EMPIRE STATE BUILDING: PRÍBEH SLÁVNEJ VEŽE

Svetlá slobody svietia na vrchole výnimočnej budovy sveta postavenej počas Veľkej hospodárskej krízy. Zomrel na nej King Kong, nešťastne do nej narazil vojenský bombardér a dokonca jej špička mala poslúžiť na ukotvenie vzducholodí. Empire State Building jednoducho nie je len obyčajná kancelárska budova. 

JEDEN Z PRVÝCH MRAKODRAPOV V AMERIKE A HNEĎ NAJVYŠŠÍ

Výstavba Empire State Building v Spojených štátoch bola ukončená v roku 1931. Nachádza sa na Manhattane v New Yorku a je postavená v luxusnom a elegantnom štýle Art deco. Budova má 102 poschodí a postavili ju za necelých 410 dní. Po otvorení si titul najvyššia budova sveta držala vyše 40 rokov, predbehli ju dvojičky a neskôr One World Trade Center, ktoré vyrástlo na ich mieste a pýši sa titulom najvyššej budovy na západnej pologuli.

11 ZAUJÍMAVOSTÍ O EMPIRE STATE BUILDING

 1. V januári roku 1930 sa začali výkopové práce, ktoré boli predzvesťou výstavby mrakodrapu. Presne 17. marca na Deň svätého Patrika sa budova začala pomaly zdvíhať zo zeme. Na stavbe pracovalo viac než 3400 robotníkov – prevažne z Európy – a niekoľko stovák silných rúk z kmeňa Mohawk, ktorí prišli z rezervácie Kanawake z časti Montreal.
 2. Vežu skutočne postavili za úctyhodných 410 dní, čo bol na danú dobu rekordný čas, a jej výška 381 metrov po strechu a 443,2 metrov až po vrchol právom niesla pomenovanie Empire – impérium, ríša.
 3. Všetci pracovali ako včeličky. Za týždeň dokázali postaviť aj 4 poschodia, rekord bol 14 poschodí za desať dní. Tento rýchly režim Chipa a Dala napĺňal len jedinú víziu, a to získať titul najvyššej budovy sveta a vyfúknuť ho mrakodrapu na Wall Street a Chrysler Building.
 4. Projekt financoval John Raskob a Pierre DuPont, prezident americkej spoločnosti DuPont, zameranej na chemický, atómový a zbrojársky holding s podnikmi na výrobu farieb, syntetických vláken, nylonu, výbušnín, paliva pre raketové motory či atómové reaktory.
 5. Počas výstavby prišlo o život 6 robotníkov a všetci pracovali bez poistenia.
 6. Stavebný materiál sa používal plným priehrštím. Bolo použitých 10 miliónov tehál a 700 kilometrov káblov. Veža má 6500 okien a 73 výťahov. Celá budova je podporovaná oceľovou konštrukciou a váži 331-tisíc ton.
 7. Oficiálne otvorenie tejto majestátnej budovy prebehlo v krásny prvomájový deň roku 1931. Páska bola prestrihnutá deťmi guvernéra Smitha a vtedajší americký prezident Herbert Hoover zapol osvetlenie budovy až z Washingtonu stisnutím jediného tlačidla. Bol to zázrak.
 8. Veľkoleposť otvorenia ihneď spľasla, keď polovica budovy skoro desať rokov zívala prázdnotou. Budovu jeden čas škodoradostne prezývali Empty State Building, aj keď sídlila na vychýrenej Piatej avenue priamo v centre Manhattanu. Majitelia budovy sa potešili až v roku 1951, keď ju odkúpil Roger Stevens a jeho obchodní partneri za 51 miliónov dolárov, a vysnívaná stavba začala byť konečne rentabilná.
 9. Empire State Building si držala prvenstvo najvyššia budova v New Yorku 41 rokov, takže staviteľom sa ich zámer splnil. Na svete vládla ako najvyššia budova 23 rokov. V roku 1972 severná veža Svetového obchodného centra jej najvyšší titul vyfúkla, avšak po tragédii z 11. septembra 2001 sa znova i keď za tragických okolností chopila svojho žezla.
 10. História mrakodrapov nie je vždy len plná veľkolepého lesku, prestrihnutých červených pások, ale aj smutných udalostí. Empire State Buidling za celú svoju éru poslúžila tridsiatim ľuďom ako prostriedok ukončenia svojho krehkého života. Česť ich pamiatke.
 11. Čiernobiele ilustrácie zo série budovania tejto impozantnej stavby má na svedomí fotograf Lewis Vikes Hein, ktorému sa podarilo zachytiť unikátne momenty výstavby a taktiež podmienky, v ktorých robotníci konali svoje dielo.

