NORMOSTRANA: PREČO JE TO KĽÚČOVÝ POJEM PRE KAŽDÉHO SPISOVATEĽA, REDAKTORA ČI COPYWRITERA?

Ste spisovateľ, prekladateľ či copywriter a práve ste dopísali svoje dielo. Ako však viete určiť rozsah obsahu vašeho diela alebo textu? Ako môžete porovnať svoju prácu s inými dielami v oblasti? Tu prichádza na scénu pojem normostrana.

Normostrana je štandardizovaná jednotka pre meranie rozsahu textu, ktorá sa používa najmä v oblasti prekladateľstva, redaktorstva a spisovateľstva. Je to spôsob, ako zjednodušiť komunikáciu medzi autorom, prekladateľom a vydavateľom týkajúcu sa dĺžky textu.

Normostrana obsahuje 1 800 znakov vrátane medzier. Tento štandard bol zavedený preto, aby sa ľahšie určovala cena za preklad alebo akýkoľvek obsah textu v rámci služby. V praxi to znamená, že ak máte text dlhý 3 600 znakov, môžete povedať, že má text dve normostrany.

Teraz si možno kladiete otázku: Prečo práve 1 800 znakov? Odpoveď je jednoduchá. Tento počet zodpovedá približne 250 slovám bežného textu, čo je množstvo textu, ktoré sa zmestí na jednu stranu pri písaní na stroji alebo v bežnom textovom editore. Týmto spôsobom sa dá ľahko odhadnúť, koľko strán bude mať hotový “produkt”.

Kde sa môžeme s pojmom normostrana stretnúť? Ako sme už spomenuli, najčastejšie sa používa v oblasti prekladateľstva a redaktorstva. Prekladatelia a redaktori často účtujú svoje služby na základe počtu normostrán, čo im umožňuje stanoviť cenu za svoju prácu spravodlivo a transparentne.

Normostrana sa však môže objaviť aj v iných situáciách. Napríklad pri písaní diplomovej alebo bakalárskej práce môže škola alebo univerzita požadovať, aby práca mala určitý počet normostrán. Týmto spôsobom študenti vedia, koľko textu musia napísať, a porotcovia majú jasný prehľad o rozsahu práce.

Aby sme ešte lepšie ilustrovali význam normostrany, uvedieme príklad. Predstavte si, že ste prekladateľ a dostali ste ponuku na preklad knihy. Autor vám poskytne informáciu, že kniha má 100 normostrán. Na základe tejto informácie viete, že kniha obsahuje približne 180 000 znakov (100 x 1 800). Ak účtujete napríklad 10 eur za normostranu, celková cena za preklad bude 1 000 Eur.

Na záver by sme chceli zdôrazniť, že pojem normostrana je dôležitým nástrojom pre ľudí pracujúcich s textami. Umožňuje im jednoduchý a transparentný spôsob komunikácie o rozsahu a cene svojej práce. Ako spisovateľ, prekladateľ alebo redaktor by ste mali mať tento pojem na pamäti pri plánovaní svojich projektov a stanovení cien za svoje služby.

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
COTARDOV SYNDRÓM: HOROROVÁ DIAGNÓZA, KTOROU TRPÍ LEN PÁR ĽUDÍ NA SVETE

COTARDOV SYNDRÓM: HOROROVÁ DIAGNÓZA, KTOROU TRPÍ LEN PÁR ĽUDÍ NA SVETE

Cotardov syndróm alebo blud, nihilistický klam či chodiaca mŕtvola

Next
ŠAFRÁN, ZLATÉ KORENIE: PREČO JE TENTO VZÁCNY KVET TAKÝ CENNÝ?

ŠAFRÁN, ZLATÉ KORENIE: PREČO JE TENTO VZÁCNY KVET TAKÝ CENNÝ?

Je ho ako šafránu Toto staré porekadlo sa používa v situáciách, keď je niečoho

You May Also Like