YERBA MATÉ: JUHOAMERICKÝ ELIXÍR MLADOSTI

Yerba maté je tradičný juhoamerický nápoj, ktorý v posledných rokoch získava na popularite aj v iných častiach sveta. Pochádza z Paraguaja, Argentíny, Brazílie a Uruguaja, kde sa stal súčasťou každodenného života mnohých ľudí. Yerba maté sa vyrába z lístkov Cezmíny paraguajskej (Ilex paraguariensis), rastliny patriacej do čeľade cesmínovitých.

História yerba maté siaha až do obdobia pred príchodom Európanov do Južnej Ameriky. Indiánsky kmeň Guarani veril, že rastlina má magické schopnosti a že jej konzumácia prináša silu a vitalitu. Keď španielski dobyvatelia prišli na juhoamerický kontinent, ochutnali tento nápoj a čoskoro ho začali tiež popíjať.

Metaforicky by sme mohli povedať, že yerba maté je akousi “tekutou múdrosťou” Južnej Ameriky – tajomstvom duchovného a fyzického zdravia kmeňu Guarani i moderných obyvateľov tejto oblasti.

Yerba maté je bohatá na vitamíny, minerály a antioxidanty. Obsahuje veľké množstvo vitamínov skupiny B, ako sú tiamín (B1), riboflavín (B2) a niacín (B3), ktoré pomáhajú udržiavať zdravý nervový systém a podporujú správne fungovanie metabolizmu. Yerba maté tiež obsahuje vitamín C, ktorý posilňuje imunitný systém a chráni telo pred infekciami.

Okrem toho yerba maté poskytuje esenciálne minerály ako vápnik, horčík, železo, draslík a zinok. Tieto minerály sú dôležité pre zdravie kostí, krvný obeh a celkové fungovanie organizmu.

Jednou zo zaujímavých látok obsiahnutých v yerba maté je alkaloid nazývaný mateín – príbuzný kofeínu. Mateín má stimulačné účinky podobné kofeínu, ale bez negatívnych vedľajších účinkov ako nervozita či nespavosť.

Yerba maté sa tradične pripravuje v drevenej alebo palmovej nádobe zvanej “mate” (vyslovuje sa [ma-te]). Lístky yerba maté sa naplnia do tejto nádoby približne do polovice, potom sa pridá horúca voda a nechá sa lúhovať niekoľko minút. Nápoj sa popíja cez slamku zvanú “bombilla”, ktorá má na jednom konci malé sitko.

Yerba maté môže byť tiež pripravená ako čaj alebo v podobe extraktu, ktorý sa pridáva do nápojov a potravín. V posledných rokoch sa stalo populárne aj pridávanie yerba maté do energetických nápojov a doplnkov stravy.

Yerba maté je mimoriadne prospešné pre ľudský organizmus a prináša mnoho zdravotných výhod. Jeho konzumácia pomáha zlepšovať fyzickú aj duševnú kondíciu. Stimulačné účinky mateínu povzbudzujú srdcový systém, zlepšujú koncentráciu a odbúravajú únavu.

Antioxidanty obsiahnuté v yerba maté pomáhajú neutralizovať voľné radikály – škodlivé molekuly, ktoré poškodzujú bunky tela a spôsobujú predčasné starnutie. Konzumácia yerba maté tiež podporuje trávenie a môže pomôcť pri chudnutí, pretože znižuje pocit hladu a zvyšuje spaľovanie tukov.

Niektoré štúdie tiež naznačujú, že yerba maté môže mať protirakovinové účinky a pomáhať pri prevencii srdcových chorôb.

Vzhľadom na všetky tieto výhody je yerba maté skutočne hodnotným príspevkom k zdravému životnému štýlu. Takže ak ste ešte nemali možnosť ochutnať tento tradičný juhoamerický nápoj, určite to stojí za vyskúšanie!

Titulná fotografia: kusmitea.com

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
KYBERŠIKANA: BOJ PROTI NEVIDITEĽNÉMU NEPRIATEĽOVI V DIGITÁLNOM SVETE

KYBERŠIKANA: BOJ PROTI NEVIDITEĽNÉMU NEPRIATEĽOVI V DIGITÁLNOM SVETE

Kyberšikana predstavuje jednu z foriem šikany, ktorá sa v dnešnej dobe stáva

Next
SOUND HEALING: TERAPIA ZVUKOM HARMONIZUJE MYSEĽ A LIEČI TELO

SOUND HEALING: TERAPIA ZVUKOM HARMONIZUJE MYSEĽ A LIEČI TELO

Šťastnejší, zdravší a vedomejší život?

You May Also Like