Liečebná a regeneračná metóda sa čoraz viac usídľuje aj v našich končinách. Neustály tlak na výkon, zhon a zanedbávanie signálov tela sa podpisuje na kondícii zdravia. Účinok extrémne nízkych teplôt v kryokomore je využívaný nielen športovcami pri regenerácii. V čom spočíva čaro kryoterapie a pri akých problémoch pomôže?
HISTÓRIA KRYOTERAPIE
Blahodárne účinky chladu poznali už starovekí Egypťania, kedy bol zväčša využívaný na zastavenie krvácania ale aj zmiernenie opuchov. Benefitov pre telo však ponúka oveľa viac. Svoje o tom vedel už Sokrates, ktorý sa nestránil chodiť výlučne bosý a to počas celého roka, bez ohľadu na počasie. Základy modernej histórie kryoterapie položil v roku 1978 japonský lekár Dr. Yamauchi, ktorý krátkodobý extrémny chlad využíval pri liečbe pacientov s reumatoidnou artritídou. Zaujímavosťou je, že k tomuto druhu terapie ho priviedlo zamyslenie, prečo Eskimáci netrpia ochoreniami zápalového charakteru, ktoré postihujú bežnú populáciu. A tak sa stal chlad účinným nástrojom na riešenie širokej škály zdravotných problémov.
ČO JE KYOTERAPIA?
Samotný význam slova pochádzajúceho z gréčtiny a charakterizujú ho dve časti. Kým „krio“ predstavuje chlad či mráz, „therapia“ hovorí o tom, že ide o liečebnú metódu. Na základe vzájomnej spojitosti týchto slov teda hovoríme o liečbe chladom, na ktorú sa využívajú teploty od -120°C až -140°C v prípade celotelovej terapie. Telo je vystavené chladu 2 až 3 minúty, ešte predtým sa však na 1 minútu musí naladiť na celý proces v tzv. adaptačnej komore s teplotou -60°. Po absolvovaní terapie vedie cesta von opäť cez adaptačnú komoru, aby sa telo zohrialo. Nutný je minimálne 20 minútový intenzívny pohyb. Pri lokálnom využití kryoterapie sa teploty môžu ale aj nemusia líšiť, čas trvania zákroku je v zásade rovnaký. Rozdiel však spočíva v tom, že chladu sú vystavené iba postihnuté svaly, kĺby či šľachy. Princíp kryoterapie je teda založený na prudkom tepelnom náraze, ktorý vyvoláva v tele šok a tým aktivuje množstvo pozitívnych reakcií v organizme. Chladiacim médiom je stlačený vzduch, ktorého nevyhnutnou súčasťou je zmes dusíka s kyslíkom.
AKTIVÁCIA HORMÓNOV AJ INHIBÍTOROV BOLESTI
Odhodlaný na poriadnu dávku chladu? Ešte predtým, ako pacient do špeciálnej kryokomory vstúpi je treba nielen konzultácia s lekárom, ale tiež špeciálny odev. Ten pozostáva z trička, krátkych nohavíc, podkolienok, rukavíc, čelenky z prírodnej bavlny a vhodnej obuvi. Počas celej terapie je pacient audiovizuálne kontrolovaný lekárom a v prípade potreby môže z nej odísť kedykoľvek. Pobyt v kryokomore nie je nepríjemný a ak sa správne naladíte a uvedomíte si, čo všetko sa s telom počas krátkeho času deje, možno sa v istom slova zmysle stane návykovým. Pri extrémnom chlade sa aktivujú a vyplavujú nielen hormóny šťastia – endorfíny, ale aj adrenalín, testosterón, prospešné látky a inhibítory bolesti. A tak máte konečne odpoveď na to, prečo po pár minútach pociťujete subjektívne zmiernenie bolestí a pocit celkového uvoľnenia.
RAZ NESTAČÍ
Ak čakáte zázraky na počkanie, musíme vás sklamať. Absolvovať niekoľko minútový pobyt v kryokomore jeden jediný krát naozaj nestačí. Hoci je frekvencia opakovaní terapie individuálna a univerzálne pravidlo neexistuje, vždy by mala reflektovať zdravotný stav. Pri zápalových ochoreniach a bolestiach sa odporúča minimálne 10 návštev bez prerušenia. Pre ešte lepšie výsledky sa kryoterapia môže aplikovať až po dobu 4 týždňov. Pri lokálnej kryoterapii, ktorá sa využíva vo wellness, pri beauty procedúrach ale aj v športovom lekárstve je prístup opäť individuálny. Apropo športovci. Tí na tento druh liečebno- regeneračnej metódy nedajú dopustiť nielen po športovom výkone ale aj pred fyzickou aktivitou, nakoľko prispieva k výraznej optimalizácii výkonu. Vylučovanie hormónov, najmä testosterónu môže mať priamy vplyv aj na rast svalovej hmoty. Na strane druhej sú kontraindikácie alebo zdravotný stav, ktorý pacientovi neumožňuje kryoterapiu podstúpiť. Do tejto skupiny patria ľudia so srdcovými ťažkosťami, po infarkte, s upchatými cievami ale aj tí, ktorých trápi srdcová arytmia či zvýšený krvný tlak. Chlad môže skôr ublížiť astmatikom, cukrovkárom, ľudom trpiacim nielen klaustrofóbiou ale aj citlivosťou na chlad a onkologickým pacientom.
POZITÍVNE ÚČINKY KRYOTERAPIE
O tom, že liečba chladom prináša množstvo benefitov a má výrazný liečebný efekt netreba absolútne pochybovať. Kryoterapia zmierňuje príznaky bežných aj chronických ochorení, bolestí svalov a kĺbov, reumy, osteoporózy aj degeneratívnych ochorení chrbtice. Aktivuje proces samoliečby, stimuluje bunkový metabolizmus, nakopne imunitu, bojuje so stresom, nespavosťou, únavou, vyčerpanosťou, depresiami ale aj erektilnou dysfunkciou, kožnými ochoreniami a pozitívne ovplyvňuje, čo ocenia predovšetkým ženy, vzhľad pokožky aj vlasov. Čo tak nechať celulitídu konečne poriadne vymrznúť? Kladiete si otázku, či je táto metóda vhodná aj pre deti? Po dôkladnej konzultácii s lekárom určite. Známe sú totiž pozitívne výsledky pri problémoch pohybového aparátu či dokonca rázštepom chrbtice.
Prekonali ste počiatočné obavy z chladu a vyskúšate túto metódu na vlastnej koži?
Titulná fotografia: medicalnewstoday.com