ÚŽASNÁ DOVOLENKA NA SLOVENSKU

Nemusíte chodiť každý rok na dovolenku k moru, aby ste si užili teplo, slnko, vodu a čerstvý vzduch. Vytrhnúť sa z každodennosti môžete prakticky kedykoľvek. Dovolenku na Slovensku pokojne absolvujete aj ako predĺžený víkend, a nielen v letných mesiacoch. Naša malebná krajina má určite čo ponúknuť a na svoje si prídu všetky vekové aj nevekové kategórie. Rozvinutý turizmus už v súčasnosti ponúka obrovské možnosti ubytovania po celom Slovensku, od súkromných chatiek až po hotely s wellness službami. Cestovať sa dá autom alebo rôznymi vlakovými či autobusovými spojeniami. Dovoľte si objaviť a zmapovať naše Slovensko.

Letné vodné vychytávky aj pre rodiny s deťmi

Milovníkom prírodných kúpacích scenérií je Slovensko naklonené. Smerom od ďalekého východu na blízky západ nájdete jazerá, jazierka aj vodné nádrže, vhodné na pravé letné osvieženie. Zemplínska Šírava, ako zástupkyňa rozvinutej vodnej plochy na východnom Slovensku, ponúka množstvo ubytovacích zariadení, chatiek, občerstvenia, reštaurácií a k dispozícii sú vám aj vyhliadkové plavby na jachte alebo požičovňa motorových člnov. Je určená skôr návštevníkom, ktorí preferujú full servis pri svojom kúpaní. Rovnako vás poteší aj jej západná sestra, ktorá ponúka aj množstvo vodných športov či iných radovánok. Senecké jazerá a ich okrajové časti sú jednoznačnou voľbou pri osviežení počas horúcich bratislavských víkendov.

Na východe sa príjemne okúpete aj vo vodnej nádrži Palcmanská Maša, kde popri kúpaní môžete pozorovať vlak vinúci sa okolo priehrady. Pripomína to scenériu slávneho starobylého viaduktu, cez ktorý prechádza Potterov Hogwart express. Obľúbeným väčším priestorom na kúpanie s rôznymi zákutiami, kde sa spokojne zašijete, je aj Liptovská Mara. Pre vyznávačov menších vodných plôch a romantiky je tu travertínové jazierko vo Vyšných Ružbachoch, prírodná kaďa v Liptovskom Jáne, do ktorej si radšej privstaňte, winnetuovské Šútovské jazero či obľúbené tajchy v Banskej Štiavnici.

LIPTOVSKÁ MARA

V prípade bezpečnejšieho a ohraničeného kúpania máme na Slovensku širokú škálu aquaparkov a termálnych kúpalísk, ktorými nadchnete nejedno detské srdce. Aquapark Tatralandia vám poskytne leto v každom počasí a vďaka nemu pokoríte 26 toboganov a 14 bazénov. Thermalpark Šírava na polostrove Medvedia hora vás očarí svojou polohou. Z AquaCity Poprad to máte len na skok do Vysokých Tatier, vodný park Bešeňová vás privíta luxusným Wellness a Spa centrom. Nezaostáva ani vodný park Senec, Spa a Aquapark Turčianske Teplice alebo AquaRelax Dolný Kubín. Z termálnych svetov odporúčame navštíviť Podhájsku, Vadaš, Vrbov, Oravice, Sklené Teplice či Dunajskú Stredu.

Čo tak navštíviť slovenské jaskynné klenoty?

Belianska jaskyňa je jedinou prístupnou jaskyňou v Tatrách. Vedie k nej serpentínový chodník z Tatranskej kotliny a je potrebné prekonať 122-metrový výškový rozdiel. Pri návšteve váš zrak pritiahnu najmä sintrové vodopády, pagodovité stalagmity i viaceré jazierka. V priestore s dobrou akustikou pod názvom Hudobná sieň sa každoročne v auguste konajú koncerty reprodukovanej hudby.

Medzi najväčšie ľadové jaskyne v Európe patrí Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorá je zapísaná aj v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Tešiť sa môžete na 110-tisíc m3 ľadu s hrúbkou miestami väčšou ako 25 metrov.

DOBŠINSKÁ ĽADOVÁ JASKYŇA

Druhou najväčšou jaskyňou na Slovensku je Demänovská jaskyňa. Demänovská ľadová jaskyňa je známa nálezmi kostí medveďa jaskynného, ktoré ľudia v minulosti považovali sa dračie pozostatky, a preto jej prischlo meno Dračia jaskyňa. V jaskyni žije desať druhov netopierov. Očarujúco pôsobí najmä jej spodná časť s ľadovými kvapľami a vodopádmi.

Za návštevu stojí aj Gombasecká a Harmanecká jaskyňa, jaskyňa Domica, Driny alebo aj Krásnohorská jaskyňa.

Nezabudnuteľná atmosféra slovenských hradov a zámkov

Zablúdením do dávnych čias si pripomeniete nielen históriu daného kraja, ale návštevou našich pamiatok si uctíte aj ich ducha.

