AKO SA ZBAVIŤ STRACHU Z BUDÚCNOSTI

Zubár, nesplatená hypotéka, nový projekt alebo čokoľvek iné, čo konkrétne ani nedokážete pomenovať, aj tak vám to naháňa obrovský strach. Bojíte sa vlastne akosi všetkého, čo ešte len príde. Ako si prestať kaziť život predčasnými obavami z budúcnosti?

Zistite pôvod svojho strachu

Psychológovia tvrdia, že väčšina z nás sa nebojí ničoho konkrétneho. Žalúdok sa nám zviera len tak preventívne. Bojíme sa zraniteľnosti – bezbrannosti a slabosti tvárou v tvár nečakanému. Strach potom na seba berie podobu katastrofických predstáv, ktoré nás majú obrniť voči nebezpečenstvu, ale v skutočnosti nás oberajú o prítomnosť a s ňou o možnosť zažiť naplňujúce zážitky ako radosť a šťastie.

Bojuj alebo uteč?

Známu reakciu na ohrozenie nazvanú bojuj alebo uteč už v roku 1915 opísal americký fyziológ Walter B. Cannon. Vychádzal z teórie homeostázy, teda cielenej snahy organizmu uviesť vnútorné prostredie do fyziologickej rovnováhy. Poplachovú reakciu interpretoval ako rýchly kompenzačný mechanizmus smerujúci k jej znovunastoleniu.

Pojem bojuj alebo uteč popisuje akútny stres a jeho fyziologické prejavy po stretnutí s niečím, čo organizmus vyhodnotí ako ohrozujúce (napr. náhly buchot v prázdnom byte či vystúpenie pred publikom). Ak je organizmus vystavený určitej hrozbe, aktivujú sa hormóny, ktoré mu  pomáhajú vysporiadať sa so situáciou (sme fyziologicky nabudení zvýšeným tepom, tlakom, búšením srdca atď.).

Tejto reakcii sa však neodôvodnene vystavujeme ešte predtým, ako nastane. Mnohokrát. Vopred si premietame katastrofické scenáre, ktoré vôbec nemusia mať reálny základ a aj ich prežívame. Väčšinou si povieme, že situácia dopadla omnoho lepšie, ako sme si sami predstavovali, a vôbec sme sa tak nemuseli stresovať. Neprivolávajme si do života vopred to, čo nám ani nehrozí. Nechajme životu šancu prejaviť sa a nestrachujme sa len tak pre nič za nič.

Žite tu a teraz

Pozorujte, ako strach vzniká a kam vás v tej chvíli vaša myseľ zavádza, a tam ju nasledujte svojou pozornosťou. Len čo si všimnete, že namiesto na pitie kávy, ktorú máte pred sebou, myslíte trebárs na popoludňajšiu prezentáciu v práci, povedzte si: „Fajn, pripravil som sa, ako najlepšie som vedel. Ako mi je teraz, keď sedím v kaviarni a pijem, čo mi chutí?“ Zbaviť sa strachu z budúcnosti znamená naučiť sa vedome preniesť svoju pozornosť v maximálnej možnej miere na prítomný okamih. Čo prežívam a cítim práve teraz? Aký krok môžem urobiť práve teraz? Žite teraz, nie zajtra.

Napumpujte emočný airbag

Životná sila nie je v tom byť obrnený, ale byť otvorený navzdory hrozbám. Vybudovať otvorenosť znamená veľa odvahy hlavne v situáciách, keď máte na výber medzi nekomfortnou novou, správnou a pre vás dobrou voľbou a pohodlím starej voľby a rozhodnete sa pre tú ťažšiu možnosť – zvolíte si život, nie prežívanie. Keď si nedovolíte byť otvorení a zraniteľní, nezažijete radosť, šťastie, naplnenie ani lásku. Bez riskovania a otvorenosti nemáme čím „natlakovať“ náš emočný airbag, ktorý pomáha uniesť bolesť, strach a ďalšie ťažké pocity. Pomáha nám nielen zbaviť sa strachu, ale žiť šťastne i so strachom.

Uchopte tragédiu pozitívne

Áno, svet je plný tragédií a nikde nie je napísané, že sa jedna neprihodí i vám. V skutočnosti nás však prevalcuje menej, ako si myslíme, keď si ju predstavujeme. Príbehy ľudí, ktorí skrachovali, prišli o všetko, ochoreli, a napriek tomu dokázali na situácii nájsť i pozitívnu stránku, nie sú mediálne výmysly. Takí ľudia naozaj existujú. Čím viac dokážete nafúknuť emočný airbag, tým je pravdepodobnejšie, že sa v prípade krízy zaradíte medzi spomínaných hrdinov. Že možná tragédia pre vás nebude pádom na úplné dno, ale že na jej prežití osobnostne vyrastiete. Čítajte pozitívne články a svoju pozornosť smerujte k svetlu na konci tunela. Aj keď sa to môže zdať niekedy veľmi ťažké, svoj smútok či strach negatívnymi informáciami len viac posilníte a vy sa predsa chcete z tohto začarovaného kruhu dostať von.

Legendárny mysliteľ Mahátmá Ghándí povedal:

Tvoje myšlienky sa stávajú tvojimi slovami, tvoje slová sa stávajú tvojimi činmi, tvoje činy sa stávajú tvojimi zvykmi, tvoje zvyky sa stávajú tvojimi hodnotami, tvoje hodnoty sa stávajú tvojím osudom.

Myslite na jeho slová aj v ťažkých časoch.

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
REBEL ALEBO MÓDNY GÉNIUS? SPOZNAJTE TVÁR CALVINA KLEINA

REBEL ALEBO MÓDNY GÉNIUS? SPOZNAJTE TVÁR CALVINA KLEINA

Vizionár

Next
MENŠOU SEBAKONTROLOU K LEPŠIEMU ŽIVOTU?

MENŠOU SEBAKONTROLOU K LEPŠIEMU ŽIVOTU?

Čím úpornejšie sa niekedy snažíme dosiahnuť svoje ciele, tým menej sa nám darí

You May Also Like