BÁSNICI, KTORÍ ZANECHALI NEZMAZATEĽNÚ STOPU V HISTÓRII POÉZIE – AKO ICH DIELA OVPLYVŇUJÚ UMELCOV AJ DNES

Keď sa povie poézia, mnohým z nás sa vybaví obraz starých kníh prachom pokrytých v knižniciach, či romantických večerov pri sviečkach. Avšak poézia je oveľa viac než len spomienka na minulosť. Je to živý a pulzujúci jazyk, ktorý dokáže preniknúť do hlbín ľudskej duše a zmeniť pohľad na svet. V tejto časti sa pozrieme na niektorých najznámejších básnikov a ich diela, ktoré sú uznávané po celom svete dodnes.

1. WILLIAM SHAKESPEARE (1564-1616)

Anglický dramatik a básnik, ktorý sa narodil v Stratforde nad Avonou, je považovaný za najväčšieho spisovateľa v anglickom jazyku a najslávnejšieho dramatika na svete. Jeho diela zahŕňajú 38 divadelných hier, 154 sonetov a niekoľko básní. Jeho tvorba bola prelomová nielen pre svoju dobu, ale aj pre celú históriu literatúry. Jeho hry ako “Hamlet”, “Romeo a Júlia” či “Macbeth” sú dodnes uvádzané na javiskách po celom svete a jeho sonety patria medzi najkrajšie básne v anglickom jazyku.

2. PABLO NERUDA (1904-1973)

Čilský básnik, ktorý získal Nobelovu cenu za literatúru v roku 1971, je považovaný za jedného z najvýznamnejších básnikov 20. storočia. Jeho diela sú prekladané do mnohých jazykov a sú uznávané po celom svete. Neruda bol nielen básnikom, ale aj politickým aktivistom a diplomatom. Jeho tvorba sa vyznačuje hlbokou citlivosťou, láskou k prírode a silným sociálnym záväzkom. Medzi jeho najznámejšie diela patrí “Sto sonetov lásky”, “Oda na radosti” či “Canto General”.

3. RAINER MARIA RILKE (1875-1926)

Rakúsky básnik a prozaik, ktorý patrí medzi najvýznamnejších predstaviteľov nemeckej literatúry 20. storočia. Jeho tvorba bola ovplyvnená filozofiou Friedricha Nietzschego a Sören Kierkegaarda, ako aj mystikou a symbolizmom. Rilkeho diela sú plné hĺbky, krásy a melanchólie, ktoré odrážajú jeho vnútorný svet a túžbu po transcendentálne. Medzi jeho najznámejšie diela patrí “Elegie z Duina”, “Malte Laurids Brigge” či “Knihu hodín”.

4. MAYA ANGELOU (1928-2014)

Americká spisovateľka, básníčka a aktivistka, ktorá sa preslávila svojím autobiografickým románom “I Know Why the Caged Bird Sings”. Angelou bola nielen talentovanou spisovateľkou, ale aj dôležitou postavou v boji za občianske práva Afroameričanov. Jej tvorba je plná silných obrazov, emotívnych príbehov a hlbokých myšlienok o ľudskej existencii. Medzi jej najznámejšie diela patria básne ako “Phenomenal Woman”, “Still I Rise” či “On the Pulse of Morning”.

Títo štyria básnici sú len malým zlomkom z mnohých talentovaných autorov, ktorí svojou tvorbou zmenili svet. Ich diela nám ukazujú, že poézia je stále živá a dôležitá aj v dnešnej spoločnosti. Je to jazyk, ktorý dokáže preniknúť cez hranice času a priestoru a pripomenúť nám, že sme súčasťou niečoho väčšieho. Ako hovoril slávny básnik T. S. Eliot: “Poézia je trvalá konverzácia medzi minulosťou a súčasnosťou.”

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
5 NAJKRAJŠÍCH VLAKOVÝCH TRÁS V EURÓPE: CESTOVANIE VLAKOM JE NAJLEPŠÍM SPÔSOBOM AKO OBJAVOVAŤ EURÓPU

5 NAJKRAJŠÍCH VLAKOVÝCH TRÁS V EURÓPE: CESTOVANIE VLAKOM JE NAJLEPŠÍM SPÔSOBOM AKO OBJAVOVAŤ EURÓPU

Sedíte v pohodlnom kresle, bez stresu, pozorujete okolo seba prechádzajúce

Next
OD PRVEJ CESTY NA MESIAC PO SÚČASNÉ PLÁNY NA MARS: ČO NÁS ČAKÁ ZA OBJAVOVANÍM TAJOMSTIEV VESMÍRU

OD PRVEJ CESTY NA MESIAC PO SÚČASNÉ PLÁNY NA MARS: ČO NÁS ČAKÁ ZA OBJAVOVANÍM TAJOMSTIEV VESMÍRU

Vesmír je fascinujúci a nekonečne zaujímavý

You May Also Like