BLÁZNI Z VALENCIE: KOMÉDIA, KTORÁ PREBÚDZALA VÁŠNE AJ SMIECH V SND

Slovenské národné divadlo (SND) nedávno privítalo premiéru Blázni z Valencie, energickej komédie plnej jemného humoru od slávneho španielskeho dramatika Lopeho de Vegu. Premiérové predstavenie, ktoré sa konalo 8. a 9. júna 2024, ponúklo divákom neopakovateľný zážitok plný smiechu, vášne a prekvapivých zvratov. Pod vedením režiséra Ondreja Spišáka sa podarilo oživiť toto klasické dielo na slovenskom javisku s neuveriteľným šarmom.

PÚTAVÝ PRÍBEH PLNÝ ZVRATOV

Blázni z Valencie nás zavedú do Španielska, 17. storočia, kde sa príbeh odohráva v nemocnici De Los Inocentes vo Valencii, jednom z prvých ústavov pre duševne chorých v Európe. Hlavný hrdina Floriano hľadá útočisko pred obvinením z vraždy a stretáva Erífilu, ktorá sa snaží uniknúť pred vynúteným sobášom. Ich osudy sa prepletajú s mnohými ďalšími postavami, čím vznikajú komické a dramatické situácie, ktoré držia divákov v napätí od začiatku do konca.

EXCELENTNÉ HERECKÉ VÝKONY

Ondrej Spišák dokázal skombinovať dynamiku, humor a emocionálnu hĺbku, čím vytvoril inscenáciu, ktorá zaujala divákov od prvých minút. Milan Ondrík ako Floriano predviedol úžasnú paletu emócií a fyzickú zdatnosť, ktorá bola miestami až ohromujúca. Jana Kovalčiková v úlohe Erífily pridala postave autentickosť a krehkosť, čo si získalo srdcia publika.

Ďalší herci, ako Roman Poláčik (Valerio), Ján Gallovič (riaditeľ Gerardo), Barbora Andrešičová (Fedra), tiež excelovali a každý prispel k celkovému dojmu a vytvoril nezabudnuteľné momenty plné smiechu, napätia a dojímavých okamihov.

SCÉNOGRAFIA A KOSTÝMY, KTORÉ OČARILI

Scénografia Františka Liptáka bola nielen vizuálne príťažlivá, ale aj funkčná, umožňujúca hercom využiť priestor kreatívne a dynamicky. Kostýmy Kataríny Hollej dokonale vystihovali charakter postáv a doby, v ktorej sa príbeh odohráva. Niektoré kostýmy mali surrealistický nádych a iné zase podčiarkovali eleganciu a extravaganciu, čím ešte viac obohatili vizuálny zážitok z inscenácie.

TANCE A HUDBA, KTORÉ ROZHÝBALI JAVISKO

Libuša Čižmárik Bachratá priniesla do predstavenia rytmus a pohyb, ktoré dodali energiu a živosť. Juraj Haško pridal hudobné prvky, ktoré umocňovali emócie a dynamiku scény. Spolupráca choreografie a hudby vytvorila magický zážitok, ktorý divákov preniesol do sveta plného vášní a radosti.

HLBŠIE VRSTVY A AKTUÁLNOSŤ

Hra Blázni z Valencie je plná metafor a tém, ktoré sú aktuálne aj dnes. Otázky o normálnosti, šialenstve, láske a cti sú univerzálne a večné. Inscenácia sa dotýka tém, ako je útek pred spoločenskými normami, hľadanie slobodného priestoru na sebarealizáciu a irónie, že v blázinci sa môžu ľudia cítiť normálnejšie ako vo vonkajšom svete.

DIVÁCKA PERSPEKTÍVA A HODNOTENIE

Ako divák, ktorý mal tú česť sledovať predstavenie priamo z hľadiska, musím povedať, že atmosféra bola neuveriteľná. Publikum bolo vtiahnuté do deja od prvých minút a reakcie divákov boli dôkazom úspešnej adaptácie. Smiech, aplauz a občasné tiché momenty plné napätia ukazovali, že hra dokázala udržať pozornosť a záujem publika počas celej jej dĺžky.

Jedným z najvýraznejších momentov bola scéna, kde Floriano a Erífila odhaľujú svoje pravé identity. Táto scéna bola preplnená emóciami, ktoré herci dokázali presvedčivo preniesť na divákov. Taktiež choreografické čísla, ktoré kombinovali tradičné španielske tance s modernými prvkami, boli nielen esteticky príjemné, ale aj dynamicky podnecujúce.

