ZABUDNUTÝ GIGANT VOJENSKEJ HISTÓRIE: AKO PODZEMNÁ LETECKÁ ZÁKLADŇA ŽELJAVA ZMENILA PRAVIDLÁ HRY

Scéna ako z filmu alebo komiksu, kde lietadlo vyráža zo skrytého úkrytu priamo z podzemia, pripravené na vojenskú akciu. Znie to ako sci-fi, však? No, pravda je taká, že takéto zariadenia skutočne existovali a jeden z najväčších sa nachádza práve na hraniciach dnešnej Bosny a Hercegoviny a Chorvátska. Toto tajomné miesto, známe ako Obiekat 505 alebo letisko Željava, bolo kedysi centrom juhoslovanského letectva a dnes predstavuje fascinujúci príbeh o vojenskej histórii a technologických inováciách.

Ako sa hovorí, niekedy je realita ešte zaujímavejšia ako fikcia. A príbeh letiska Željava je toho dôkazom. Výstavba tejto podzemnej leteckej základne začala v roku 1957 a trvala až do roku 1965. Celkové náklady na tento gigantický projekt dosiahli neuveriteľných 6 miliárd amerických dolárov. A čo je ešte úžasnejšie, všetko sa to dialo v tajnosti, čo značne zvyšovalo náročnosť celého projektu.

Takže ako presne vyzeralo toto podzemné letisko? Pod horou Plješevica sa rozprestieral komplex tunelov a hangárov, ktorý bol schopný ubytovať dve eskadry stíhacích lietadiel a až tisíc ľudí vrátane vojenských veliteľov. V prípade núdze mohol byť celý komplex uzavretý, disponoval nezávislými zdrojmi vody a energie a bol navrhnutý tak, aby odolal aj jadrovému útoku podobnému tomu, ktorý bol vykonaný na Nagasaki.

Strategickým cieľom tohto komplexu bolo umiestniť radarový systém včasného varovania s dlhým dosahom, ktorý by dokázal zaregistrovať akékoľvek nebezpečenstvo a zabrániť mu. V čase jeho výstavby sa totiž hrozby zo Západu považovali za veľmi vážne a Juhoslávia sa snažila byť pripravená na akúkoľvek situáciu.

Napriek svojej impozantnosti a technologickému pokroku však letisko Željava nebolo nedobytné navždy. Na začiatku 90. rokov, počas vojny v Bosne a Hercegovine, bolo zničené pri sťahovaní vojsk JLA. Dnes je to opustené, trochu nebezpečné a čiastočne zakázané miesto, ktoré však stále láka dobrodruhov a zvedavcov.

Zdroj: travelcroatia.live

Navštíviť letisko Željava je ako cestovať späť v čase a objavovať tajomstvá skryté pod povrchom. Toto miesto nám pripomína, že niekedy sa skutočnosť môže stať ešte fascinujúcejšou ako fikcia a že aj v najtemnejších časoch ľudstva dokážeme vytvoriť úžasné diela techniky a inovácií.

Takže ak máte chuť na dobrodružstvo a chcete preskúmať tajomný svet podzemných leteckých základní, možno by ste mali zvážiť návštevu letiska Željava. Kto vie, možno objavíte niečo, čo zmení váš pohľad na históriu a technologický pokrok navždy.

Titulná fotografia: 3seaseurope.com

Total
0
Shares
Prev
KATA JEDLÁ: TROPICKÁ RASTLINA, KTORÁ MENÍ ŽIVOTY ĽUDÍ – PREČO JE TAK OBĽÚBENÁ A AKÉ SÚ JEJ RIZIKÁ?

KATA JEDLÁ: TROPICKÁ RASTLINA, KTORÁ MENÍ ŽIVOTY ĽUDÍ – PREČO JE TAK OBĽÚBENÁ A AKÉ SÚ JEJ RIZIKÁ?

Kata jedlá, tropická rastlina pochádzajúca z východnej Afriky a Arabského

Next
NORIĽSK: MESTO, KDE ŽIVOT BOJUJE S EXTRÉMNYM POČASÍM A ZNEČISTENÍM

NORIĽSK: MESTO, KDE ŽIVOT BOJUJE S EXTRÉMNYM POČASÍM A ZNEČISTENÍM

Noriľsk je mesto, ktoré sa nachádza v srdci Sibíri, v ázijskej časti Ruska

You May Also Like