MACHOVKA PERUÁNSKA: MIMORIADNY ZDROJ VITAMÍNU “C” AJ ANTIOXIDANTOV

Drobné ovocie ukryté v kališných lístkoch zaujme nielen jedinečným vzhľadom, ale aj exotickou chuťou. Okrem chuťových pohárikov roztancuje aj estetické cítenie pri servírovaní delikátnych pokrmov. Množstvo zdravotných benefitov robí z konzumácie Machovky peruánskej superpotravinu, ktorá si rozhodne zaslúži pozornosť a pravidelné miesto v jedálničku.

RASTLINA S LATINSKOAMERICKÝM PÔVODOM

Physalis, Čerešňa Inkov, Kapský egreš, Andská jahoda, Indiánsky ananás, či Líščie jablko. To všetko sú názvy, s ktorými sa pri tejto plodine stretávame. V Južnej Amerike sa pestuje celé stáročia a v rámci kolonizácie začiatkom 19. storočia sa dostala aj do Južnej Afriky. Zaujímavosťou je, že v Kolumbii patrí medzi dôležitý medzinárodne vývozný artikel. Dnes poznáme takmer stovku druhov tejto rastliny, ktorá sa pestuje v Afrike, Ázii a v zásade všade tam, kde je podnebie teplé alebo mierne.

MIX SVIEŽICH CHUTÍ

Sezóna Machovky peruánskej začína v decembri a končí prevažne v lete. Prečo je tomu tak? Zrelé plody, ktoré potrebujú hlavne vlhké a horúce podmienky pre svoj rast, sa najčastejšie zbierajú v septembri. Všetko chce svoj čas aj preto, lebo po zbere už plody ďalej nedozrievajú. Exotická pochúťka s množstvom živín a benefitov pre zdravie sa veľkosťou podobá bobuliam hrozna, jej chuť je však vcelku špecifická. Zahalená je v lístkoch, ktoré chránia jej výnimočnosť, nakoľko jedlá je len samotná dužina a semienka v nej. Po zahryznutí sa na jazyku rozplynie mix sviežej, sladkej a miestami mierne kyselkavej chuti. Ovocie je vhodné nielen na bežnú konzumáciu, výrobu džemov a čatní, ale tiež ako ingrediencia do čokoládových dezertov a cukroviniek. Kontrast prepojenia chutí podčiarknu kalichové obaly, ktoré sa s veľkou obľubou využívajú ako dekorácia.

PHYSALIS = MECHÚRIK

Vedeli ste, že práve jedinečnosť tvaru obalu Machovky peruánskej prispel ku vzniku názvu Physalis? Rod zahŕňa vyše sto druhov a každý jeden plod chráni mechúrik bez ohľadu na veľkosť či sfarbenie plodu. Na dotyk papier pripomínajúci obal nie je jedlý, za to prekvapí dokonalosťou, akú dokáže vytvoriť iba príroda sama. Medzi najpestovanejšie druhy patria Machovka čerešňová, známa tiež ako Židovská čerešňa. Machovka lepkavá, ktorej plody bývajú výrazne väčšie a sfarbenie obalu najvýraznejšie a tiež Machovka peruánska, ktorá si našla stabilné miesto aj v našich končinách. Nielen v obchodoch, ale tiež v záhradách, ako jednoročná rastlina, ktorá nedokáže prezimovať.

ZÁSOBÁREŇ PROSPEŠNÝCH LÁTOK

Plody Machovky peruánskej sa líšia vzhľadom kališných lístkov, chuťou a veľkosťou. Tá sa najčastejšie prirovnáva k bobuľkám hrozna a pri šľachtených odrodách dosahujú viac ako 50mg vitamínu C na kus. Chuť azda najviac pripomína šťavnatosť ananásu, kyslosť egrešov či sladkosť jahôd. Čo však je oveľa zaujímavejšie je, čo tieto oranžové plody ponúkajú telu. Samozrejmosťou je vláknina, sacharidy, bielkoviny či tuky, ale aj vysoké percento pektínu. Široká škála vitamínov, minerálov, antioxidantov, stopových prvkov aj protirakovinových látok radí Machovku peruánsku medzi liečivú plodinu, ktorej význam je známy a v praxi tradičnej medicíny aplikovaný od nepamäti.

PLODY OBSAHUJÚ:

• Vitamín A, C, K aj B
• Železo, vápnik, fosfor, sodík aj meď
• Luteín a niacín
• Betakarotén
• Antioxidanty a polyfenoly

POSILNÍ IMUNITU A DETOXIKUJE TELO

A to je len začiatok! Machovka peruánska sa právom radí medzi superpotraviny, ktoré dokážu s telom a zdravím zázraky. Len na porovnanie, jej plody obsahujú viac vitamínu C ako citrón. Aj preto je výborným spoločníkom na ceste za silnou imunitou. Spolu s niekoľkými druhmi antioxidantov sa spolupodieľajú na posilnení obranyschopnosti organizmu a navyše chutnou formou. Zároveň plody pôsobia močupudne, čím sa zlepšuje látková premena a nastáva prirodzená detoxikácia organizmu. Konzumácia tohto ovocia sa odporúča pri ochorení obličiek, močových ciest i častých zápaloch. Pri reumatizme či dne sa dokonca pridávajú ako prostriedok na uvoľnenie do kúpeľa.

POTREBUJE JU SRDCE AJ ZRAK

Vitamín A sa vo veľkej miere podpisuje na vitalite očí a zraku. V prípade jeho nedostatku dochádza skôr či neskôr k poruchám videnia, nočnej slepote či degenerácii zraku. Vyhnúť sa neželaným problémom možno aj častejším príjmom surovín, ktoré ho v prírodnej forme obsahujú. Okrem mrkvy sa odporúča siahnuť aj po Machovke, ktorej bohaté zloženie sa rovnako môže v pozitívnom ohľade podpisovať aj na správnom fungovaní srdca a celého kardiovaskulárneho systému.

Titulná fotografia: agro20.com

Total
0
Shares
Prev
KNEIPPOV CHODNÍK – VODOLIEČEBNÁ METÓDA S DLHOU HISTÓRIOU

KNEIPPOV CHODNÍK – VODOLIEČEBNÁ METÓDA S DLHOU HISTÓRIOU

Hydromasážna terapia funguje prioritne na striedaní teplej a studenej vody v

Next
CHARAKTERISTIKU OSOBNOSTÍ URČIL UŽ HIPPOKRATES: KTORÝ TYP STE VY?

CHARAKTERISTIKU OSOBNOSTÍ URČIL UŽ HIPPOKRATES: KTORÝ TYP STE VY?

Žlč, čierna žlč, krv alebo hlien

You May Also Like