Bohatá na živiny s množstvom zdravotných benefitov. Príbuzná jabloní a hrušiek, ktorá je považovaná za netradičné ovocie. S bohatou históriou hlási svoj veľký návrat. A niet sa čomu čudovať, jej chuť je naozaj výnimočná a použiť ju môžete nielen v kuchyni. Stále neviete, ktorému druhu ovocia tieto superlatívy privlastniť? Zoznámte sa s dulou!
UCTIEVALI JU STARÍ GRÉCI AJ RIMANIA
Voňavé ovocie poznali už naše staré mamy. A hoci sa rokmi zo záhrad a kuchýň postupne vytratilo a nahradili ho ovocie exotické, zdá sa, že hlási svoj veľký návrat. Sezónne ovocie, ktoré sa zbiera od jesene do zimy má chlpatý povrch ako broskyne. V rámci zrenia získava zlatožltú farbu a pripomína zase hrušku. Drsnú dužinu dopĺňajú semená uprostred. Typická je nielen výraznou arómou, ale aj tým, že sa zväčša nekonzumuje surová. Ak ste si práve povedali, že ide skutočne o netradičné ovocie, nemýlite sa. Už starovekí Gréci a Rimania považovali stromy duly za posvätné ovocie. V pravej ruke ho zvyčajne na maľbách a sochách držala bohyňa Venuša či grécka bohyňa Afrodita, ktorá bola ochrankyňou manželstva. Dula je tiež známa z legendy z veršovaného eposu Heraklesa od básnika Peisandera, v ktorej bola opisovaná ako zlaté jablko a symbol lásky a šťastia. Možno práve preto sa toto ovocie stalo tiež súčasťou svadobných darov, ako symbol zdravia a plodnosti.
OZVLÁŠTNI ZÁHRADU AJ JEDLÁ V KUCHYNI
Do Európy sa dula podlhovastá dostala celkom dlhou cestou. Pochádza zo Zakaukazska, Iránu či Saudskej Arábie, odkiaľ sa rozšírila do Malej Ázie a ďalších krajín. V našich končinách sa pestuje ako kuriozita vo vínnych oblastiach a darí sa jej predovšetkým v teplejších južnejších častiach, kde zväčša jej plody nemajú problém dozrieť. A hoci nie je na pestovanie príliš náročná, myslite na to, že potrebuje slnečné stanovište, výživnú a priepustnú pôdu a dostatočnú ochranu počas mrazov. Dula je samoopelivá. Krok vedľa však rozhodne neurobíte, ak zasadíte vedľa seba hneď dve. Nesúmerné, veľké ovocie ukrýva mnoho benefitov a spôsobov ako úrodu spracovať, pestuje sa dula aj ako okrasná drevina. Zaujímavým solitérom sa stáva nielen vďaka symetrickej korune, veľkým kvetom, ale aj lístím, ktoré sa na jeseň sfarbuje do dokonalej červenej farby.
DO DŽEMOV AJ OVOCNÝCH DESTILÁTOV
Zrelé plody sú veľmi aromatické a práve to je dôvod, prečo sa v časoch dávno minulých používali ako prírodný osviežovač, odpudzovač molí a vkladali sa do skríň s bielizňou. Zrelé plody sú dosť kyslé, preto sa netradičné ovocie v oveľa väčšej miere ďalej spracováva ako konzumuje čerstvé. Práve mrazom, pečením či dusením sa pôvodná kyslosť vytráca a tak sa dula výborné hodí na prípravu džemov, želé, cukríkov, kompótov, muštov, sirupov, vína, destilátov či tzv. dulového syra. Stretnúť sa môžete aj s pridávaním ovocia do kapusty a svoje nezastupiteľné miesto má v kuchyni pri príprave bravčového, jahňacieho či kozieho mäsa. Delikatesy, ktoré si bezpochýb zamiluje každý gurmán.
NUTRIČNE BOHATÁ A MIMORIADNE ZDRAVIU PROSPEŠNÁ
Gdula, guňa či bižalma. Aj to sú názvy, s ktorými sa môžete pri dule stretnúť. Netradičné ovocie s nezameniteľnou arómou a chuťou ukrýva množstvo prospešných látok, vďaka ktorým sa stáva hotovým zázrakom pre zdravie. Okrem vitamínu C, je dula bohatá tiež na draslík, vápnik, sodík, železo, meď, zinok či fosfor. Okrem fruktózy, pektínov, trieslovín, rozpustnej vlákniny a ovocných kyselín treba spomenúť hlavne pektín. Práve on upokojuje peristaltiku čriev. Nepriamo znižuje v čreve hladinu krvného cholesterolu či spomaľuje vstrebávanie glukózy do krvi. Tepelné spracované plody sú výborné nielen pri hnačke, ale aj pri žalúdočných problémoch. Tu však zdravotné benefity konzumácie duly iba začínajú.
5 ZDRAVOTNÝCH BENEFITOV DULY
- ANTIOXIDANTY – dula je bohatá na antioxidanty a flavonoly, ktoré odbúravajú voľné radikály, spomaľujú proces starnutia, znižujú zápal, chránia pred chronickými chorobami a zabraňujú tiež ochoreniam kardiovaskulárneho typu.
- IMUNITA – zrelé ovocie obsahuje vysoké dávky vitamínu C, ktorý ocení imunita nielen v čase, keď telo bojuje so zápalovými procesmi. Pravidelnou konzumáciou pomáha predchádzať prechladnutiu, chrípke a poradí si aj s vírusmi.
- ALERGIA – ovocie pomáha zmierňovať prejavy alergie a astmy. Výťažky samotného ovocia, ale aj jeho semien sa používajú pri výrobe liekov pre alergikov, a tiež prípravkov určených na liečbu atopického ekzému či iných kožných ochorení.
- TRÁVIACI TRAKT – laxatívne účinky duly poznali už naše staré mamy. Významnú úlohu zohráva toto ovocie aj pri liečbe porúch trávenia, nakoľko obsahuje dostatok vlákniny, ktorá je v strave často podceňovaná. Zdravý mikrobióm, nevolnosti, zápcha, hnačky aj črevné infekcie či zápaly. Aj s nimi si toto netradičné ovocie poradí.
- VREDY – niektoré z výskumov sa zhodujú aj v tom, že vďaka fenolom, ktoré dula obsahuje je vhodná konzumácia ovocia či pitie šťavy aj v prípade, ak trpíte žalúdočnými vredmi, nakoľko upokojuje tráviacu sústavu.
Titulná fotografia: thespruceeats.com