NAJOBĽÚBENEJŠIA FILMOVÁ KULISA

Empire State Building sa stala ikonou spomedzi všetkých mrakodrapov, pretože si ju najviac obľúbili filmoví režiséri. Nakrúcalo sa tu okolo 103 filmových snímok a každý si chcel do svojho diela ukradnúť trošku z jej úchvatnej atmosféry. Namiesto vzducholodí tu pristála gigantická vesmírna loď s mimozemšťanmi z filmu Deň nezávislosti a Superman pri jednom zo svojich obligátnych bojov za záchranu a spravodlivosť sveta napravil ohnutý vrchol tejto budovy, keď jeden z darebákov do nej chtiac či nechtiac celou silou vrazil. Maličké zastúpenie v tejto budove sme mali sprostredkovane aj my, keď tu v roku 1951 sídlila česká sekcia rádia Slobodná Európa.

Z Empire State Building sa Vám naskytne najkrajší výhľad a nezabudnuteľný pohľad na celý New York. Vyhliadkové terasy sa nachádzajú na 86. a 102. poschodí. Vstupné nie je najlacnejšie a lístok sa oplatí kúpiť v dostatočnom predstihu online, ale za celoživotný zážitok to stojí najmä po zotmení, keď Vám romantickú atmosféru dotvára podmanivá melódia rozliehajúceho sa saxofónu a pod Vami svieti New York ako na dlani.

GUSTI, POĎ UŽ DOMOV!

Slávna fotografia obedujúcich robotníkov nie je z výstavby Empire State Building.

Kto by nepoznal najpopulárnejšiu fotografiu jedenástich robotníkov, šikovné pracujúce ručičky prevažne z Európy, ktorí pokojne obedujú na samom vrchole sveta až kdesi v oblakoch? Nejde však o výstavbu Empire State Building, ale istá podobnosť tu je.

Malebná dedinka Vyšný Slavkov na východe Slovenska sa pýši svojím rodákom, ktorý sa stal slávnym počas výstavby mrakodrapu. Aj napriek prohibícii, vždy v dobrej nálade a s fľaštičkou v ruke.

Gustáv Popopvič (1880 – 1945) odišiel v čase hospodárskej krízy do Ameriky za prácou. Bol robotníkom pri výstavbe GE Building Rockefellerovho centra v New Yorku.


Obed na vrchole mrakodrapu. Gusti sediaci na kraji s fľašou whisky.

Fotografia s názvom Obed na vrchole mrakodrapu bola zverejnená v denníku New York Herald Tribune 2. októbra 1932 a okamžite obletela svet. Fotograf sa statočne pohral s perspektívou, kde pri pohľade na robotníkov nás až zamrazí predstava toho, ako vysoko sedia, pod nimi len nekonečné prázdno a oni pokojne obedujú. Autor fotografie Charles C. Ebbets však robotníkov zachytil vo výške budúceho 69. poschodia nad dokončeným 68. poschodím, takže pod sebou mali pevnú pôdu pod nohami. Dramatickosť záberu si už skoro 90 rokov zasluhuje patričné umelecké uznanie.

Slovák ako repa, Gusti Popovič, z Vyšného Slavkova si pokojne sedí na kraji oceľovej konštrukcie, v ruke ho hreje obľúbená tekutina a užíva si zaslúženú pauzu na obed.

Na slávneho obyvateľa nezabudli ani v rodnej obci. V strede dediny stojí na jeho počesť pamätná tabuľa aj so slávnou fotografiou. Na miestnom cintoríne sa nachádza Gustiho hrob, ktorý nesie pamiatku na najznámejšieho Slováka zvečneného na ikonickej fotografii z 20. storočia.

V čase, keď Gusti pracoval v USA poslal svojej žene pohľadnicu a na jej zadnú stranu napísal: „Nič še ty neboj, moja milá Mariška, jak vidziš, ta ja furt s fľašečku. Tvoj Gusti.“

Pred 2. svetovou vojnou sa Gusti vrátil domov k rodine. Kúpil nejaké polia, lesy, aby mohol gazdovať. Keď sa končila vojna a cez Slavkov prechádzal front, zahynul počas bombardovania. Vyšiel z pivnice a keď kráčal k domu, zabila ho črepina z granátu. Taký bol osud najznámejšieho Slováka v Amerike.

EMPIRE STATE BUILDING: ZASPOMÍNAJME SI NA SVETOZNÁMU FILMOVÚ SCÉNU S KING KONGOM

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
SEDEM PREKVAPIVÝCH FAKTOV O HANSOVI CHRISTIANOVI ANDERSENOVI

SEDEM PREKVAPIVÝCH FAKTOV O HANSOVI CHRISTIANOVI ANDERSENOVI

Bolo raz dvadsaťpäť cínových vojačikov

Next
AGATHA CHRISTIE: MILOVALA ŽIVOT NAPRIEK ŤAŽKOSTIAM

AGATHA CHRISTIE: MILOVALA ŽIVOT NAPRIEK ŤAŽKOSTIAM

Agatha Christie

You May Also Like