JOMKIPURSKÁ VOJNA: PREKVAPIVÝ ÚTOK A JEHO NÁSLEDKY

Jomkipurská vojna, známa aj ako Októbrová vojna alebo Ramadánová vojna, bola piatou arabsko-izraelskou vojnou, ktorá prepukla 6. októbra 1973 o 14:00. Táto vojna bola prekvapivým útokom zo strany koalície Egypta a Sýrie na Izrael počas najvýznamnejšieho židovského sviatku Jom kipur. Útok sa uskutočnil v oblasti Suezského prieplavu a Golanských výšin.

Izraelčania sa zhromaždili v synagógach po celom štáte, aby sa modlili a pokánievali za svoje hriechy počas dňa Jom kipur. Tento deň je pre Židov najsvätejší, kedy sú zaneprázdnení duchovnými úkonmi a postom. Práve v tomto momente sa Egypt a Sýria rozhodli zaútočiť na Izrael, aby získali späť územie stratené v predchádzajúcej vojne – Šesťdňovej vojne v roku 1967.

Ako blesk z jasného neba zazneli prvýkrát výstrely, ktoré zahájili Jomkipurskú vojnu. Izraelčania boli zaskočení a nepripravení na takýto útok. Egyptské vojská prekročili Suezský prieplav a začali obsadzovať Sinajský polostrov, zatiaľ čo sýrske jednotky zaútočili na Golanské výšiny.

V tejto situácii sa izraelská armáda stretla s obrovskou výzvou. Museli sa rýchlo zmobilizovať a brániť svoje územie pred nepriateľskými silami. Napriek počiatočným stratám a ťažkostiam dokázali Izraelčania postupne zastaviť postupujúce arabské armády a nakoniec ich nútiť k ústupu.

Jomkipurská vojna bola nielen vojenským konfliktom, ale aj politickou hrou o moc medzi veľmocami. Spojené štáty podporovali Izrael, zatiaľ čo Sovietsky zväz stál za Egyptom a Sýriou. Tento konflikt tak nadobudol aj globálny rozmer, keďže obe strany sa snažili posilniť svoju pozíciu na Blízkom východe.

Vojna trvala 19 dní a skončila 25. októbra 1973, keď bolo uzavreté prímerie pod záštitou Organizácie Spojených národov. Výsledkom vojny boli tisíce mŕtvych a ranených na oboch stranách, ako aj značné materiálne škody.

Jomkipurská vojna priniesla niekoľko dôležitých následkov. Po prvé, Izrael si uvedomil svoju zraniteľnosť a potrebu lepšej pripravenosti na možné budúce útoky. Po druhé, arabské štáty získali istý rešpekt za svoje vojenské úspechy, čo im umožnilo vstúpiť do rokovaní s Izraelom o mierovom procese.

Najvýznamnejším výsledkom Jomkipurskej vojny bolo podpísanie Camp Davidských dohôd medzi Egyptom a Izraelom v roku 1978. Tieto dohody viedli k mierovej zmluve medzi oboma krajinami, ktorá bola podpísaná v roku 1979. Táto zmluva ukončila tridsaťročný konflikt medzi Egyptom a Izraelom a otvorila cestu k ďalším mierovým rozhovorom na Blízkom východe.

Jomkipurská vojna bola prekvapivým útokom, ktorý zmenil pohľad na Blízky východ a jeho politickú dynamiku. Táto vojna nás učí o dôležitosti pripravenosti, odvahy a schopnosti rokovať v ťažkých situáciách. Ako príbeh Davida a Goliáša, aj Jomkipurská vojna nám pripomína, že aj malý a zdanlivo slabý protivník môže čeliť obrovským výzvam a nakoniec dosiahnuť úspech.

Titulná fotografia: aljazeera.com

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
KETO DIÉTA: CESTA K VÁŠMU VYSNÍVANÉMU TELU!

KETO DIÉTA: CESTA K VÁŠMU VYSNÍVANÉMU TELU!

Keto diéta, známa aj ako ketogénna diéta, je stravovací režim, ktorý sa

Next
AQUAFÓBIA: PONORENIE SA DO SVETA STRACHU Z VODY

AQUAFÓBIA: PONORENIE SA DO SVETA STRACHU Z VODY

Aquafóbia, známa aj ako hydrofóbia alebo strach z vody, je iracionálny a

You May Also Like