Renomovaný americký fotograf a enviromentalista Ansel Easton Adams bol neprispôsobivé a hyperaktívne dieťa. Upokojiť sa mu pomohla až hra na klavíri a túžba stať sa profesionálnym hudobníkom. No to len do chvíle, kým neobjavil čaro krajinnej fotografie. Hoci bola jeho cesta fotografa dlhá a náročná, napokon jej zasvätil celý svoj život.
K PRÍRODE HO VIEDOL OTEC
Ansel sa narodil 20. februára 1902 v San Franciscu ako jediné dieťa Charlesa a Olive. S otcom mal veľmi blízky vzťah a práve on ho učil nielen milovať prírodu, ale byť k nej aj zodpovedný. Puto otca a syna sa prehĺbilo ešte viac po tom, ako hyperaktívneho a neprispôsobivého chlapca vyhodili z každej školy, na ktorú ho rodičia zapísali. Otec sa preto 12 – ročného Ansela rozhodol vzdelávať doma. Písal sa rok 1914 a v rovnakom čase začal Ansel navštevovať aj klavírne hodiny. Hudba mu učarovala, upokojil sa, naučil sa sústrediť a túžil sa stať profesionálnym hudobníkom. No len do roku 1920, kedy definitívne v jeho srdci vyhrala fotografia. A za to mohol opäť poďakovať otcovi.
PRVÁ FOTOGRAFIA
Keď v roku 1916 vzal Ansela jeho otec na návštevu Yosemitského národného parku, ešte ani jeden netušil, že sa mu otvoria nové obzory. Tamojšia príroda urobila na chlapca taký dojem, že tu zhotovil svoju prvú krajinnú fotografiu. O rok sa do parku vrátil sám a s lepšou výbavou, čím sa jeho záujem o fotenie znásobil. Po návrate začal pracovať na čiastočný úväzok pre noviny v San Franciscu, aby sa naučil základy techniky temnej komory. Začal tiež čítať fotografické časopisy, navštevovať kamerové kluby a výstavy fotografií. Nakoniec sa rozhodol skúmať pohorie Sierra Nevada s amatérskym ornitológom a rozvíjal zručnosti potrebné na fotografovanie za nepriaznivých poveternostných podmienok. Keď v roku 1922 zverejnili v spravodaji klubu Sierra jeho prvú fotografiu, ešte nebol pre toto povolanie vôbec rozhodnutý. Jeho hlavným zameraním bola stále hudba a prírode či fotografií sa venoval len počas letných mesiacov, keď pracoval ako turistický sprievodca.
ZMENA KARIÉRY
Koncom dvadsiatych rokov však začal Ansel Adams pochybovať o svojom hudobnom talente a rozhodol sa pre zmenu kariéry. Približne v rovnakom čase, v roku 1928, sa aj oženil s Virginiou Best, ktorú spoznal, ako inak, v Yosemitskom parku. Ťažko povedať, či aj v tomto prípade neplatí staré známe – za všetkým hľadaj ženu. V každom prípade, v tom istom roku zarobil vďaka portfóliu 18 fotografií prvých 3 900 dolárov za svoje fotografické umenie. Od tej doby začal dostávať platené zákazky a postupne vystavovať. Jedna z výstav, ktorá sa konala v roku 1931, bola natoľko prelomová, že Adams spolu s niekoľkými priateľmi založil skupinu f/64, ktorá pracovala s veľkoformátovou fotografiou. Za svoj život zhotovil Ansel množstvo oceňovaných záberov, z ktorých je zrejme najznámejšia fotografia „Moonrise, Hernandez, Nové Mexiko“ z roku 1941. Záber sa stal tak slávnym, že počas jeho kariéry bolo zhotovených najmenej 1 300 fotografických výtlačkov. Len pre zaujímavosť, jeden z nich sa v roku 2006 vydražil za 609 600 dolárov.
OCHRANCA PRÍRODY
Okrem fotografovania krajiny sa neskôr Ansel Adams začal zaujímať aj o ochranu prírody, najmä toho, čo zostalo z divočiny na americkom západe. Bojoval nielen za obmedzovanie využívania oblastí národných parkov, ale aj za vytváranie nových chránených území. Najviac sa zaujímal o sekvojové lesy. Čím bol starší, tým viac z environmentálnych dôvodov odsudzoval výrobu reziva, ktorej sa venovali celé generácie jeho rodiny. Zomrel ako 82 – ročný v roku 1984 a prežil aj svoju manželku a obe deti. No zanechal po sebe silný odkaz. Na jeho počesť pomenovali rok po jeho smrti vrchol hory v národnom lese Inyo menom Mount Ansel Adams.
Titulná fotografia: alexgubski.com