NAJTVRDŠIE JEDLO SVETA: VYPRÁŽANÉ KAMENE

Mysleli ste si, že ste ochutnali mnoho jedál, a žiadne nové vás už nezaskočí? Vitajte v Číne, kde sú Vyprážané kamene považované za veľkú pochúťku. Tento bizarný pokrm, inak nazývaný aj Suodiu (嗦丟), obsahuje ako hlavnú ingredienciu riečne kamene, ktoré sa však neprehĺtajú, ale len ocmúľajú.

VYPRÁŽANÉ KAMENE

Vyprážané kamene možno znie ako zvláštne spojenie, no ide o jednu z tých nezvyčajných pochúťok, ktoré zaujmú vaše chuťové poháriky a potešia vaše zvedavé jazýčky. Táto jedinečná gastronomická skúsenosť prichádza z tradičnej kuchyne niektorých ázijských krajín a postupom času získava popularitu aj v iných častiach sveta.

AKO VZNIKLO TOTO JEDLO PLNÉ KAMEŇOV?

Legenda vraví, že toto jedlo vymysleli v starovekej Číne lodníci, ktorí uviazli uprostred rieky a nemali už žiadne čerstvé jedlo na zjedenie. Pred stovkami rokov sa ešte nevyužívali konzervanty, ktoré by ochránili jedlo pred pokazením a preto boli lodníci nútení uloviť si ryby. Avšak nie stále sa im podarilo ryby nájsť, a preto museli vymyslieť niečo, aby oklamali svoje žalúdky. Hodili na panvicu kamienky, pridali bylinky a korenie a následne ich ocmúľali. A takto vzniklo toto slávne, na prvé počutie bizarné jedlo.

VIRÁLNY TREND

Dnes sa Suodiu považuje za fastfoodove jedlo, ktoré sa preslávilo virálnymi videami na sociálnych sieťach. Suodiu vám pripravia v pouličných stánkoch v Číne. Kuchári vám namiešajú kamienky spolu s chilli, cesnakom, zmesou korenín a rôznymi bylinkami, prípadne so zeleninou. Avšak v skutočnosti nejete kamene. Mali by ste z nich len vycmúľať šťavu a vyhodiť ich. Cena za túto, takmer nejedlú pochúťku, je niečo vyše dvoch eur.

AKO CHUTÍ SUODIU?

Kamene v riekach a potokoch, kde sa nachádzajú ryby, alebo iné vodné živočíšstvo po čase začnú chutiť ako ryby, mušle či ustrice. Hlavnou podstatou Suodiu je, že sa čerstvo vybraté kamienky miešaním obalia v omáčke z bylín a korenín a získajú tak výnimočnú chuť. Ak kamienky budete chvíľu cmúľať v ústach, budete cítiť na jazyku príjemnú chuť riečnych rýb, alebo iných vodných živočíchov, ktorá sa výborne hodí ku pikantnej cesnakovej omáčke.

PRÍPRAVA JEDLA SUODIU:

  • Výber vhodných kameňov: na prípravu vyprážaných kameňov je potrebné nájsť vhodné kamene. Tie môžeme nájsť v sladkovodných potokoch alebo v riekach, kde sa vyskytujú ryby. Väčšinou sa vyhľadávajú žulové kamienky. Je dôležité, aby boli kamienky malé a okrúhle, také akurát do úst. Kamienky by mali byť čerstvo vytiahnuté z vody, aby nestratili príchuť vôd.
  • Úprava kameňov: vybrané kamene sa dôkladne umyjú a očistia od prípadných nečistôt.
  • Kamene sa hodia na panvicu/ varnú platňu a vyprážajú sa na tuku. Môže sa použiť olej, či bravčová masť. Je dôležité dbať na to, aby kamene boli rovnomerne zahriate.
  • Pridajú sa ďalšie ingrediencie a dochucovadlá: chilli, strúčiky cesnaku, Perilla (ázijská bylina, má citrónovú a jemne korenistú chuť), rozmarín, zázvor, prípadne zeleninu ako šalotku, cibuľu, papriku a iné.
  • Všetko sa spolu praží, premieša sa a podáva do malých mištičiek.

AKO TO MÔŽEME JESŤ?

