte svoje obľúbené filmy či priekopnícke seriály, ktoré sú práve z dielne spoločnosti s iniciálkami WB, ako napríklad Priatelia, Ženy z rodu Gilmorovcov, Teória veľkého tresku, Casablanca, Harry Potter, Superman, Matrix, Dannyho jedenástka, Veľký Gatsby alebo Batman.

NAHLIADNITE DO FILMOVÝCH ŠTÚDIÍ WARNER BROS.

Ak navštívite Los Angeles, nenechajte si ujsť prehliadku továrne na sny v podobe filmových štúdií spoločnosti Warner Bros. Nájdete tam množstvo filmových atrakcií na neuveriteľnej rozlohe až 445-tisíc metrov štvorcových. Spoznáte exteriéry a interiéry svojich obľúbených seriálov a uvidíte aj kúzlo premeny, ktoré Hollywood ovláda bravúrne, a to napríklad ako sa newyorská štvrť čarovným prútikom Harryho Pottera zmení na čínsku. Zoznámite sa aj s rekvizitami a kostýmami z filmov o Harrym Potterovi či komiksových hrdinoch DC Universe. Prehliadka končí v známej kaviarni Central Perk z kultového seriálu Priatelia, kde si môžete dopriať kávičku či koláčik a zvaliť sa na legendárny gauč tejto seriálovej šestice.

V štúdiu, kde sa natáčali kaviarňové scénky zo seriálu Priatelia si môžete spraviť pamätnú fotografiu na jednom z najznámejších gaučov. (Zdroj: bellomag.com)
ŠTÚDIÁ HARRYHO POTTERA V LONDÝNE

Niekedy to môže byť do Los Angeles až príliš ďaleko, preto ak máte stále záujem nahliadnuť do štúdií Warner Bros. a milujete Harryho Pottera, je tu pre vás londýnska alternatíva. Na mieste štúdií sa v minulosti rozprestieralo letisko, ktorého hangár sa v roku 1994 využil na natáčanie filmu James Bond: Golden Eye a odvtedy sa tento priestor premenil na filmové štúdio. Nakrúcali sa tu filmy ako Star Wars: Epizóda I, Ospalá diera a spomínaný Harry Potter. Po veľkom úspechu filmov o mladom čarodejníkovi sa vo Warner Bros. rozhodli tieto štúdiá kompletne odkúpiť a následne ich v roku 2012 premeniť na výstavisko venované tomuto filmu.

Filmové štúdio Warner Bros. v Lonýne v súčasnosti slúži ako atrakcia pre verejnosť. (Zdroj: getyourguide.com)
Filmové štúdio Warner Bros. v Lonýne v súčasnosti slúži ako atrakcia pre verejnosť. (Zdroj: buenavibra.es)

ČÍTALI STE POZORNE? NIŽŠIE OTESTUJTE SVOJU POZORNOSŤ V NAŠOM KVÍZE

Ako sa volá prvé kino, ktoré bratia Warnerovci založili?
Kaskáda
Promenáda
Cikáda

Správne

Nesprávne

Ako sa volal prvý film, ktorý bratia Warnerovci premietali za pomoci prenosného projektora?
Chaplin naháňa doláre
Veľká vlaková lúpež
Cesta na Mesiac

Správne

Nesprávne

Ako znie pôvodné priezvisko rodiny Warnerovcov?
Wagner
Wonsal
Weber

Správne

Nesprávne

Z ktorej krajiny Warnerovci emigrovali do Ameriky?
Z Poľska
Z Nemecka
Z Rakúska

Správne

Nesprávne

Kedy bola oficiálne spustená činnosť štúdia Warner Bros. West Coast Studios?
5. mája 1918
23. septembra 1942
4. apríla 1923

Správne

Nesprávne

Kedy zažil svoju premiéru prvý ozvučený film v štúdiách Warner Bros.?
1927
1935
1930

Správne

Nesprávne

Ako sa volali súrodenci, ktorí spoločnosť Warner Bros. založili?
Albert, Sam, Berry, John
Albert, Sam, Harry, Jack
Gustav, Danny, Harry, Jack

Správne

Nesprávne

Čo bolo prvým krokom k rozbehnutiu spoločnosti Warner Bros.?
Jeden zo súrodencov kúpil kinetoskop
Všetci súrodenci sa poskladali a kúpili prvé kino
Súrodenci produkčnú spoločnosť kúpili, premenovali a vylepšili

Správne

Nesprávne

Kde sa nachádza výstavisko venované sérii filmov Harry Potter, ktoré štúdio Warner Bros. otvorilo v roku 2012?
Berlín
Praha
Londýn

Správne

Nesprávne

Aký zárobok dosiahol prvý filmový obraz, ktorý bratia Warnerovci vyprodukovali, Moje štyri roky v Nemecku?
1,5 tisíc dolárov
1,5 milióna dolárov
150 tisíc dolárov

Správne

Nesprávne

Share the quiz to show your results !

Subscribe to see your results

NAJKRAJŠIE FILMOVÉ ŠTÚDIÁ NA SVETE: WARNER BROS.

Máte %%score%% odpovedí z %%total%% otázok správne.

%%description%%

%%description%%

Loading...

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
AKO DOSIAHNUŤ TO, ČO SKUTOČNE CHCEŠ?

AKO DOSIAHNUŤ TO, ČO SKUTOČNE CHCEŠ?

Dupať nohami a hádzať sa o zem je prežitok

Next
GEORGE MICHAEL: MUŽ, KTORÝ DAL VIANOCIAM HLAS

GEORGE MICHAEL: MUŽ, KTORÝ DAL VIANOCIAM HLAS

Keď 26

You May Also Like