MÁ MRKVA SKUTOČNE MAGICKÚ MOC NA ZLEPŠENIE ZRAKU? PRAVDA, KTORÁ STOJÍ ZA TÝMTO POPULÁRNYM MÝTOM

Ako každému malému dieťaťu sediacemu pri obede, určite aj vám rodičia hovorievali, že keď zjete mrkvu budete mať lepší zrak a možno dokonca uvidíte aj za roh! Toto tvrdenie ste už určite počuli a možno ste ho aj sami použili na svoje deti. Ale odkiaľ pochádza myšlienka, že konzumácia mrkvy zlepšuje kvalitu zraku? Je to pravda alebo len ďalší mýtus?

AKO VZNIKOL TENTO NÁZOR?

Tento populárny názor sa datuje až do obdobia druhej svetovej vojny. Britské kráľovské letectvo (RAF) začalo používať radar pre nočné bombardovanie nepriateľských cieľov. Aby utajili skutočnosť, že majú takúto technológiu, britská vláda sa rozhodla šíriť informáciu, že ich piloti jednoducho jedli veľa mrkvy, čo im umožnilo vidieť lepšie v noci. Tento mýtus sa udomácnil a mnohí ľudia ho dodnes považujú za pravdu.

MRKVA A ZRAK: PRAVDA ALEBO MÝTUS?

Na odpoveď na túto otázku sa musíme pozrieť na zloženie mrkvy. Mrkva obsahuje veľké množstvo beta-karoténu, ktorý je prekurzorom vitamínu A. Vitamín A je esenciálny pre zdravý zrak, pretože pomáha pri tvorbe pigmentu v sietnici oka, ktorý je potrebný pre viditeľnosť za slabého osvetlenia. Nedostatok vitamínu A môže viesť k nočnej slepote a iným problémom so zrakom.

Z tohto hľadiska by sme teda mohli povedať, že konzumácia mrkvy má určitý vplyv na kvalitu zraku. Avšak je dôležité si uvedomiť, že samotná konzumácia mrkvy nezabezpečuje perfektný zrak ani nemôže nahradiť použitie okuliarov alebo šošoviek, ak trpíte refrakčnou chybou ako krátkozrakosťou či ďalekozrakosťou.

Taktiež treba zdôrazniť, že prijímanie nadmerného množstva vitamínu A môže byť škodlivé pre organizmus. Preto je dôležité dodržiavať odporúčané denné dávky a prijímať vitamín A z rôznych potravín, nie len z mrkvy.

V konečnom dôsledku môžeme povedať, že konzumácia mrkvy zlepšuje kvalitu zraku len do určitej miery. Je pravda, že vitamín A je dôležitý pre zdravý zrak a mrkva ho obsahuje v hojnom množstve. Avšak tento fakt nemožno brať ako jedinú pravdu či absolútny zázrak pre váš zrak. Ak chcete udržať svoj zrak v čo najlepšom stave, je dôležité dbať na celkovú vyváženú stravu bohatú na antioxidanty a ďalšie esenciálne živiny.

ZHRNUTIE

Mýtus o tom, že konzumácia mrkvy vám poskytne nadprirodzený zrak, pochádza zo snahy britskej vlády zakryť použitie radarovej technológie počas druhej svetovej vojny. Hoci mrkva obsahuje veľa beta-karoténu, ktorý sa premieňa na vitamín A potrebný pre dobrý zrak, nie je to všeliek na všetky problémy so zrakom. Pre udržanie zdravého zraku je dôležité dodržiavať vyváženú stravu a dbať na celkový životný štýl.

Titulná fotografia: pexels.com (Mali Maeder)

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
ZNOVUOBJAVENÝ POKLAD? OVOCIE DULY PODLHOVASTEJ SA OPÄŤ VRACIA DO KUCHÝŇ

ZNOVUOBJAVENÝ POKLAD? OVOCIE DULY PODLHOVASTEJ SA OPÄŤ VRACIA DO KUCHÝŇ

Bohatá na živiny s množstvom zdravotných benefitov

Next
STONEHENGE: ZÁHADNÉ ANGLICKÉ KAMENNÉ STĹPORADIE OPRADENÉ POVESŤAMI

STONEHENGE: ZÁHADNÉ ANGLICKÉ KAMENNÉ STĹPORADIE OPRADENÉ POVESŤAMI

Najfascinujúcejšia anglická pamiatka sa hrdo radí medzi svetové atrakcie

You May Also Like