Spišský hrad je jedným z najväčších zrúcaninových hradných komplexov v strednej Európe. Nachádzajú sa tu expozície Spišského múzea pojednávajúce o dejinách hradu, stredovekých zbraniach a feudálnej justícii.

Okolie Spišského hradu lemuje rekreačný náučný chodník Sivá Brada – Dreveník. Na hrad sa dostanete pohodlne miernym kopčekom z parkoviska pešo do 10 minút. V okolí určite navštívte aj historickú Levoču, Spišskú Novú Ves a malebné dedinky s nimi spojené.

Rozprávkami opradený Bojnický zámok je pýchou týčiacou sa v blízkosti Prievidze. Hrdí sa titulom najkrajší zámok v strednej Európe. Pôsobivú kulisu zámku dotvára areál parku a lesoparku. Lákadlom sú najmä predstavenia skupiny historického šermu Bojník a verných sokoliarov Aquila i tematické zámocké prehliadky.

Severné Slovensko sa môže pochváliť Oravským hradom, ktorý bol vybudovaný ako orlie hniezdo na skale nad riekou Orava v Oravskom Podzámku. Najpopulárnejšími sa stávajú jeho nočné prehliadky spestrené o rôzne divadelné predstavenia a strašidelné príbehy.

ORAVSKÝ HRAD

Okolie Bratislavy je tiež veľmi atraktívne. Najzachovalejším hradom v Malých Karpatoch je hrad Červený Kameň.

Zdá sa vám to málo? Prejdite sa aj na štúrovskými legendami opradený hrad Devín, hoďte očkom aj na Bratislavský hrad, odbehnite si z Pohody na Trenčiansky hrad, v Pálffyovskom kaštieli v Budmericiach si dajte podpísať knihu obľúbeného slovenského spisovateľa, zabavte sa na Beckove, popri návšteve Spišskej Belej a Starej Ľubovne navštívte aj Ľubovniansky hrad, vzdajte poctu Smolenickému zámku, ochkaním nad Banskou Štiavnicou zablúďte na jej Nový zámok, ubytujte sa priamo v kaštieli Liptovský Hrádok, prehliadku centra mesta zavŕšte na Kežmarskom hrade a už sa viac nebojte príbehov o Čachtickom hrade.

Slovenský raj a jeho prírodné krásy

Národný park Slovenský raj patrí medzi najmladšie, ale zároveň najbohatšie parky. Nachádza sa vo východnej časti Slovenska. Prírodné bohatstvá Slovenského raja sú charakteristické množstvom úzkych kaňonov a hlbokých roklín s vodopádmi, ktoré zdoláte početnými rebríkmi a lávkami. Niektoré trasy zvládnete aj so svojimi fyzicky zdatnejšími deťmi. Najznámejšími roklinami sú Suchá Belá, Veľký Sokol, Prielom Hornádu a Kyseľ. Obľúbenými trasami, ktoré zvládnete aj s menšími ratolesťami, sú skalnatý výbežok Tomášovský výhľad alebo Kláštorisko s ruinami kartuziánskeho kláštora.

NÁRODNÝ PARK SLOVENSKÝ RAJ

Východiskom pre návštevu Slovenského raja je mesto Spišská Nová Ves a strediská Čingov, Podlesok a Dedinky.

Nad Tatrou sa blýska

Tatry tvoriace pohraničné pohorie sa delia na Vysoké, Belianske a Západné. Vysoké Tatry sú rajskou záhradou pre peších turistov a horolezcov. V rámci pešej turistiky môžete počas sezóny vystúpiť na vysokotatranské štíty, napríklad Kriváň, Rysy či Gerlachovský štít v sprievode horského vodcu.

Najlepšie zjazdovky sú k dispozícii v Areáli snov na Štrbskom plese a na Skalnatom plese nad Tatranskou Lomnicou. V Tatrách navštívte aj niekoľko klimatických kúpeľov.

ŠTRBSKÉ PLESO

Severný Spiš je bohato zastúpený historickými pamiatkami. Nájdete tu kaštieľ Strážky, kde vám za symbolické vstupné poskytnú súkromnú prehliadku a predstavia diela rodáka Ladislava Medňanského. Nevynechajte ani už spomínaný Kežmarský a Ľubovniansky hrad alebo mestské pamiatkové rezervácie – Spišská Sobota, Kežmarok, Podolínec.

S ľudovou architektúrou a typickou dedinou zasadenou do majestátnej prírody sa stretnete v Ždiari. Prírodným skvostom severného Spiša je Prielom Dunajca v Národnom parku Pieniny, kde sa nachádza aj Cypriánov Červený kláštor.

Západným Tatrám zase kraľujú Roháče a ich plesá či mohutné a ostré končiare. Ich najvyššie štíty vytvárajú nerozlučnú dvojicu štíhlych skalnatých vrchov, ktoré sa podobajú dvom čertovým rohom.

