NORIĽSK: MESTO, KDE ŽIVOT BOJUJE S EXTRÉMNYM POČASÍM A ZNEČISTENÍM

Noriľsk je mesto, ktoré sa nachádza v srdci Sibíri, v ázijskej časti Ruska. Je to druhé najväčšie mesto za severným polárnym kruhom na svete, hneď za Murmanskom. Leží v Tajmýrsku, na severe Krasnojarského kraja, ktorého je druhým najväčším sídlom. Ruské mesto Noriľsk patrí medzi najdepresívnejšie obývané oblasti na našej planéte. Dva mesiace tu nevidia svetlo a teploty vedia extrémne klesnúť. Kvôli miestnej niklovej fabrike patrí medzi najznečistenejšie miesta, kde vzduch doslova všetkých zabíja.

Noriľsk je spojený predovšetkým s výrobou niklu. Dostať sa do tejto sibírskej oblasti, vzdialenej približne 3 000 kilometrov východne od Moskvy, nie je vôbec jednoduché – spôsob a čas príchodu určujú úrady. Turisti i cudzinci môžu Noriľsk za určitých okolností navštíviť, avšak potrebujú vopred zdôvodniť účel cesty. Žiadosi budú posudzované okrem iných aj Federálnou bezpečnostnou službou (FSB). Podľa dostupných informácií by letenku do Noriľska nemala cudzincovi či turistovy predať žiadna ruská letecká spoločnosť.

Ako sa teda dostať do Noriľska? Cesta do tohto mesta je ako cesta do srdca temnoty. Príchod do Noriľska je možný iba letecky alebo po rieke Jenisej. V zime, keď sú teploty extrémne nízke, je cesta po rieke nemožná, pretože voda zamrzne a stane sa nepriechodnou. V lete je situácia o niečo lepšia, no aj tak musia cestujúci čeliť divokým prúdom a nebezpečným útesom.

Príbeh jedného cestovateľa, ktorý sa rozhodol navštíviť Noriľsk, hovorí o tom, ako musel prekonať množstvo prekážok a byrokratických ťažkostí. Po získaní povolenia od FSB a zabezpečení letenky od miestnej leteckej spoločnosti sa konečne dostal na palubu lietadla smerujúceho do Noriľska. Po prílete ho uvítala nekonečná biela púšť, ktorá sa rozprestierala až po obzor. Teploty tu klesajú až na mínus 50 stupňov Celzia, čo robí život v tomto meste mimoriadne náročným.

Noriľsk je známy svojou ťažbou niklu, ktorá je zároveň hlavným zdrojom znečistenia. Miestna fabrika na spracovanie niklu produkuje obrovské množstvo emisií, ktoré majú za následok zhoršenie kvality ovzdušia a zdravia obyvateľov. V dôsledku toho sa v Noriľsku rodia deti s vážnymi zdravotnými problémami a dospelí trpia rôznymi chorobami najmä dýchacích ciest.

Zdroj: news.sky.com

Život v Noriľsku je ako život v tieni smrti. Obyvatelia tu musia bojovať nielen s extrémnym počasím, ale aj so znečistením, ktoré im spôsobuje vážne zdravotné problémy. Napriek tomu sa ľudia snažia žiť normálny život, pracovať a starať sa o svoje rodiny. Pre mnohých je Noriľsk jediným domovom, ktorý poznajú, a preto sa snažia prispôsobiť sa jeho drsným životným podmienkam.

Noriľsk je mesto, ktoré nás učí o sile ľudskej vôle a odolnosti voči extrémnym podmienkam. Jeho obyvatelia sú dôkazom toho, že aj v tých najťažších okolnostiach dokáže človek nájsť spôsob, ako prežiť a žiť istým spôsobom naplno. Noriľsk je teda nielen symbolom znečistenia a ťažkostí, ale aj príkladom odvahy ľudského ducha.

Titulná fotografia: theguardian.com

Total
0
Shares
Prev
ZABUDNUTÝ GIGANT VOJENSKEJ HISTÓRIE: AKO PODZEMNÁ LETECKÁ ZÁKLADŇA ŽELJAVA ZMENILA PRAVIDLÁ HRY

ZABUDNUTÝ GIGANT VOJENSKEJ HISTÓRIE: AKO PODZEMNÁ LETECKÁ ZÁKLADŇA ŽELJAVA ZMENILA PRAVIDLÁ HRY

Scéna ako z filmu alebo komiksu, kde lietadlo vyráža zo skrytého úkrytu priamo z

Next
ZBAVTE SA NEVOĽNOSTI PRI CESTOVANÍ RAZ A NAVŽDY: OBJAVTE TAJOMSTVO, AKO PREKONAŤ KINETÓZU A UŽIŤ SI KAŽDÚ CESTU BEZ OBÁV!

ZBAVTE SA NEVOĽNOSTI PRI CESTOVANÍ RAZ A NAVŽDY: OBJAVTE TAJOMSTVO, AKO PREKONAŤ KINETÓZU A UŽIŤ SI KAŽDÚ CESTU BEZ OBÁV!

Určite to poznáte – sedíte v aute, autobuse, vlaku alebo lietadle a zrazu

You May Also Like