ELIMINAČNÁ DIÉTA ODHALÍ ŠKODLIVÉ POTRAVINY

Čo je to eliminačná diéta?

Ak si nie ste istí, z čoho vás vždy tak bolí žalúdok alebo prečo sa vám po chlebe s maslom vyhádzali vyrážky po celom tele, skúste eliminačnú diétu. Eliminačná diéta spočíva v tom, že zo stravy vyradíte určité typy potravín, pri ktorých je pravdepodobné, že nezveľaďujú váš zdravotný stav. Je vhodné tieto potraviny vyradiť z jedálnička na určitý čas, alebo kým nevymiznú nepriaznivé príznaky, a potom ich do stravy znova vrátiť. Po návrate začína obdobie sledovania, či sa negatívne príznaky vrátia späť, alebo mal váš žalúdok len zlý deň.

Vylúč škodlivý element zo stravy tak, aby si od neho tvoj organizmus oddýchol 

Organizmus by sa mal po vylúčení škodlivej potraviny spamätať a začať uzdravovať. Podľa závažnosti zdravotného problému špecialisti odporúčajú rôzne dlhú dobu eliminácie. Od dvoch týždňov až po čas, kým príznaky úplne nevymiznú.

Funkčná medicína odporúča vylúčenie komplexnejších potravín:

  • Lepok, mliečne výrobky a cukor. Mliečna bielkovina kazeín má totiž podobnú štruktúru ako lepok. Ak imunitný systém reaguje na lepok, reaguje aj na kazeín.
  • Taktiež vajcia alebo pečeň zaťažujúci alkohol.
  • U autoimunitných ochorení je eliminácia ešte prísnejšia – vylučujú sa ďalšie potraviny, ktoré narušujú celistvosť črevnej steny, čím sa predíde prenikaniu nevhodných látok do krvi a upokojí sa tým prehnaná imunitná reakcia.

Kedy eliminačná diéta prospieva

Eliminačná diéta uľaví tvojmu organizmu od najhorších ťažkostí, pomôže ti uvedomiť si, čo tvoje telo zaťažuje a navedie ťa na cestu pátrača, ktorý nájde príčinu svojich problémov. Stojí za to vydržať v tomto procese najmä vtedy, ak je tvojím cieľom zlepšiť svoje zdravie a do budúcna sa vyhnúť nepriaznivým prejavom, ktoré len ochudobňujú tvoj život – a nielen ten črevný.

Intolerancia potravín

Najlepší spôsob, ako zistiť, čo mi spôsobuje fakt nepríjemné stavy, je v tomto prípade eliminačná diéta. Môžeš však reagovať na viacero potravín, takže je dobré vylúčiť celú škálu vzájomne previazaných potravín, aby mala diéta svoj účinok.

Príznaky potravinovej intolerancie:

  • Zažívacie ťažkosti.
  • Časté prechladnutia a nádchy.
  • Vyrážky a akné.
  • Bolesť hlavy a kĺbov.
  • Únava a nespavosť.
  • Zmeny nálad a depresie.

Ach, tie zažívacie problémy

V prípade, že ťa neustále trápi zažívanie, trpíš črevnou nerovnováhou. Tá vzniká napríklad nadmernou konzumáciou cukru, lepku či mliečnych výrobkov, súvisí tiež s užívaním zaťažujúcich liekov, ako napríklad antibiotiká, analgetiká, hormonálna antikoncepcia atď. a neprospieva ti ani stres či nedostatok spánku. Musíš opäť nastoliť rovnováhu medzi mikroorganizmami v tráviacom trakte, a preto zvoľ eliminačnú diétu, ktorá ťa nasmeruje opäť k prirodzenému zdraviu.

Cukrovka, vysoký krvný tlak či metabolický syndróm

Nadmernou konzumáciou cukru ľahko skĺzneš do týchto ťažkostí. Vedci už prišli na to, že ak zo svojej stravy vylúčiš cukor, pšenicu, prípadne ďalšie obilniny, a tiež mliečne výrobky, začneš sa hýbať, pravidelne spať a zredukuješ svoj každodenný stres na únosnú mieru, podarí sa ti zvrátiť tzv. inzulínovú rezistenciu a v tele sa ti znova rozbehnú prirodzené procesy a možno budeš zase radostne žiť.

Čo majú spoločné mozog a zdravé črevo

Výskumné štúdie súčasnosti poukazujú na prepojenie činnosti mozgu so zdravým prostredím v čreve. Až okolo 70 % všetkých nervových zakončení sa nachádza v tráviacom trakte. Existuje tzv. os mozog – črevo, kde tieto dva systémy medzi sebou veľmi aktívne komunikujú. Nastolením črevnej rovnováhy a vylúčením potravín, ktoré majú negatívny vplyv na činnosť mozgu (predovšetkým lepok), je možné výrazne zmierniť prejavy chorôb, ktorými sú napríklad autizmus, schizofrénia, depresia, Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba a pod.

Autoimunitné ochorenie – napríklad alergia, psoriáza, štítna žľaza, Crohnova choroba

Aj v prípade autoimunitného ochorenia môže byť jedným z príznakov nefunkčnosť čreva, tzv. syndróm priepustného čreva. Pomocou eliminačnej diéty je možné priepustné črevo postupne zahojiť, a tak zastaviť nezvratné narastanie ochorenia. Je dobré nakombinovať diétu aj s celkovou zmenou životného štýlu, aby bol výsledok skutočne badateľný a prospešný.

Veľa šťastia všetkým bojovníkom, ktorí sa s eliminačnou diétou už pasujú alebo sa práve k nej odhodlali. Vydržte, odmenou vám bude zdravie, ktoré si budete môcť udržať.

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
SPRIEVODCA VYHORENÍM: STARAJTE SA O SEBA

SPRIEVODCA VYHORENÍM: STARAJTE SA O SEBA

Syndróm vyhorenia je stav duševného a fyzického vyčerpania, ktorý vyženie radosť

Next
ČO JE CIEĽOM MENTORSTVA?

ČO JE CIEĽOM MENTORSTVA?

Mentorstvo je pocta!

You May Also Like