Bohu dušu a mne dukáty alebo aj Jánošíkove diery

Severozápad Slovenska je charakteristický tradičnou ľudovou osadou Štefanová, ktorá vytvára ideálne východisko pre túry na Veľký Rozsutec (1 610 m).

Oblasť Veľkého Rozsutca je národnou prírodnou rezerváciou, ktorej súčasťou sú tiesňavy s názvom Diery. Prechod najkrajšími časťami Dolných a Nových dier je popretkávaný náučným chodníkom so začiatkom práve v Štefanovej.

VEĽKÝ ROZSUTEC

V okolí Vrátnej sa taktiež nachádza zaujímavá lokalita Starý Dvor. V zimnom období si tu veľmi dobre zalyžujete.

Liptovský korbáčik a Oravská slaninka

Tradičné stredoveké liptovské sídlo si najlepšie predstavíte a ohmatáte návštevou skanzenu v Pribyline. Ako východiskový bod pre natáčanie filmu o Alžbete Báthory si toto miesto vybral aj režisér Juraj Jakubisko. V blízkosti Liptovskej Mary sa zase nachádza archeoskanzen Havránok, ktorý bol v minulosti keltským opevneným sídlom a neskôr slovanskou osadou. Po ceste navštívte aj dedinku Svätý Kríž, kde nájdete jeden z posledných piatich drevených artikulárnych kostolíkov na Slovensku, určite vás očarí. Klenotom Liptova je určite malebná liptovská vieska Vlkolínec. Pri jej návšteve sa na chvíľu zastaví čas a vy len s úžasom pozorujete a nasávate atmosféru tohto neskutočne krásneho miesta. Priezračná voda plná pstruhov a okolitá vzácna flóra vás privíta na Vrbickom plese, jedinom ľadovcovom plese v Nízkych Tatrách. Výlet zavŕšite múzejnou expozíciou predstavujúcou fascinujúci príbeh mince od jej úplných prapočiatkov v Liptovskom Jáne.

VLKOLÍNEC                                                                                               

Okrem Oravského zámku sa oplatí vidieť celú Oravu. Je prenádherná. Oravské múzeum v Dolnom Kubíne s celoslovenskou pôsobnosťou vám s radosťou zmapuje život Goralov na Slovensku. Orava je kolískou viacerých významných slovenských spisovateľov a dejateľov. Môžete si osobne obzrieť dom Martina Kukučína v Jasenovej alebo staré časy uchovávajúcu hájovňu Pavla Orságha Hviezdoslava v Oravskej Polhore. Deti sa potešia najmä Oravskej lesnej železnici, ktorá premáva každý deň medzi stanicami Tanečník a Beskyd. Pokračujte návštevou Múzea oravskej dediny Zuberec a v Tvrdošíne sa zastavte na prehliadku expozície maliarky Márie Medveckej (Galéria Márie Medveckej) i gotického dreveného kostolíka zapísaného v dedičstve UNESCO. Oravská priehrada vám ponúkne možnosti vodných športov či rybolovu, na jej brehoch sa rovno ubytujete a kvalitne domácou kuchyňou nasýtite. Na Slanickom ostrove umenia, ktorý je pozostatkom zaplavenej obce Slanica, objavíte barokový kostol s kalváriou a lapidárium.

Zimička už prišla

Slovenské hory a kopce ponúkajú širokú škálu zimného vyžitia. Lyžovačke, snowboardovačke, bežeckým fyzickým aktivitám i horskej turistike sa môžete venovať v najvychýrenejších strediskách, ako napríklad  Štrbské PlesoTatranská LomnicaSkalkaTáleOsrblieŠachtičkyDonovalyJasná. Vyskúšajte tiež adrenalínové alternatívy a odviažte sa pre snowtubing – snežné kolesá, snowrafting, paragliding na Chopku alebo na Donovaloch, sánkovanie z Hrebienka, či otestujte najdlhšiu bobovú dráhu v stredisku Snow Paradise Veľká Rača Oščadnica.

MALÝ LYŽIAR

Zmapovali sme najvychýrenejšie lokality Slovenska. V repertoári je ich však oveľa viac, objavujte a nechajte sa opantať ich krásou.

Čo tak spoločný výstup na Kráľovu hoľu s cieľom zistiť, či tam skutočne stojí ten strom zelený?

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
POPEYE VILLAGE: UNIKÁTNA DEDINKA PEPKA NÁMORNÍKA

POPEYE VILLAGE: UNIKÁTNA DEDINKA PEPKA NÁMORNÍKA

Kde bolo, tam bolo, za krásnymi útesmi a v slnkom zaliatej zátoke, stojí

Next
ENNIO MORRICONE: NEZABUDNUTEĽNÉ MELÓDIE Z KULTOVÝCH FILMOV

ENNIO MORRICONE: NEZABUDNUTEĽNÉ MELÓDIE Z KULTOVÝCH FILMOV

Možno sa Morricone dožil tak vysokého veku preto, lebo celý život robil to, čo

You May Also Like