Návod na konzumáciu tohto jedla je jednoduchý: stačí si vytiahnuť kamienok, vycmúľať ho a vyhodiť.

KDE SI MÔŽEME VYCHUTNAŤ TÚTO POCHÚŤKU?

Hlavnými pouličnými predajcami, ktorí podávajú suodiu, sú kuchári v provinciách Hubei a Hunan. Ak si však nemôžete dovoliť odísť do Číny len kvôli tomuto gastronomickému zážitku, môžete si túto pochúťku vychutnať aj doma.

AKO SI VYTVORIŤ TÚTO ZAUJÍMAVÚ POCHÚŤKU DOMA?

Vyprážané kamene ponúkajú jedinečný spôsob prípravy jedla, ktorý je kreatívny a zábavný. Niektorí kuchári sa na základe virálnych videí pokúsili pridať kamienky do bežných jedál: napr. do omelety, mäsa či do polievok. Tí, ktorí použili kamene ako prílohu k bežným jedlám tvrdia, že kamienky zvyšujú chuťové vlastnosti vajec, zeleniny, či mäsa, s ktorými sú vyprážané či varené.

Okrem toho, každý si môže pripraviť jedlo podľa svojich preferencií, čo znamená, že táto jedinečná gastronomická skúsenosť môže osloviť aj náročnejších gurmánov. Môžete experimentovať s rôznymi prísadami a rôznym časom vyprážania, čo vo vás vyvolá kreativitu, zábavu a vzrušenie do celého gastronomického zážitku.

ZÁBAVNÁ ALTERNATÍVA K VYPRÁŽANÝM KAMEŇOM

Ak si však netrúfate na jedlo plné kameňov, existuje aj jeho alternatíva nazývaná stolný gril. V tomto prípade sa pri príprave jedla kamene vyskytujú, ale nie sú jeho hlavnou ingredienciou. Ak by ste chceli vyskúšať túto alternatívu, prinášame vám jednoduchý postup.

1. Je potrebné nájsť riečne kamene, ktoré majú schopnosť udržiavať teplo a nevypúšťajú žiadne škodlivé látky. Najlepšie sú vhodné žiaruvzdorné kamene, ktoré nereagujú s potravinami. Tieto kamene je vhodné umyť a očistiť.

2. Kamene sa predhrejú na dostatočne vysokú teplotu v peci alebo na sporáku. Je dôležité dbať na to, aby kamene boli rovnomerne zahriate.

3. Príprava surovín: Počas predhrievania kameňov sa pripravia jednotlivé suroviny, ktoré sa na nich následne položia. Mäso, ryby alebo zelenina sa nakrájajú na malé kúsky a podávajú sa spolu s rôznymi omáčkami a prílohami.

4. Grilovanie na kameňoch: Hotové kamene sa umiestnia na stôl a hostia si sami grilujú svoje obľúbené kombinácie surovín.

Táto forma prípravy jedla je nielen chutná, ale aj zábavná a interaktívna, čo prispieva k celkovému zážitku.

RADA NAD ZLATO PRE VÁS

Či budete tento pokrm ochutnávať na nočných trhoch v Číne, alebo si toto jedlo vypražíte doma, nezabudnite, že jediným správnym spôsobom, a zároveň najdôležitejšou zásadou, ako si vychutnať toto jedlo je kamene ocmúľať a vyhodiť. Určite ich nerozhryzujte ani neprehĺtajte. Takto si zachováte neporušený chrup.

Titulná fotografia: scmp.com
Zdroje: youtube.com, youtube.com, youtube.com, youtube.com, simplemost.com

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
TRSTINOVÁ ŠŤAVA: SLADKÁ PRÍRODNÁ LAHÔDKA SO ZDRAVÝMI BENEFITMI

TRSTINOVÁ ŠŤAVA: SLADKÁ PRÍRODNÁ LAHÔDKA SO ZDRAVÝMI BENEFITMI

V dnešnej dobe, keď stále viac ľudí uprednostňuje zdravší a udržateľnejší

Next
ALEXANDER MCQUEEN: VÍZIE A INOVÁCIE VO SVETE MÓDY

ALEXANDER MCQUEEN: VÍZIE A INOVÁCIE VO SVETE MÓDY

Móda predstavuje umeleckú formu, ako vyjadriť individualitu a kreativitu

You May Also Like