HISTORICKÝ KONTEXT A INŠPIRÁCIA

Je fascinujúce uvedomiť si, že nemocnica De Los Inocentes vo Valencii, kde je dej hry situovaný, bola jedným z prvých ústavov pre duševne chorých v Európe. Tento historický kontext pridáva inscenácii ďalšiu vrstvu hlbšieho pochopenia a reflektuje Lopeho de Vegov záujem o ľudskú psychiku a spoločenské normy. Práve tieto historické a sociálne odkazy robia z Bláznov z Valencie dielo, ktoré nielen zabáva, ale aj vzdeláva a podnecuje k zamysleniu.

SÚČASNÁ RELEVANCIA

V dnešnej dobe, keď sa stále viac diskutuje o mentálnom zdraví a spoločenských tlakoch, ktoré na nás pôsobia, je inscenácia ako Blázni z Valencie mimoriadne aktuálna. Poukazuje na to, ako tenká je hranica medzi normalitou a šialenstvom, a ako spoločenské očakávania môžu ovplyvniť naše vnímanie samých seba. Táto hra nám pripomína, že v každom z nás je kúsok blázna a že to, čo spoločnosť považuje za normálne, môže byť často len konštruktom.

Cítil som sa ako súčasť tohto šialeného sveta, ktorý bol zobrazený na javisku.

NEVYNECHAJTE TOTO PREDSTAVENIE

Blázni z Valencie v podaní SND je predstavenie, ktoré by ste si rozhodne nemali nechať ujsť. Je to kombinácia talentovaných hercov, skvelej réžie, nádhernej scénografie a kostýmov, ktorá vytvára nezabudnuteľný zážitok. Predstavenie je nielen zdrojom smiechu a zábavy, ale aj hlbokej reflexie o ľudskom stave a spoločenských normách.

Aj staré klasické diela môžu byť aktuálne a zaujímavé pre moderné publikum. Blázni z Valencie sú príkladom umeleckej vitality a kreativity, ktorú prináša Slovenské národné divadlo svojim divákom. Ak máte možnosť, určite si toto predstavenie nenechajte ujsť. Je to príležitosť zažiť smiech, vášeň a zamyslenie sa nad otázkami, ktoré sú rovnako aktuálne dnes, ako boli v čase, keď Lope de Vega písal svoje diela.

Inscenačný tím

Preklad Anna Lara
Texty piesní a prebásnenie Ľubomír Feldek
Úprava Ondrej Spišák, Darina Abrahámová
Réžia Ondrej Spišák
Dramaturgia Darina Abrahámová
Scéna František Lipták
Kostýmy Katarína Hollá
Choreografia Libuša Čižmárik Bachratá
Hudba Juraj Haško

Obsadenie

Floriano Milan Ondrík
Erífila Jana Kovalčiková
Valerio Roman Poláčik
Riaditeľ Gerardo Ján Gallovič
Fedra Barbora Andrešičová
Laida Zuzana Porubjaková
Leonato Juraj Loj
Pisano Tomáš Maštalír
Tomáš Gregor Hološka
Doktor Verino Ivan Vojtek
Liberto Branislav Bystriansky
Mordacho Michal Režný (ako hosť)
Reynero Jakub Rybárik
Belardo Dušan Tarageľ
Spevokol, tanec Sára Gál (poslucháč VŠMU), Adrián Hudák (poslucháč VŠMU), Adriána Moravčíková (poslucháč VŠMU), Michal Režný (ako hosť), Katarína Novotková (poslucháč VŠMU), Michaela Šáleková Baša Šimová (ako hosť), Vladislav Šoltýs (ako hosť)
Kapela Dávid Bílek (ako hosť), Jozef Sivák (ako hosť), Marcela Cmorejová (ako hosť), Denis Pagáč (ako hosť), Jozef Gorel (ako hosť), Jakub Valiček (ako hosť)

Ako sa vám páčilo predstavenie Blázni z Valencie? Ktoré momenty vás najviac zaujali alebo rozosmiali? Máte radi diela Lopeho de Vegu? Myslíte si, že sú stále aktuálne aj pre dnešného diváka? Podeľte sa s nami o svoje názory a zážitky v komentároch pod článkom. Tešíme sa na vaše príspevky!

Zdroj: SND

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
NAJLEPŠIE DOMÁCE MARINÁDY, KTORÉ SPRAVIA Z VÁŠHO GRILOVANIA NEZABUDNUTEĽNÝ ZÁŽITOK

NAJLEPŠIE DOMÁCE MARINÁDY, KTORÉ SPRAVIA Z VÁŠHO GRILOVANIA NEZABUDNUTEĽNÝ ZÁŽITOK

Grilovacia sezóna je tu a čo môže byť lepšie ako posedenie s rodinou, priateľmi

Next
BEZPEČNOSŤ NA FESTIVALE: TIPY PRE PREŽITIE POČAS SILNÝCH BÚROK A VETROV

BEZPEČNOSŤ NA FESTIVALE: TIPY PRE PREŽITIE POČAS SILNÝCH BÚROK A VETROV

Náhla zmena počasia môže byť na festivale obrovskou výzvou

You May Also Like