CINQUE TERRE: SLÁVNA TALIANSKA PÄŤKA

Prvýkrát som so zatajeným dychom obdivovala Cinque Terre na fotografiách. Dokázala som sa naplno vžiť do ich unikátnej atmosféry a scenéria týchto dediniek ma neprestávala udivovať. Pestrofarebnosť a očarujúca forma umiestnenia obydlí priamo na útesoch ma však sprevádzali aj v mojich snoch a ja som vedela, že konečne nadišiel čas vydať sa im v ústrety.

Vznášajúce sa dedinky na útesoch

Prstom na mape hľadajte Cinque Terre v regióne Ligúria. Päť terasovito postavených dediniek, ktoré patria do svetového dedičstva UNESCO, nenájdete nikde inde na svete. Obľúbená destinácia láka celoročne obrovské množstvo turistov a milovníkov trekingu. Okolitá krajina je nádherná a tichým hláskom nabáda k nekonečným prechádzkam s úchvatnými výhľadmi. Päť kúzelných dediniek zasadených do niekoľkých zátok medzi strmými skalami sa rozkladá od ligúrskeho prístavu La Spezia až k pokojnému plážovému letovisku Levanto.

Skromné začiatky až po vychýrené turistické miesto

Pôvodní obyvatelia sa živili rybolovom a kultivovaním vínnych odrôd vhodných pre tento terén. Postupne si začali stavať svoje domčeky na zrázoch. Každý mal inú farbu a bol postavený v inej výške. Spoločne domčeky pôsobia ako prilepené lastovičie hniezda v lone kamenistých útesov. Okolo svojich obydlí miestni obyvatelia zúrodnili pôdu a mestečká obklopili terasovitými vinohradmi. Rodí sa tu kvalitné víno, ktoré je známe svojou dokonalou chuťou vďaka ojedinelému štýlu pestovania.

Oblasť týchto unikátnych dediniek sa stala národným parkom a od tej doby je pod neustálym prílivom turistov. Lokalita začala okamžite prosperovať a mestečká sú plné obchodíkov so suvenírmi a miestnymi výrobkami. Nájdete tu množstvo reštaurácií a uličkami sa denne premelú tisíce ľudí. Domáci sú však veľmi milí a tešia sa z každej prosperujúcej návštevy.

Tip: Ak si vyleziete vysoko nad domčeky a prejdete sa útesmi od jednej dedinky k druhej, odmenou Vám okrem prekrásneho výhľadu bude aj fakt, že bližšie k nebesiam stretnete omnoho menej turistov a výlet si tak viac užijete.

5 nádherných talianskych mestečiek

1. Riomaggiore. Najvýchodnejšie položená dedinka Cinque Terre zatají Váš dych. Pestrofarebné domčeky vklinené do strmých svahov čnejúce nad malebným prístavom sú vystavané na rôznych úrovniach. Cítite sa tu ako v krajine zázrakov. Po návšteve kostola San Giovanni Battista, v ktorom môžete obdivovať vyrezávané Ukrižovanie od talianskeho umelca Maragliana, sa vydajte úzkymi uličkami, kde na suchu kotvia staré rybárske člny, až k stanici a obdivujte nástenné maľby zobrazujúce ťažký miestny život. Z Riomaggiore vykročte na Cestu milencov, ktorá vás zavedie až do Maranoly.

2. Manarola. Učaruje Vám svojimi žiarivými pastelovými farbami. Na pozadí tmavých skalných útesov sa vynímajú domčeky vo všetkých hrejivých odtieňoch. Pre svoju krásu bola scenéria dokonca využitá ako pozadie jednej počítačovej hry. Manarola je najstaršia zo všetkých miestnych dediniek. Obyvatelia dodnes využívajú svoj špecifický dialekt. Skúste sa s nimi dohovoriť! Určite neobíďte zaujímavé tiché miesto San Lorenzo – kostol zo 14. storočia a žalúdok potešte miestnou špecialitou, datľovou polievkou, ktorá sa tu nazýva zuppa di datteri.

3. Corniglia. Jediné mestečko bez prístavu zasadené vyššie k nebesiam. Avšak je rovnako krásne. Čnie totiž deväťdesiat metrov nad hladinou mora a prístup od vlakovej stanice k pláži je vykúpený klesaním po 382 metrov dlhom schodisku. Námaha však stojí za to, pretože dedinka disponuje asi najkrajšími prírodnými plážami a svoje piesčité pobrežie ponúka tiež milovníkom nudizmu! Centrum sa pýši niekoľkými námestiami, ktoré sú celoročne vyzdobené kvetinami. Z historických pamiatok stojí za návštevu malý gotický kostolík zasvätený svätému Petrovi a za zmienku tiež stojí fakt, že práve do týchto miest Giovanni Boccacio umiestnil jednu zo svojich pikantných poviedok svetoznámeho diela Dekameron.

4. Vernazza. Predposledná dedinka dokáže očariť najviac. Mestečko Vernazza sa chváli jediným prírodným prístavom v celom okolí. Nad ním sa vynímajú pôvabné farebné domčeky, ktoré sú pýchou nejedného propagačného katalógu. Celú scenériu korunuje stredoveký hrad s mohutným opevnením a strážnymi vežami. Cestou hore sa preplietate útulnými úzkymi uličkami, pozeráte do obydlia miestnych a nasávate typickú vôňu pečených rýb a plodov mora. Na hlavnom námestí nezabudnite navštíviť typický gotický kostol zasvätený svätej Markéte z Antiochie so zaujímavou osembokou zvonicou.

5. Monterosso al Mare. Najväčšia a najdôležitejšia dedinka v mikroregióne Cinque Terre schovaná v zálive na východnej strane vybiehajúceho mysu Punta Mesco. Žije tu takmer 2000 obyvateľov, ktorí platia daň za to, že sa ich sídlo stalo centrom celého pobrežia. Pomaličky sa tu stavajú nové štvrte, ktoré sa trošku bijú s pôvodnou starobylou atmosférou. Nájdete tu najširšie plážové letovisko pomenované Fegina, ktoré je vždy plné turistov, ale okúpať sa v ňom musíte. Zaujímavosťou sú monumentálne sochy zasadené do miestnych skál. Stará štvrť ponúka prehliadku starobylého kapucínskeho kláštora a stredovekého Kostola svätého Jána Krstiteľa z 13. storočia. Za zmienku tiež stojí fakt, že mesto je rodiskom významného talianskeho básnika Eugenia Montaleho, ktorý sa preslávil zbierkou básní Ossi di Seppia (Sépiové kosti).

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
HENRY FORD – MUŽ, KTORÝ POSTAVIL AMERIKU NA KOLESÁ

HENRY FORD – MUŽ, KTORÝ POSTAVIL AMERIKU NA KOLESÁ

Tvrdohlavý, cieľavedomý, nadaný

Next
OSUD KONSKEJ ŽELEZNICE V BRATISLAVE

OSUD KONSKEJ ŽELEZNICE V BRATISLAVE

Sedíte na vlakovej stanici v Bratislave, teplo by sa dalo krájať

You May Also Like