POKOJ A NADHĽAD. ZÍSKAJTE ICH PO NOVOM!

Tiež neznášate jednoduché rady pre duševnú rovnováhu? Banálne desatoro, ktoré sľubuje zázraky na počkanie? Tentoraz nechajte kritický úsudok spať a čítajte ďalej. Rebríček tipov na posilnenie stability zostavila uznávaná terapeutka, pedagogička a autorka populárno-náučných kníh Vikki Stark z Veľkej Británie. Je potrebné podotknúť, že je skutočne inšpiratívny.

  1. Neverte ničomu medzi polnocou a šiestou ráno

Poznáte to. Je noc, všade vládne pokoj a mier, len vy pozeráte do stropu a počujete každé cvaknutie sekundovky na budíku. Hoci zúfalo túžite zaspať, mozog ako naschvál generuje nekonečné reťazce myšlienok. A nie sú to upokojujúce predstavy, naopak. Z tmy sa vynárajú temné úvahy: V práci chystajú prepúšťanie… Do zajtra musím uhradiť ten šek! Kolegyne sa na mňa v poslednej dobe nejako čudne pozerajú… A do toho sa pokazila práčka… Stop! Spomeňte si na príslovie „Ráno múdrejšie večera(ť)“ a nedopusťte, aby ste sa zamotali v špirále negatívnych myšlienok. Za denného svetla sa nič nezdá čierne!

  1. Aj mimoriadne sa stane obyčajným

Dokonca aj veľmi drsné veci v živote, s ktorými si nemôžete jednoducho poradiť, sa stanú všednými, keď s nimi prestanete bojovať. Riešte problémy, ktoré majú východisko a nezaoberajte sa vecami, s ktorými nič nezmôžete. Pokiaľ nemáte na vlastný dom so záhradou, ale sa tlačíte v paneláku, váš šéf je arogantný hlupák, alebo si jednoducho nerozumiete so svokrou, nie je veľmi pravdepodobné, že sa to v blízkej dobe zmení. Budete sa cítiť lepšie, keď prijmete fakt, že momentálne nemáte na výber. Neskôr získate nadhľad a budete omnoho kompetentnejší vzniknuté situácie riešiť.

  1. Neberte sa tak vážne

Skúste sa každý deň zasmiať sami sebe. To neznamená, aby ste sa zhadzovali pred ostatnými, len udržujte potrebný nadhľad vo vzťahu k sebe. Iste, váš život je dôležitý, ale uvedomte si, že je medzi siedmimi miliardami ľudí na planéte… skrátka, jeden z mnohých. Dar sebairónie je vzácny – a svedčí o sebavedomí.

  1. Jednoducho si to „odsedieť“

Bývame vynervovaní z toľkých vecí, ktoré sú mimo našej kontroly. Pritom je to také jednoduché – pokúsiť sa zostať nad vecou. Toto odporúčanie sa týka napr. stresujúcich ciest alebo rodinných akcií s príbuznými, ktorých práve „nemusíte“. Uveďte sa do režimu stand-by a nájdite si príjemný detail, ktorý vám pomôže „prežiť“ nepríjemné chvíľky. Pohľad z okna do záhrady, šálka kávy, pohodlná pohovka. Zvoľna dýchajte a uvidíte, že o chvíľu je po strese. Myslite na to, že stále máte na výber a rozhodujete sa len vy, ako a kde budete svoj čas a život tráviť.

  1. Prvé rozhodnutia bývajú najlepšie

Keď nad niečím dumáme príliš dlho, pravdepodobne sa vzďaľujeme najlepšiemu riešeniu. Intuícia je dobrá vec, hocikedy lepšia ako racionálna kalkulácia. Navyše – čím dlhšie nad niečím uvažujeme, tým väčšiu máme tendenciu radiť sa s okolím a podliehať cudzím názorom. Lenže ide o naše subjektívne rozhodnutie, s ktorým má okolie máločo spoločné. Pamätáte si na situáciu, keď ste boli malí, vaša sestra chcela jahodovú zmrzlinu (a vy tým pádom tiež), aj keď vám neskôr nechutila? Nenechajte sa „stiahnuť“ a pri dôležitých rozhodnutiach myslite na seba. Dôsledky vášho rozhodnutia sa budú týkať vás.

  1. Izolácia je najlepším priateľom depresie

V boji s depresívnymi stavmi a úzkostnými náladami nie sme takí bezmocní, ako nám to v tú chvíľu pripadá. Ak sa vám zhoršila nálada a za žiadnu cenu sa vám nechce ísť medzi ľudí, urobte presný opak. Prinúťte sa vyjsť von a obklopte sa priateľmi. Aj keby ste mali len mlčať, prípadne sa sťažovať na svoju súčasnú situáciu, stojí to za to. Energia vašich blízkych vás občerství a zdvihne vám náladu. Druhou možnosťou je siahnuť po kvalitnom filme, knihe alebo hudbe, ktorá vám umožní svoje emócie povoliť a vypustiť von, to je tiež dôležitý stav uvedomenia – mám právo cítiť sa nanič a vyplakať sa z bolesti, ktorá ma prepadla. V oboch prípadoch sa vám neskutočne uľaví.

  1. Život bez chýb a pokleskov nie je život

Máme tendenciu vyčítať si každú chybu, zlyhanie či nezvládnutú úlohu. Ale viete si predstaviť niekoho, kto zvláda svoj život bez jediného zakopnutia? Niekoho, kto nikdy nepotreboval pomoc, nikdy nič nepokazil, myšlienkou ani skutkom „nezhrešil“? Asi ťažko. Máme právo chybovať. Prijmite svoje prehrešky a poklesky, sú rovnako ľudské ako vaše svetlé stránky. Tie temnejšie časti života vás totiž vedia posunúť vpred omnoho rýchlejším a efektívnejším krokom.

  1. Vítajte zmeny

Obyčajne sa cítime spokojní vo chvíľach, kedy máme dokonale zmapovaný terén okolo seba a pomaly upadáme do ničím nerušenej rutiny. Iste poznáte situácie, kedy si prajete, aby ste už mali náročnú úlohu, ktorá vás čaká, za sebou. Lenže skutočné obohatenie prichádza so zmenami – aj keď sa nám do nich tak veľmi nechce. Uvedomte si, že situácií, pri ktorých netušíte, čo z nich vzíde, je v živote žalostne málo. A až to sú tie pravé výzvy! Keď to budete mať na pamäti, žiadna zmena vás už nezaskočí.

Tip: Zostavte si vlastný rebríček 8 predsavzatí, ktoré Vám pomôžu zmeniť svoje myslenie a nazeranie na svet. Zoznam si vytlačte a nalepte na chladničku, aby ste ho mali vždy na očiach. Na konci roka sa k zoznamu vráťte a zhodnoťte, ako ste boli úspešní.

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
ZAČAŤ A VYDRŽAŤ: MANUÁL AKO PREŽIŤ REŠTART

ZAČAŤ A VYDRŽAŤ: MANUÁL AKO PREŽIŤ REŠTART

Americký psychológ James Prochaska (vďaka svojmu priezvisku je nám zrazu o čosi

Next
REBEL ALEBO MÓDNY GÉNIUS? SPOZNAJTE TVÁR CALVINA KLEINA

REBEL ALEBO MÓDNY GÉNIUS? SPOZNAJTE TVÁR CALVINA KLEINA

Vizionár

You May Also Like